wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Józefów: Likwidują bariery dla niepełnosprawnych, budują place zabaw

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2010, 10:26

W kolejnych placówkach oświatowych w gminie Józefów likwidowane są bariery architektoniczne. Cieszą się niepełnosprawni uczniowie i ich rodzice, bo droga do szkoły stała się łatwiejsza.

– Nie ma teraz większych problemów z wjechaniem wózkiem inwalidzkim do szkoły – mówi pani Halina, której niepełnosprawny syn uczęszcza do józefowskiej podstawówki przy ul. Broniewskiego, gdzie zlikwidowano schodki i wybrukowano plac.

Gmina wydała na ten cel 50 tys. złotych. Po drugiej stronie ulicy jest przedszkole i tam również likwidowane są bariery architektoniczne. Podobnie jest w szkołach w Majdanie Nepryskim i Stanisławowie. Wcześniej we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy przeprowadzono kompleksową wymianę okien i drzwi wejściowych.

W tym roku na podobną operację czeka podstawówka w Górecku Starym, gdzie przewidziano też wymianę dachu. – Nowe rozwiązania mają służyć przede wszystkim niepełnosprawnym uczniom i ich rodzicom, ale nie zapominajmy o tym, że w szkołach działają lokale wyborcze, a więc to duże ułatwienie dla schorowanych wyborców – uważa Roman Dziura, burmistrz Józefowa.

Budynek Szkoły Podstawowej w Józefowie został wybudowany w latach 60. Reforma systemu oświaty z 1999 r. doprowadziła do wykorzystania siedziby i zaplecza szkoły podstawowej na potrzeby gimnazjum. Doprowadziło to do skupienia znacznej grupy dzieci i młodzieży. Obecnie uczęszcza tam 360 uczniów w wieku od 6 do 16 lat.

– Każdego roku odnotowuje się również wzrost liczby dzieci niepełnosprawnych – dodaje wiceburmistrz miasteczka Ireneusz Wilczyński. – W minionym roku szkolnym mieliśmy 11 takich uczniów.

Na uwagę zasługuje fakt, że samorząd konsekwentne prowadzi działania mające na celu likwidację barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej. Podjazdy wykonano m.in. w przychodni, magistracie, Środowiskowym Domu Samopomocy oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Józefowie.

Będzie gdzie się bawić

Władze Józefowa będą się starać o dofinansowanie budowy placów zabaw w 8 miejscowościach. Na ostatniej sesji radni zatwierdzili plany odnowy tych wsi, dzięki czemu samorząd będzie mógł przygotować wnioski o przyznanie dotacji. Jeśli gmina otrzyma dofinansowanie place zabaw powstaną w miejscowościach: Długi Kąt, Długi Kąt Prefabet, Górecko Stare, Górniki, Hamernia, Majdan Nepryski, Samsonówka i Stanisławów. Oprócz tradycyjnych piaskownic wszystkie obiekty będą wyposażone w zjeżdżalnie, huśtawki, altanki i drewniane ławki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!