czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Mieczysław W., były oficer śledczy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Zamościu został oskarżony o bezprawne aresztowanie w 1946 roku kilkudziesięciu mieszkańców Zamojszczyzny, w tym żołnierzy AK
i znęcanie się nad nimi w więzieniu. Przez świadków zdarzeń nazywany jest „katem Zamojszczyzny”.
78-letni oskarżony nie stawił się na rozprawie. Akt oskarżenia zarzuca mu torturowanie 25 aresztowanych mieszkańców. Sąd nie miał informacji, czy zostało mu dostarczone wezwanie. Odroczył więc rozprawę do 26 marca. Zdecydował o wezwaniu oskarżonego za pośrednictwem policji. Mieczysławowi W. grodzi do 10 lat pozbawienia wolności.
Pozostali przy życiu świadkowie do dziś żyją w wielkim strachu. Prosili wczoraj sąd, by nie musieli być przesłuchiwani więcej niż jeden raz. Niektórzy podkreślali, że po tylu latach nie rozpoznają „kata Zamojszczyzny”.
– To, co przeszedłem na UB, to jeden Bóg wie. Tylko W. mnie przesłuchiwał. Mdlałem przy przesłuchaniach, tak mnie bił. To było bydlę – mówi Edward Kudyk, 84-letni żołnierz AK.
Więźniów w UBP poddawano porażeniu prądem. Mieczysław W. przepalał im paznokcie papierosami. – Spaliśmy w areszcie na betonie. Byliśmy bici i kopani do utraty przytomności – mówią świadkowie.
Wojciech Błasik, prokurator Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie powiedział, że jest to pierwszy akt oskarżenia przygotowany przez lubelski Oddział IPN. Sprawa wynikła z zawiadomienia IPN o zabójstwie nieletniego Leonarda Kalmusa, jakiego rzekomo dokonał Mieczysław W. w zamojskim więzieniu, w 1946 roku. Tego zabójstwa nie udało się wprawdzie udowodnić, ale podczas postępowania przygotowawczego wyszły na jaw inne, straszne sprawy „kata Zamojszczyzny” i innych oficerów UB, zachowane w dokumentach i potwierdzone przez żyjących jeszcze świadków. – Część materiałów dotycząca innych, żyjących sprawców, została wyłączona do odrębnego prowadzenia – stwierdził prokurator Wojciech Błasik. – To oznacza, że będą kolejne akty oskarżenia i kolejne sprawy z ustawy o IPN.

Z przesłuchania

Oskarżony Mieczysław W. do prokuratora: „Zarzut zrozumiałem, przyznaję się do tego, że pracowałem w UB, że przesłuchiwałem zatrzymanych i były przypadki, że ręką uderzyłem przesłuchiwanego będąc zdenerwowany krętactwami w relacji do dowodów, które posiadałem i czasami zmieniało to ich postawę, a czasami nie.”
Opinia przełożonych o Mieczysławie W. (z archiwum IPN): „Posiada zdolności w wyciąganiu prawdziwych zeznań u zatwardziałych przestępców”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!