piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Kryłów: Most przyjaźni znowu połączy Polaków i Ukraińców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2009, 11:33

Na wyspie w Kryłowie język polski znowu przeplatać się będzie z ukraińskim. Wszystko za sprawą Transgranicznych Dni Dobrosąsiedztwa. W finałowym koncercie przyjaźni udział wezmą tuzy polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej.

W poprzednich latach koncerty odbywały się na ściernisku w Dołhobyczowie. Uczestniczyły w nich tysiące Polaków i Ukraińców. Na scenie występowały m.in. T. Love, Habakuk, Hajdamaki i Tartak. - Ale w związku z budową przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów musieliśmy szukać innej lokalizacji - mówi ks. Stefan Batruch, prezes lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która organizuje imprezę.

Padło na Kryłów. - To dla nas duże wyróżnienie, ale i wyzwanie - mówi Lech Szopiński, wójt gminy Mircze. - Postaramy się wywiązać z tego zadania najlepiej, jak możemy.

Impreza odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia na wyspie położonej pomiędzy granicznym Bugiem a dawnym korytem rzeki. - Chcemy poszerzyć jej formułę m.in. o targi, wystawy i prezentacje trasgraniczne - wskazuje ks. Batruch.

Nie wiadomo na razie, kto weźmie udział w koncercie i kto go poprowadzi (w poprzednich edycjach w tę rolę wcielali się m.in. Małgorzata Kożuchowska, Monika Richardson oraz Ihor Pełych). - Jesteśmy na etapie przygotowywania scenariusza - mówi ks. Stefan. - Wszystko zależeć będzie od środków, które uda się nam pozyskać. Pomoc zadeklarowały już Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Urząd Marszałkowski w Lublinie, szukamy innych sponsorów.

Nie wiadomo też, jak nazywać się będzie koncert. - Wyspa Miłości, Radości, Przyjaźni? - zastanawia się ks. Batruch.

Nie ulega jednak wątpliwości, że spotkanie w miejscu planowanego w przyszłości przejścia granicznego Kryłów-Krecziv przyczyni się do budowania mostów przyjaźni.

Ale pod koniec sierpnia, by połączyć Polaków i Ukraińców na wspólnym koncercie, trzeba będzie zbudować na Bugu most pontonowy. - Należy przełamywać bariery, które przeszkadzają w ścisłej współpracy polsko-ukraińskiej na różnych płaszczyznach, kulturowych, mentalnych, logistycznej i innych - twierdzi ks. Stefan Batruch.

Organizatorzy liczą, że do końca wakacji podpisana zostanie łagodząca politykę wizową umowa o małym ruchu granicznym, dzięki czemu mieszkający przy naszej granicy Ukraińcy będą mogli bez drogich wiz pojawić się na wyspie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jano
Don Vasyl
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jano
jano (27 sierpnia 2010 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jutro podobno jest kolejna cześć spotkań polsko-ukraińskich w Korczminie w gm. Ulhówek. Ma być otwarte prowizoryczne przejście z Ukrainą - czy ktoś wie coś więcej na ten temat ?
Rozwiń
Don Vasyl
Don Vasyl (27 sierpnia 2010 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='27 sierpień 2010 - 01:11 ' timestamp='1282864266' post='337220']
Zbrodnie UPA - szokująca wystawa

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081109/REPORTAZ/99821126
[/quote]
A czy współcześni Polscy szowiniści wychowanie na propagandzie nienawiści prawicowych kleryków orientują się w ogóle jakie były stosunki na Wołyniu za sanacji? Jak polska szlachta Wołyńska traktowała chłopów Polskich, a sami Ukraińcy na swojej ziemi byli traktowani przez wszystkich Polaków jak podludzie! O tym ,że to było największe zagłębie Polskiego szowinizmu i nacjonalizmu w przedwojennej Polsce to już nikt nie chce pamiętać? Najwidoczniej niektórzy Polacy nie uczą się (bądź nie chcą się uczyć)na błędach.
Rozwiń
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC (27 sierpnia 2010 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='27 sierpień 2010 - 08:50 ' timestamp='1282891810' post='337281']
[size=5][color="#8B0000"]Cerkwie powiatu biłgorajskiego

