Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 października 2019 r.
17:55

Krasnobród nadal uzdrowiskiem. "Brakuje reklamy. Goście są zaskoczeni, że mamy zalew"

Autor: Zdjęcie autora agdy
2 10 A A
Zalew w Krasnobrodzie
Zalew w Krasnobrodzie

Właściwości lecznicze klimatu i borowiny potwierdzone. Uzdrowisko Krasnobród spełniło wymogi i trafiło na kolejne dziesięć lat na ministerialną listę. W kuracjuszach i turystach widzi swoją przyszłość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanowisko ministra zdrowia, który potwierdził, że uzdrowisko Krasnobród spełnia wymagania, zostało wydane na podstawie badań klimatycznych. Przeprowadza je gmina. Brano w nich pod uwagę m.in. czystość powietrza, hałas, natężenie pól elektromagnetycznych. Oprócz badań ministerstwo dostało świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu i borowiny.

2,50 zł dziennie

– To, że jesteśmy uzdrowiskiem to sprawa promocji. Bardzo się miasteczku taka reklama przydaje. U mnie wypoczywają głównie turyści, są z całej Polski. Niektórzy korzystają z zabiegów – mówi Róża Pakuła, która od dwóch lat oferuje noclegi i prowadzi pensjonat „Pokoje u Róży” w Krasnobrodzie.

Na swojej stronie informuje gości, że obowiązuje opłata klimatyczna. To 2,50 dziennie od osoby przebywającej w uzdrowisku dłużej niż dobę.

– Ludzie są różni, ale większość płaci. To nie są wysokie kwoty, ale zawsze coś gmina zarobi – dodaje pani Róża, która pytana o to, czego w miasteczku brakuje, mówi, że reklamy. Jej goście bywają zaskoczeni, że jest zalew, a o urodzie okolicy i jej pensjonacie dowiedzieli się od znajomych.

Turyści to miejsca pracy

– Obciążenie wynikające ze statusu uzdrowiska jest duże, jednak nie wyobrażam sobie, by Krasnobród się nie starał o wpisanie na listę. Mamy dużo obowiązków, ale sanatorium, kuracjusze, turyści to... miejsca pracy – mówi Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.

Opłata klimatyczna jaka trafia do budżetu gminy, to kwota rzędu 100 tysięcy złotych. W porównaniu do kilku milionów jakie ma Kołobrzeg nie jest to dużo.

Ale i samo sanatorium miasteczka nad Wieprzem nie jest duże. Teraz może pomieścić około 150 kuracjuszy, z czego połowa to dzieci. Władze Krasnobrodu uważają, że czas na rozbudowę, tak by kolejnych 100 dorosłych miało tu miejsce.

Czekając na spa

Z myślą o inwestorach, którzy by chcieli rozwijać tu bazę sanatoryjno-wypoczynkową, gmina uruchomiła procedury zmierzające do wprowadzenia zmian w planie zagospodarowania. Dotychczasowe dokumenty zakładały powstawanie ośrodków sanatoryjnych dla najmłodszych, po uchwaleniu zmian będą mogły powstać sanatoria dla dorosłych ale także spa i miejsca wypoczynku dla turystów.

– Zauważamy, że w mieście brakuje miejsca w którym kuracjusze by się mogli spotkać, spędzić czas wieczorem. Niektóre osoby z takiej oferty by korzystały – dodaje burmistrz, który nie ma wątpliwości, że inwestycja w uzdrowisko i miejsca z których korzystają turyści i kuracjusze, to dobra inwestycja.

Chętnych nie brakuje

Krasnobród liczy, że nowa Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego zadba o uzdrowiska. Teraz są w naszym województwie dwa – Nałęczów i Krasnobród. Konsultowany dokument zakłada dalszy rozwój funkcji uzdrowiskowych m.in. w oparciu o istniejące uzdrowiska a także o potwierdzone walory i zasoby do rozwoju nowych uzdrowisk m.in. w Biszczy i Celejowie. Do tego grona chce także dołączyć Susiec.

Kolejna procedura potwierdzania spełniania przez uzdrowisko Krasnobród wymogów ustawy uzdrowiskowej oraz przedłożenia operatu uzdrowiskowego planowana jest na lata 2025- 2028 . 

Mleko na początek

Tradycje uzdrowiskowe Krasnobrodu sięgają 1884 roku. Dr Alfred Rosse zorganizował tu pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze. Nazywane było Instytutem Kumysologii, bo jedną z podstawowych metod leczenia było podawanie kobylego mleka – kumysu. Krasnobród uzyskał status uzdrowiska na współczesnych zasadach w 2002 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium