czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Idź Po Niewinność

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2005, 21:54
Autor: Bogdan Nowak

Biłgorajscy radni obawiają się, że w gronie Honorowych Obywateli Miasta Biłgoraja mogą znaleźć się byli esbecy lub współpracownicy SB. Dlatego kandydaci do tego zaszczytnego tytułu muszą wcześniej pofatygować się do IPN po zaświadczenie, że nie współpracowali z SB.

- Przez te zaświadczenia nadawanie tytułu stało się niewykonalne - denerwuje się Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. - Tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja” jest przyznawany osobom wybitnym i zasłużonym dla naszego miasta. Żądając od takich ludzi zaświadczeń IPN sugerujemy, że mają coś na sumieniu. To ogromny nietakt.
Burmistrz od ponad roku przekonuje radnych, aby wykreślili z uchwały punkt dotyczący dostarczenia zaświadczenia IPN. Na ostatniej sesji niemal mu się to udało. Za wykreśleniem zapisu głosowało 8 radnych lewicy. Przeciw było jednak 9 rajców prawicowych. - Żądanie zaświadczenia IPN nie są przecież dla nikogo obrazą - dziwi się Mirosław Tujak (ZChN), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Biłgoraja. - Chodzi o to, aby życiorysy honorowych obywateli miasta były dla wszystkich przejrzyste. - Inicjatywa burmistrza na temat zmian w uchwale była chyba przedwczesna - wtóruje mu radny Zbigniew Ryba. - Niebawem archiwa IPN zostaną otwarte i problem sam zniknie. Krzywdy nikomu nie robimy.
Tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja” przyznawany jest od kilku lat. Jest on najwyższym wyrazem uznania Rady Miejskiej. Z wnioskiem o jego nadanie mogą wystąpić radni miejscy, burmistrz oraz organizacje społeczne i stowarzyszenia. Tytuł przyznano już m.in. Franciszkowi Greniukowi, byłemu kanclerzowi Kurii Biskupiej w Zamościu oraz Stefanowi Szmidtowi, znanemu aktorowi i założycielowi Fundacji Kresy 2000, który obecnie jest dyrektorem Biłgorajskiego Centrum Kultury.
Gdy w zeszłym roku biłgorajska rada uchwaliła, że kandydaci do tego zaszczytnego tytułu muszą wystarać się o zaświadczenie z IPN, burmistrz był oburzony. - Honorowymi obywatelami miasta są też burmistrzowie i starostowie partnerskich miast i powiatów - mówi Rosłan. - Nowy regulamin blokuje nadawanie tytułu obcokrajowcom. Bo jak oni mają niby uzyskać zaświadczenie IPN? To jakieś nieporozumienie. Chciałem wystąpić o nadanie tytułu dla pewnego żołnierza AK. Dla takiego człowieka podejrzenie o współpracę z SB byłoby policzkiem. Uchwałę trzeba zmienić.
Na razie się jednak na to nie zanosi. Zapytaliśmy Stefana Schmidta o to, co myśli na ten temat. - Nie będą tego komentować - ucina. - Przyznaję jednak, że zastanawiam się, czy nie zwrócić tego wyróżnienia.
Od roku tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja” nie przyznano nikomu. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!