Cerkiew w Babicach ? Biłgoraj ? Biłgoraj ? Cerkiew w Biszczy ? Cerkiew w Księżpolu ? Cerkiew w Lipinach Górnych-Borowinie ? Cerkiew w Luchowie Górnym ? Cerkiew w Obszy ? Cerkiew w Soli ? Cerkiew w Starym Majdanie ? Tarnogród ? Cerkiew w Zamchu
[/color][/size]
[/quote]
Rozwiń
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC (27 sierpnia 2010 o 08:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5][color="#8B0000"]Cerkwie tylko powiatu zamojskiego zamienione po 1920 roku w ramach polonizacji na kościoły :

Cerkiew w Cześnikach - Cerkiew w Gdeszynie - Cerkiew w Horyszowie Ruskim - Cerkiew w Kalinówce - Cerkiew w Kosobudach - Cerkiew w Łaziskach - Miączyn - Cerkiew w Niewirkowie - Cerkiew w Potoczku - Cerkiew w Szewni Dolnej - Cerkiew w Śniatyczach - Cerkiew w Zubowicach - Szczebrzeszyn - Cerkiew w Świdnikach - Cerkiew w Topólczy - Cerkiew w Trzęsinach - Zamość - Zamość[/color][/size]
Rozwiń
SZOWINIZM
SZOWINIZM (27 sierpnia 2010 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#FF0000"][size=5]SZOWINIZM[/size][/color] [size=5] - Szowinizm - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania.

Pojęcie to bywa używane jako synonim dyskryminacji danych grup w danych dziedzinach, np. anglosaski szowinizm w filozofii nauki oznacza podejście ignorujące frankońskie osiągnięcia w filozofii nauki (Poincare, Duhem, Bachelard), szowinizm generacji to przekonanie, że starsze pokolenie jest znacznie lepsze od młodszego, często też określenie to stosowane jest w kontekście dyskryminacji ze względu na płeć - seksizmu. [color="#FF0000"][size=5]DZIAŁANIA NA WOŁYNIU[/size][/color]

W grudniu 1937 na Wołyniu, wbrew opinii wojewody Henryka Józewskiego, rozpoczęto akcję przymusowych konwersji lokalnych społeczności na rzymski katolicyzm, co uzasadniano potrzebą powrotu do polskości osób zruszczonych w epoce zaborów. Pierwszą miejscowością, w której przeprowadzono akcję, były Hrynki, gdzie oddział Korpusu Ochrony Pogranicza, po znieważeniu przez mieszkańców wsi portretów dostojników państwowych, odebrał dokumenty 40 chłopom, zabronił mieszkańcom opuszczania Hrynek po zachodzie słońca i otoczył wieś. Rezultatem końcowym tych działań było przejście z prawosławia na katolicyzm 572 chłopów. Podobnymi metodami "nawrócono" na Wołyniu do 1939 10 tys. osób. Rząd konsekwentnie twierdził, że wszyscy konwertyci dobrowolnie zmienili religię, środowiska ukraińskie i prawosławne utrzymywały natomiast, że większość przechodzących na katolicyzm czyniła to pod wpływem szantażu i przymusu, lub też za sprawą zatargów z lokalnym klerem prawosławnym[59]. Obecnie wiadomo, że KOP, główny wykonawca akcji nawracania, stosował głównie obietnice nadania chłopom ziemi po przejściu na katolicyzm, przekonywał, że ich przodkowie należeli do katolickiej szlachty zagrodowej, stosował również aresztowania i zastraszanie prawosławnych.

W akcji nawracania na katolicyzm uczestniczyło czynnie duchowieństwo rzymskokatolickie, bezpośrednio promujące swoją religię wśród ludności oraz systematycznie rozszerzające sieć parafialną, by osoby formalnie nawrócone nie wróciły de facto do prawosławia nie mogąc uczęszczać do kościołów rzymskokatolickich. Niektóre parafie były przy tym zakładane na terenach, gdzie żyły tylko niewielkie grupy katolików, lub nawet nie było żadnych wiernych, zwłaszcza na terenach niezurbanizowanych. Silnymi wiejskimi ośrodkami katolicyzmu na terenie Wołynia były jedynie Huta Stepańska, Wyrka, Zasmyki i Kuty. [/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!