poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Horodło: Będą sadzić róże dla Ukraińców, którzy ratowali Polaków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 września 2010, 16:41
Autor: Bogdan Nowak

Chcą szukać tego co łączy, nie dzieli. Choć przepaść między Polakami i Ukraińcami, jaka powstała podczas ostatniej wojny, jest trudna do zasypania, Towarzystwo Miłośników Ziemi Horodelskiej zamierza podjąć ten wysiłek.

Chodzi o uczczenie bohaterskich Ukraińców, którzy z narażenie życia ratowali podczas wojny Polaków. – Takich przypadków było ponad tysiąc dwieście – zapewnia Dariusz Tuz, prezes horodelskiego towarzystwa. – Tylko w naszej miejscowości odnotowaliśmy kilka.

Dla wielu mieszkańców regionu samo słowo "Ukrainiec” ma negatywne znaczenie. Dlaczego? Szacuje się, że w latach 1943-44 tylko na Wołyniu zginęło 50 do 60 tys. osób. To wtedy ukraińscy nacjonaliści podjęli decyzję o wymordowaniu Polaków z Wołynia i Polesia. Naszych rodaków rozstrzeliwano, rąbano siekierami.

Mordercami byli nie tylko członkowie UPA, ale też ukraińscy sąsiedzi. Tysiące uciekinierów przeniosło się m.in. na Zamojszczyznę i Chełmszczyznę. Dotarło tu też UPA.

– W morzu zła, pojawiali się ludzie, którzy potrafili się pobratymcom przeciwstawić – przyznaje Janina Kalinowska, prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. – Trzeba o nich pamiętać. Myśleliśmy o stworzeniu medalu dla nich. Ale na Ukrainie odradza się nacjonalizm. Ujawnienie nazwisk tych ludzi może być dla nich niebezpieczne…

Na razie członkowie horodelskiego stowarzyszenia uczczą bohaterskich Ukraińców inaczej. Jutro powstanie w Horodle aleja róż, która będzie im poświęcona. – Zasadzimy je przy kościele św. Mikołaja – mówi Tuz.

– W przyszłości ustawimy tam także tablicę pamiątkową. Podjęcie tej inicjatywy było możliwe dzięki pomocy historyków IPN i ich publikacjom.

Akcja będzie prowadzona także w innych przygranicznych gminach, w pasie od Lutowisk do Włodawy. – Mamy za co dziękować – podkreśla Tuz. – Wielu Ukraińców zginęło, bo próbowali ratować Polaków. To może zbliżyć nasze narody.

Idea się spodobała. – Gdy dostaniemy propozycję, przyłączymy się – zapowiada Andrzej Kratiuk, sekretarz UG we Włodawie.

Czy jednak zwykli Ukraińcy potrzebują takich upamiętnień. Trudno powiedzieć. W sercu Lwowa natknęliśmy się swego czasu na targi staroci. Można tam znaleźć m.in. fotografie nazistowskich dostojników. Spod lady wyciągane są także kopie emblematów niemieckich i ukraińskich jednostek z czasów wojny. – Bo my widzimy historię po swojemu – tłumaczył nam jeden z handlarzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
PSS
kruk
ZUB
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

PSS
PSS (22 lutego 2012 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gonić Wasilów sqrwysynów na kopach
Rozwiń
kruk
kruk (20 lutego 2012 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="4"][color="#FF0000"]TAK TAK WASIL ZAWSZE BĘDZIE WROGIEM POLAKÓW[/color][/size]
Rozwiń
ZUB
ZUB (17 lutego 2012 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
N[size="6"]a pewno były jednostki , które ratowały Polaków przed masowymi mordami .Należy jednak pamiętać że większość społeczeństwa ukraińskiego była nastawiona wrogo do osób narodowości polskiej .Ukryta wrogość i nienawiść do Polaków
pozostała im do dzisiejszych czasów w Zamościu np. Wasile. [/size]
Rozwiń
Lech
Lech (17 lutego 2012 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuje najpierw stwozyc liste pomordowanych Polakow,oraz ustanowic dzien pamieci zamordowanych
Rozwiń
Spolonizować kresy
Spolonizować kresy (25 września 2010 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[font="Comic Sans MS"][color="#FF0000"][size="6"] W lutym 1923 roku opublikowany został program wojewody poleskiego Stanisława Downarowicza, zakładający uczynienie z Polesia i Poleszuków w przeciągu dwóch, trzech pokoleń członków narodu polskiego .......... http://forum.dziennikwschodni.pl/w-lutym-1923-roku-opublikowany-zostal-program-wojewody-poleskiego-stanislawa-downarowicza-zakladajacy-uczynienie-z-polesia-i-poleszukow-w-przeciagu-t37862/ ........... [/size][/color][/font]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!