sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Dziś spotkanie w sprawie tegorocznych Transgranicznych Dni Dobrosąsiedztwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2009, 10:46

Przy znaku granicznym 835 w Kryłowie pod koniec wakacji język polski przeplatać się będzie z ukraińskim. Wszystko za sprawą Transgranicznych Dni Dobrosąsiedztwa. Impreza zostanie przeniesiona z Dołhobyczowa, gdzie ruszyła budowa przejścia granicznego.

Dzisiaj w siedzibie hrubieszowskiego starostwa odbędzie się spotkanie logistyczno-organizacyjne.

Chodzi m.in. o ustalenie zakres zaawansowania przygotowań. – Ale też określenie sposobu umożliwiającego wspólny udział obywateli obu państw w przedsięwzięciu, czyli odprawa paszportowa i celna oraz lokalizacja mostu pontonowego na rzece Bug, który będzie służyć jako tymczasowe przejście graniczne – informuje ks. Stefan Batruch, prezes lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która organizuje imprezę.

W poprzednich latach koncerty odbywały w przygranicznym Dołhobyczowie. Uczestniczyły w nich tysiące Polaków i Ukraińców. Na scenie występowały m.in. T. Love, Habakuk, Hajdamaki i Tartak. Ale w związku z budową przejścia granicznego Dołhobyczów–Uhrynów trzeba było szukać innej lokalizacji.

Padło na Kryłów. Impreza odbędzie się w dniach 28–30 sierpnia w Korczminie i na wyspie położonej pomiędzy granicznym Bugiem a dawnym korytem rzeki.

– Chcemy, by to przedsięwzięcie służyło pokonywaniu wszelkich barier i przyczyniało się do tworzenia atmosfery braterstwa i współpracy – wskazuje ks. Batruch.

Zgodę na przygotowanie mostu pontonowego wydało Ministerstwo Obrony narodowej. – Zajmą się tym żołnierze z jednostki wojskowej w Dęblinie – powiedział nam Stanisław Jędrusina, zastępca wójta gminy Mircze.

Nie wiadomo na razie, kto weźmie udział w koncercie i kto go poprowadzi.

Organizatorzy cieszą się z tego, że została podpisana umowa o małym ruchu granicznym, dzięki czemu mieszkający przy naszej granicy Ukraińcy będą mogli bez drogich wiz pojawić się na wyspie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!