piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Gm. Hrubieszów: Owce na wypasie dla dobra przyrody

Dodano: 7 czerwca 2015, 11:22
Autor: pab

W tym białym namiociku w dole przed słońcem kryją się owce. Ale jak tylko robi się chłodniej wychodzą się paść na łąkach. A wszystko to w ramach projektu pod nazwą „Ochrona bioróżnorodności siedlisk trawiastych wschodniej Lubelszczyzny”.

Owce pasą się na pograniczu wsi Gródek i Czumów w gm. Hrubieszów. – Pastwisko zostało wyznaczone tuż za punktem widokowym w Gródku, który już od kilku lat przyciąga rzesze turystów, głównie wieżą widokową z lunetami, wzbogacając teraz ofertę tego obiektu – informuje Robert Palichleb, sekretarz gminy Hrubieszów.

Wypas odbywa się dzięki projektowi realizowanemu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Ma się przyczynić do ochrony, bardzo cennej i rzadkiej w skali kraju, roślinności stepowej muraw kserotermicznych. Chodzi o takie gatunki roślin jak m. in.: miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, wisienka stepowa, len złocisty czy dziewięćsił bezłodygowy. W takim przypadku owce sprawdzają się znacznie lepiej niż obsługiwane przez ludzi piły i kosy.

W gminie cieszą się, że oprócz korzyści dla przyrody, owce mogą się stać też atrakcją dla odwiedzających. – Szczególnie zważywszy na fakt, że nie należą do miejscowego krajobrazu. Wprawdzie przed kilkudziesięciu laty były hodowane w okolicznych miejscowościach, ale na nadbużańskich skarpach wypasane raczej nie były – dodaje Robert Palichleb. 

Czytaj więcej o: Hrubieszów
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!