Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 lutego 2018 r.
17:25

Dla nich to bohater, dla wojewody osoba symbolizująca komunizm. Nie chcą zmiany nazwy ulicy

29 58 A A

Mieszkańcy Józefowa na Roztoczu zbulwersowani są decyzją wojewody o zmianie nazwy ulicy Miszki Tatara. Argumentują, że nie był komunistą, a osobą która przelała krew w ich obronie i dlatego zasługuje na pamięć i szacunek. Urzędnicy są jednak nieugięci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pochodzący z podjałtańskiej wsi Miszka Tatar był żołnierzem radzieckim, który po ucieczce z niemieckiej niewoli dowodził wcielonym potem do Gwardii Ludowej oddziałem partyzanckim. 1 czerwca 1943, gdy niemiecka karna ekspedycja zajęła Józefów i spędziła jego mieszkańców pod kościelny mur, zaalarmowane oddziały partyzanckie (polskie i radzieckie) przyszły z pomocą.

Niemców udało się odeprzeć, a mieszkańcy uniknęli masowej egzekucji. W bitwie zginął jednak Miszka, ale okoliczności jego śmierci są niejasne. Niektórzy mówią, że dosięgła go niemiecka kula, a inni że umarł z ręki komisarza politycznego z jego oddziału.

Przecież on nas bronił

– Pamięć o Miszce jest u nas bardzo żywa – podkreśla Roman Dziura, burmistrz Józefowa. – To dla nas bohater. Dlatego kiedy samorządy miały czas na zmianę nazw ulic związaną z tzw. ustawą dezubekizacyjną, celowo zachowaliśmy ulicę jego imienia.

Dziura podkreśla, że już kilka lat temu sprawdzali, czy Miszka był bohaterem pozytywnym. Urzędnicy na zaproszenie jego rodziny pojechali na Krym i rozmawiali z pamiętającymi go ludźmi.

– Dużo czasu spędziłem także na rozmowach z członkami Armii Krajowej, którzy działali na tym terenie – nadmienia burmistrz. – Podkreślali, że nigdy nie działał na szkodę Polski, tylko walczył za nas ze wspólnym okupantem. Mówili, że morale, jakie wprowadził w swoim obozie, Polacy mogli mu tylko zazdrościć. Mówili o nim wyłącznie pozytywnie. A teraz strasznie źle się czuję z tym, że skoro AK-owcy sami go pozytywnie zweryfikowali w walce, to mówi się o nim źle. On nas obronił, a my nie mogliśmy obronić jego dobrej pamięci.

Symbol komunizmu

Mowa o decyzji wojewody lubelskiego w sprawie zmiany nazwy ulicy Miszki Tatara, jaką wydał w grudniu. Uzasadniając ją powoływał się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej, w której Tatar uznany został za osobę symbolizującą komunizm.

– Nie ulega wątpliwości, że Miszka Tatar był żołnierzem Armii Czerwonej, a następnie członkiem oddziału partyzanckiego należącego do Gwardii Ludowej – formacji podporządkowanej ZSRR i reprezentującej sowiecką rację stanu – podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek.

– Jak można nie uszanować człowieka, który oddał życie za ratowanie naszych ojców i matek – pytają w liście otwartym do wojewody mieszkańcy Józefowa i absolwenci tamtejszego ogólniaka. – Nikt nie wykreśli z kart historii bohaterskich dokonań Miszki Tatara i jego oddziału, żaden urzędnik nie zmieni opinii, że Atamonow (właściwe nazwisko Miszki – red.) był jednym z najwybitniejszych partyzantów Zamojszczyzny. Żadna decyzja administracyjna nie umniejszy uznania, jakie należy się walecznemu dowódcy.

Skomplikowane życiorysy

List mieszkańców Józefowa trafił już na biurko wojewody. Nie zmieni on jednak podjętej decyzji. – Nazwy ulic, pomników, czy tablice upamiętniać muszą niepodważalne autorytety, które złożyły dla narodu polskiego i naszego społeczeństwa istotne oraz niepodważalne zasługi, a ich postawa osobista nie budzi najmniejszych zastrzeżeń – mówi Radosław Brzózka, doradca wojewody. – Nie odnosząc się do samego Miszki Tatara, trzeba stwierdzić, że istnieje grupa ludzi, którzy pozytywnie zapisali się na kartach historii, ale ich skomplikowane życiorysy sprawiają, że – mimo zasług – nie sposób stawiać ich na piedestał.

