niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Kamienica Pod Madonną jak nowa, ale na zamojskiej Starówce jest jeszcze sporo szpetnych miejsc

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 listopada 2002, 14:31

Oczy odwiedzających Stare Miasto przykuwa odnowiona sztukateria na pochodzącej z 1642 r. kamienicy o
Oczy odwiedzających Stare Miasto przykuwa odnowiona sztukateria na pochodzącej z 1642 r. kamienicy o

Po zakończeniu renowacji na najciekawszej kamienicy ormiańskiej na Starym Mieście w Zamościu odsłonięto odnowione sztukaterie, pochodzące z połowy XVII w. Konserwatorzy zrekonstruowali też pochodzące z tego okresu polichromie.

Chodzi o płaskorzeźbę Najświętszej Panny Marii z Dzieciątkiem ze złotą koroną na głowie i pozłacanym berłem w ręku, przydeptującą skrzydlatego smoka. Tę apokaliptyczną wizję Madonny z zachowaniem pięknej kolorystyki, odtworzyła konserwator Krystyna Grodzicka-Gruntowicz. - Chciałoby się, żeby wszystkie sztukaterie tak wyglądały w Zamościu - zachwyca się Grażyna Żurawicka z zamojskiej Delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków. - Realizowano tam program badawczy przy sztukateriach na występowanie polichromii. Znaleziono śladowe fragmenty malowideł. Na podstawie tych badań przygotowano projekt kolorystyczny pokrywający się z wcześniejszymi wynikami odkryć z lat 70. To umożliwiło przystąpienie do prac rekonstrukcyjnych - wyjaśnia kierownik delegatury Andrzej Kasiborski. - Budynek figuruje w rejestrze jako szczególnie cenny przykład kamienicy mieszczańskiej, o zachowanej bogatej dekoracji plastycznej.
W ostatnich latach zamojska Starówka bardzo zyskała na urodzie. Jest szansa, że w następnych będzie podobnie. Przejęcie klasztoru klarysek przez Ministerstwo Kultury na szkołę muzyczną, projekt budowy plomby na ulicy Pereca dla Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych czy realizowany program Domu Trzeciego Tysiąclecia przy kościele św. Katarzyny dają taką nadzieję. A co z miejscami, które urągają swym stanem, np. "generałówką” w sąsiedztwie poczty czy okolicami starej mleczarni. Jest jeszcze trochę miejsc do zagospodarowania w obrębie Rynku Solnego i Rynku Wodnego. - Najwięcej zależy od samego miasta, a najbardziej od właścicieli kamienic i poszczególnych parceli - uważają konserwatorzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!