poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Gmina chce likwidacji szkół. Rodzice: Nie każdego stać na dojazdy do większych miast

Dodano: 15 grudnia 2015, 17:12

Gminy Grabowiec nie stać na prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych, w których jest zbyt mało uczniów – uznali radni. Rodzice nie pochwalają decyzji o likwidacji

Urząd Gminy w Grabowcu (pow. zamojski) czeka na opinię kuratorium w sprawie likwidacji Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Zawodowej. Powód to mała liczba uczniów. W obu szkołach uczy się w tej chwili 31 nastolatków

– Radni podjęli uchwałę w sprawie likwidacji i przesłała ją już do oceny przez kuratorium – przyznaje Tomasz Mołczan, sekretarz Urzędu Gminy w Grabowcu. – Decyzja była konieczna. Jesteśmy biedną gminą rolniczą, której nie stać na prowadzenie szkoły, do której nie chodzą uczniowie. Mołczan tłumaczy, że większość nastolatków z terenu gminy wybiera szkoły w Zamościu, Chełmie i Hrubieszowie.

– Wolą uczęszczać do szkół w większych miastach – zauważa. – Dlatego w tym roku do naszej zawodówki nikt się nie zgłosił. Także w liceum brak jest jednego rocznika. Likwidacja jest więc konieczna, chociaż oczywiście to trudna decyzja. Prywatnie wolałbym, żeby szkoły średnie w Grabowcu istniały, bo oznacza to większy prestiż dla gminy. Wszystko wskazuje jednak na to, że naukę zakończą tylko osoby zdobywające wiedzę w Grabowcu, po czym szkoła zostanie zamknięta.

Projekt likwidacji szkół nie podoba się części mieszkańcom gminy. – Likwidacja liceum odbiera szansę biednym młodym ludziom na edukację na poziomie szkoły zawodowej i średniej. Nie każdego bowiem stać na dojazd lub zamieszkanie w Zamościu czy Hrubieszowie – uważa osoba, która powiadomiła nas o problemie. – Będzie to decyzja bardzo niekomfortowa także dla mieszkańców całej gminy, bo w minionych latach w naszym liceum nauki pobierały osoby z dalszych miejscowości: Skierbieszowa, Werbkowic, Trzeszczan, Miączyna czy Wojsławic. Część z nich dojeżdżała do szkoły, a część była zakwaterowana w licealnym internacie. 

Kuratorium zaopiniuje decyzję o likwidacji szkół w Grabowcu w najbliższym czasie. W listopadzie nie zgodziło się natomiast na likwidację Szkoły Podstawowej w Leszczynie (pow. kraśnicki). Do planów gminy negatywnie odnieśli się także: rada pedagogiczna, rada rodziców i przedstawiciele związków zawodowych.

Urzędnicy nie muszą brać jednak opinii kuratorium pod uwagę. Jego głos jest decydujący wyłącznie w sprawie przekazania szkoły do prowadzenia przez stowarzyszenie lub osoby prywatne.

Czytaj więcej o: szkoła grabowiec
Mieszkaniec
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mieszkaniec
Mieszkaniec (30 marca 2017 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nauczyciele sami sobie zgotowali ten los a przy okazji Grabowcowi.
Rozwiń
Gość
Gość (15 stycznia 2016 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja proponuję zlikwidować Radę Gminy na czele z panią przewodniczącą, wraz z urzędem gminy i dopiero będą oszczędności .Obecne władze gminy wyrzucają pieniądze na inwestycje zbędne -bez jakiegokolwiek uzasadnienia ,jak na przykład budowa przystanków autobusowych na ul.Skierbieszowskiej na których nikt nie wsiada za 75000.00 zł .
Rozwiń
Gość
Gość (14 stycznia 2016 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy kto chodził do gimnazjum w grabowcu wie ze kazda nauczycielka zachowóje sie jak dyrektor i co to nie ona i to własnie odpycha mlodych ludzi do szkoly ponadgimnazjalnym
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2015 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kazdy mysli ze nikt nie wie ze nauczyciele to pisza. Ta szkola moze i kiedys byla dobra ale teraz to juz schodzi na psy. Nauczyciele swoje dzieci powysylali do innych szkol bo za niski poziom jak dla nich...... A teraz narzekaja ze coraz mniej osob, a oni etatau nie maja. A jak ma byc komisja to nagle wszyscy Nauczyciele robia sie mili i zyczliwi. To sprawa dyrektorki aby wszyscy byli tacy mili bo chce dobrze wypasc a tak na prawde to jest falszywa, nic nie robi dla uczniow i juz nawet o nich nie dba.
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2015 o 19:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" Gdzie byli nauczyciele liceum jak ich dzieci chodziły do szkól w Zamościu bo w grabowcu był za niski poziom dla ich dzieci a teraz rozpacz ze etatów nie będą mieli. nie ma sie co oszukiwać dzieci w Grabowcu nie przybędzie i tłumów do liceum nie bedzie już. a utrzymywać trzeba a skąd brać kasę na pensyjki na kartę nauczyciela " Masz trochę dziwne informacje. Kiedy istniał 8 Bydgoski - to nauczyciele byli zatrudniani przez powiat zamojski i ich dzieci często chodziły właśnie do Grabowca do LO. Problem stanowiła "arystokracja" nauczycielska z podstawówki i gimnazjum zespołu sz. Sienkiewicza, którzy nie dość, ze pluli na to liceum i osoby do niego uczęszczające, to jeszcze były w konflikcie z władzami tamtejszego liceum, a dodatkowo nie posyłali tam swoich dzieci. Kiedy powiat porzucił liceum 8-bydgoski, to gmina przejęła jego utrzymanie. Nauczycieli zwolniono, a do nauczania licealistów oddelegowano właśnie tych "arystokratów" z gimnazjum... Więc jeżeli do kogoś, pretensja to do Rady gminy, rady powiatu i nauczycieli z zespołu szkół sienkiewicza...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!