Brzózka uważa, że decyzja wojewody była słuszna, bo zgodna z ustawą o dekomunizacji. – Miszka Tatar był żołnierzem mocarstwa wrogiego niepodległemu państwu polskiemu, które doprowadziło do wprowadzenia w Polsce ustroju totalitarnego. Nie można upamiętniać osób, które propagowały, czy pochwalały komunizm. Mimo że obiegowa, lokalna opinia docenia ich zasługi, to musimy pamiętać, że informacje na ich temat zdobywane przez mieszkańców w trakcie minionego systemu nie zawsze są zgodne z prawdą – dodaje.

Polityka historyczna

Mieszkańców Józefowa to nie przekonuje. – Naszym celem jest krzewienie prawdy historycznej, a nie uprawianie polityki historycznej – podkreślają w liście do wojewody. – Jesteśmy przekonani, że doraźne decyzje polityczne skazane są na fiasko.

– Wojewoda zmienił nazwę ulicy Miszki Tatara na Czesława Mużacza „Selima”. Jestem przekonany, że Selim, który o Miszce powiedział wiele dobrego, nigdy by na to nie pozwolił. Oni ramię w ramię walczyli z niemieckim okupantem i nawzajem znali swoje zasługi – dodaje Roman Dziura. – Napisałem o tym do wojewody. Napisałem do IPN, ale oni nie chcą słuchać naszych racji. Mamy nadzieję, że chociaż pomnik Miszki nam zostawią. Rozmawiałem wczoraj o tym z pracownikiem lubelskiego IPN. Mam nadzieję, że zaczną nas słuchać zamiast bazować na fabrykowanych przez sowietów dokumentach.

Czytaj więcej o:

