niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Dzieci ze wsi nie mają szans na przedszkole w mieście

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2010, 08:13

Jeżeli gminy nie dołożą się do prowadzenia przedszkoli, od września w pięciu hrubieszowskich przedszkolach zabraknie miejsca dla dzieci z pobliskich wiosek.

Mieszkance gminy Uchanie skończył się urlop wychowawczy, na domiar złego straciła pracę. – Aby móc aktywnie rozejrzeć się za zatrudnieniem, chciałam oddać naszą córkę do przedszkola – opowiada nasza Czytelniczka.

I tu zaczynają się schody, bo najbliższe dziewięciogodzinne przedszkole znajduje się w Hrubieszowie.

Szkopuł w tym, że od nowego roku szkolnego władze miasta zgodzą się na przyjęcie dzieci spoza swojego terenu pod warunkiem, że gminy podpiszą z nimi porozumienie i tym samym zgodzą się partycypować w kosztach utrzymania swoich przedszkolaków.

– Na 438 dzieci uczęszczających w ub. roku do hrubieszowskich przedszkoli 51 mieszkało poza miastem – informuje Marek Watras, sekretarz miasta Hrubieszowa. – Koszt ich utrzymania przekroczył 250 tys. zł.

Burmistrz postanowił w końcu zwrócić się do ościennych samorządów o zabezpieczenie środków na pokrycie kosztów kształcenia, wychowania i opieki dzieci uczęszczających do miejskich przedszkoli.

Odzewu nie ma, dlatego pierwszeństwo przy przyjęciu mają maluchy z Hrubieszowa.

Rodzice dzieci spoza miasta będą mogli ubiegać się o przyjęcie, ale po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej i to pod warunkiem, że placówka będzie dysponować wolnymi miejscami.

Niezbędne będzie także podpisane porozumienie między burmistrzem a gminą, w której mieszka dziecko.

Wiadomo, że gmina Uchanie nie dołoży ani złotówki, choć wpłynęły trzy podania. Dlaczego?

– Nie zabezpieczono w budżecie środków na ten cel – mówi sekretarz gminy Ryszard Król. – Trzeba będzie wziąć to pod uwagę planując przyszłoroczny budżet.

Dodaje, że przy miejscowej podstawówce działa punkt przedszkolny.

– Ale to nie rozwiązuje problemu, bo dziecko może tam przebywać od godz. 8 do 12 – żali się nasza Czytelniczka. – Mój mąż pracuje w Hrubieszowie i najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie naszej córki w jednym z tamtejszych przedszkoli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
uchańka
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 maja 2010 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
burmistrz ma rację nie można kosztem mieszkańców miasta łatać nie załatwionych przez wójtów spraw które sa zadaniami własnymi gminy albo trzeba zporganizować placówki przedszkolne u siebie albo bulic miastu za usługę , nic za darmo na tzw krzywy ryj
Rozwiń
uchańka
uchańka (19 maja 2010 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to Pani wójt popłynie na jesieni !!! tak się nie robi ,mało jest pieniedzy na nasze dzieci?? to niech przedszkole otworzą przy gminie dlaczego nasze dzieci nie mogą się rozwijać przez gminę która wydaje pieniądze na inne rzeczy....
Mam nadzieję że najbliższe wybory przyniosą lepszego gospodarza niż ten który jest teraz!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!