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 19:26
+2
Jeżeli mieszkańcy Józefowa (i nie tylko) czegoś sobie nie życzą, to żaden urzędnik pasiony z ich podatków nie ma prawa zmieniać ich woli. Od tego mają swoich radnych. Wojewoda niech zadba o wykonywanie swoich obowiązków ( a jest ich sporo), a nie codziennie lansuje się w lubelskiej tv. Z tego poprawy warunków życia na wschodzie nie przybędzie
Avatar
Juras / 15 lutego 2018 o 18:44
+2
Jestem rodowitym Lubelakiem, ale od dziecka darzę Józefów dużą sympatią, gdyż pod koniec lat 50-tych, jako 8-letni chłopiec przebywałem tam na koloniach letnich i polubiłem te miasteczko za jego urok oraz partyzancką przeszłość. Co roku wraz z żoną i wnukami kilkakrotnie odwiedzamy Roztocze a raz na kilka lat trafiamy do Józefowa by wędrować okolicznymi szlakami, do pięknych kamieniołomów a przy okazji też porozmawiać z sympatycznymi mieszkańcami miasteczka. Za każdym razem dostrzegamy też jak Józefów pięknieje - co bardzo dobrze świadczy o jego mieszkańcach. Zmęczeni wędrówką chętnie siadamy na ławce odnowionego Placu w centrum miejscowości. Wszystkich zachęcam do udania się na wędrówkę po tych uroczych terenach. A tego lata, będąc na Roztoczu specjalnie wstąpię do Józefowa by idąc drogą do wieży widokowej, zapalić świeczkę przy pomniku bohaterskiego obrońcy mieszkańców tego miasteczka. Mam nadzieję, że żaden barbarzyńca nie zniszczy tego skromnego pomnika.
Jestem rodowitym Lubelakiem, ale od dziecka darzę Józefów dużą sympatią, gdyż pod koniec lat 50-tych, jako 8-letni chłopiec przebywałem tam na koloniach letnich i polubiłem te miasteczko za jego urok oraz partyzancką przeszłość. Co roku wraz z żoną i wnukami kilkakrotnie odwiedzamy Roztocze a raz na kilka lat trafiamy do Józefowa by wędrować okolicznymi szlakami, do pięknych kamieniołomów a przy okazji też porozmawiać z sympatycznymi mieszkańcami miasteczka. Za każdym razem dostrzegamy też jak Józefów pięknieje - co bardzo dobrze świadczy o ... rozwiń
Avatar
ament / 15 lutego 2018 o 18:12
+2
Dla nieuków jest przeciż jasne: rosjanie byli źli, kradli kury a niemcy byli dobrzy, dawali cukierki... Politykom w głowach się już pomieszało! Zapamiętajcie raz na zawsze nieuki: jak by nie armia radziecka nacji polskiej już by nie było...!!! Żadna głupawa propaganda "anty komunistyczna" tego nie zmieni! Mogą zmienić myślenie ciemnej masy ale faktów historycznych się nie da!!! 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 18:11
+2
Czarnek i wszystko jasne to jest taki suski patrz caryca naczelny nieuk Polski smiech o blazenada kto nami rzadzi pod sklepem znalazlo by sie paru bardziej kumatych
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 18:08
+2
Widzę, że kolejny znawca historii się znalazł. Chyba również z biura wojewody - kolejny doradca. Człowieku jak już Cię Polska Ludowa nauczyła pisać to nie znaczy, ze musisz przelewać tu swoje pomysły dotyczące historii.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:56
+2
Niestety wojewoda to reprezentant rządu w terenie i nie mamy szansy go odwołać. Ale jak widzicie w całej Polsce się z nas śmieją, że jesteśmy tu we wschodniej Polsce zapleczem pisu. Tak sobie po prostu wybieramy. Dziwię się tylko jak człowiek z tak mierną wiedzą historyczną ukończył studia wyższe? To nie pierwsza tego typu decyzja wojewody. Ja rozumiem, że jego doradca Brzózka choć to jego rówieśnik nie miał możliwości dowiedzieć się, ze blok w którym mieszkał i szkoła do której chodził była zbudowana w Polsce Ludowej. Natomiast wojewoda, który ma tytuł naukowy doktora nie wie o tym jak wyglądały oddziały partyzanckie i jaki miały cel? Nawet nie wie, że Miszka Tatar był żołnierzem Armii Radzieckiej. Wstyd, po prostu wstyd. Muszę go kiedyś zapytać czy słyszał o oddziałach Armii Ludowej, czy tylko słyszał o żołnierzach przeklętych przez ówczesne społeczeństwo?
Niestety wojewoda to reprezentant rządu w terenie i nie mamy szansy go odwołać. Ale jak widzicie w całej Polsce się z nas śmieją, że jesteśmy tu we wschodniej Polsce zapleczem pisu. Tak sobie po prostu wybieramy. Dziwię się tylko jak człowiek z tak mierną wiedzą historyczną ukończył studia wyższe? To nie pierwsza tego typu decyzja wojewody. Ja rozumiem, że jego doradca Brzózka choć to jego rówieśnik nie miał możliwości dowiedzieć się, ze blok w którym mieszkał i szkoła do której chodził była zbudowana w Polsce Ludowej. Natomiast wojewoda, ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:54
+2
I o takich przypadkach trzeba głośno mówić, bo życie i historia nie jest czarno-biała. Co z tego, że był żołnierzem radzieckim jak ratował życie cywilów. Nie jeden komunista w czasie wojny robił więcej dla ludzi niż przykładny chrześcijanin, inny komunista okazał się zwyczajną gnidą. Nie jeden żołnierz wyklęty walczył z najeźdźcą i pomagał zwykłym ludziom, inny gwałcił, palił i okradał. To wszytko nie jest takie proste. A dzisiaj włądza wykorzystuje historię propagandowo jak bolszewicy, naziści, faszyści itp.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:49
+2
Wojewoda to masakra
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:32
+1
Mieszkańcy Jozefowa, nie pozwólcie zabierać sobie swoich bohaterów, to Wasze miasto, to Wasz bohater, to on ratował Wasze matki i ojców ratował przed kulami faszystów, ani nie Czarnek ani nie Kaczyński. Obecna władza swoją arogancją wobec społeczeństwa systematycznie traci mandat zdobyty w wyborach, dlatego obywatelskie nieposłuszeństwo w przypadku kontrowersyjnych decyzji staje się obowiązkiem każdego z nas.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:00
+1
! napisał:
Niech zrobią ulice nazwiskiem rudego lokaja to będzie taki publiczny wychodek !
 Wyobraź sobie, że ty też jesteś lokajem. Nie wiem - też rudym, może blondynem, brunetem lub łysym, ale jesteś. Masz mentalność lokaja. On rzadko miewa własne zdanie. Tak jak ty. 
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 15:06
Ale Lech Kaczyński był większym bohaterem bo " poległ" w wypadku.
Avatar
Gość / 18 lutego 2018 o 20:13
Mam nadzieję że będziecie to pamiętali PISowi w najbliższych wyborach samorządowych i parlamentarnych.
Avatar
Gość / 18 lutego 2018 o 09:48
Józefów nie umie obronić tych, którzy bronili Józefowa! Skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 17:32
Postawić pomnik Jacka i Placka,może tez być Manekin PIS !
Avatar
Henio / 16 lutego 2018 o 16:21
undefined napisał:
A co z Radziecką, Partyzantów, Obrońców Pokoju, Braterstwa Broni? Też mają pasudną konotację. Ps. Piszę z Zamościa.
 Na początek zamiast za pisanie weź się za czytanie.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 13:13
Wąwolnicę spalili przeklęci! ciekawe czy dziś żyłby jakiś polak gdyby ruscy doszli do np. Bugu i powiedzieli- pies was jeb... polaki. radźcie sobie sami.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 12:06
Piotr Zychowicz „Skazy na pancerzach" Ciekawa lektura. Prawdziwa historia 'Wyklętych" forowanych przez PIS.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 11:29
Według współczesnego polskiego historyka Macieja Korkucia w swoich odezwach „Ogień” ostrzegał wszystkich konfidentów i ludzi pełniących w UB kierownicze stanowiska, że będą na każdym kroku wieszani i strzelani, nie patrząc na ich pochodzenie, a ich dobytek zostanie skonfiskowany na rzecz oddziałów partyzanckich. Z tego powodu działalność jego oddziałów wymierzona była zarówno w osoby narodowości polskiej, jak i pochodzenia niemieckiego, słowackiego i żydowskiego.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 11:02
A co z Radziecką, Partyzantów, Obrońców Pokoju, Braterstwa Broni? Też mają pasudną konotację. Ps. Piszę z Zamościa.
Avatar
n / 16 lutego 2018 o 10:14
Przynajmniej nasze babki mają wnuki. Ta kobieta w ciąży, którą zamordował Kuraś "Ogień" miała mniej szczęścia. 
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 0 0

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 1 4

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 12 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia)
galeria
film

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia) 7 0

Mieszkańcy Puław, którzy mimo kapryśnej pogody w sobotni wieczór pojawili się przed Urzędem Miasta, nie żałowali. Spektakl warszawskiego Teatru Akt oraz finałowe widowisko z wykorzystaniem światła i muzyki, zrobiły wrażenie na widzach.

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
DNI OTWARTE
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 2 0

Mieszkańcy Puław mogli zobaczyć eksponaty z Muzeum Techniki Biurowej. Wystawa, a także sentymentalny pokój urzędnika z PRL-u była otwarta w Urzędzie Miasta. Nie brakowało także konkursów z nagrodami i turniejów dla młodzieży.

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia)
galeria

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia) 3 1

W sobotę mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej bawili się na festynie rodzinnym z okazji Dnia Matki. W programie były: występ zespołu tanecznego DK LSM oraz zespołów tanecznych "Wega" i "Kallista"; koncerty grupy wokalnej DK LSM, "Senioritek", "Pasjonatty" czy Kapeli Podwórkowej "Klawa Ferajna".

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 9 1

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 13 10

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!