Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 lutego 2009 r.
11:33
Edytuj ten wpis

Kryłów: Most przyjaźni znowu połączy Polaków i Ukraińców

0 11 A A

Na wyspie w Kryłowie język polski znowu przeplatać się będzie z ukraińskim. Wszystko za sprawą Transgranicznych Dni Dobrosąsiedztwa. W finałowym koncercie przyjaźni udział wezmą tuzy polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W poprzednich latach koncerty odbywały się na ściernisku w Dołhobyczowie. Uczestniczyły w nich tysiące Polaków i Ukraińców. Na scenie występowały m.in. T. Love, Habakuk, Hajdamaki i Tartak. - Ale w związku z budową przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów musieliśmy szukać innej lokalizacji - mówi ks. Stefan Batruch, prezes lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która organizuje imprezę.

Padło na Kryłów. - To dla nas duże wyróżnienie, ale i wyzwanie - mówi Lech Szopiński, wójt gminy Mircze. - Postaramy się wywiązać z tego zadania najlepiej, jak możemy.

Impreza odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia na wyspie położonej pomiędzy granicznym Bugiem a dawnym korytem rzeki. - Chcemy poszerzyć jej formułę m.in. o targi, wystawy i prezentacje trasgraniczne - wskazuje ks. Batruch.

Nie wiadomo na razie, kto weźmie udział w koncercie i kto go poprowadzi (w poprzednich edycjach w tę rolę wcielali się m.in. Małgorzata Kożuchowska, Monika Richardson oraz Ihor Pełych). - Jesteśmy na etapie przygotowywania scenariusza - mówi ks. Stefan. - Wszystko zależeć będzie od środków, które uda się nam pozyskać. Pomoc zadeklarowały już Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Urząd Marszałkowski w Lublinie, szukamy innych sponsorów.

Nie wiadomo też, jak nazywać się będzie koncert. - Wyspa Miłości, Radości, Przyjaźni? - zastanawia się ks. Batruch.

Nie ulega jednak wątpliwości, że spotkanie w miejscu planowanego w przyszłości przejścia granicznego Kryłów-Krecziv przyczyni się do budowania mostów przyjaźni.

Ale pod koniec sierpnia, by połączyć Polaków i Ukraińców na wspólnym koncercie, trzeba będzie zbudować na Bugu most pontonowy. - Należy przełamywać bariery, które przeszkadzają w ścisłej współpracy polsko-ukraińskiej na różnych płaszczyznach, kulturowych, mentalnych, logistycznej i innych - twierdzi ks. Stefan Batruch.

Organizatorzy liczą, że do końca wakacji podpisana zostanie łagodząca politykę wizową umowa o małym ruchu granicznym, dzięki czemu mieszkający przy naszej granicy Ukraińcy będą mogli bez drogich wiz pojawić się na wyspie.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jano / 27 sierpnia 2010 o 17:02
jutro podobno jest kolejna cześć spotkań polsko-ukraińskich w Korczminie w gm. Ulhówek. Ma być otwarte prowizoryczne przejście z Ukrainą - czy ktoś wie coś więcej na ten temat ?
Avatar
Don Vasyl / 27 sierpnia 2010 o 12:09
[quote name='Gość' date='27 sierpień 2010 - 01:11 ' timestamp='1282864266' post='337220']
Zbrodnie UPA - szokująca wystawa

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081109/REPORTAZ/99821126
[/quote]
A czy współcześni Polscy szowiniści wychowanie na propagandzie nienawiści prawicowych kleryków orientują się w ogóle jakie były stosunki na Wołyniu za sanacji? Jak polska szlachta Wołyńska traktowała chłopów Polskich, a sami Ukraińcy na swojej ziemi byli traktowani przez wszystkich Polaków jak podludzie! O tym ,że to było największe zagłębie Polskiego szowinizmu i nacjonalizmu w przedwojennej Polsce to już nikt nie chce pamiętać? Najwidoczniej niektórzy Polacy nie uczą się (bądź nie chcą się uczyć)na błędach.
[quote name='Gość' date='27 sierpień 2010 - 01:11 ' timestamp='1282864266' post='337220']
Zbrodnie UPA - szokująca wystawa

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081109/REPORTAZ/99821126
[/quote]
A czy współcześni Polscy szowiniści wychowanie na propagandzie nienawiści prawicowych kleryków orientują się w ogóle jakie były stosunki na Wołyniu za sanacji? Jak polska szlachta Wołyńska traktowała chłopów Polskich, a sami Ukraińcy na swojej ziemi byli traktowani przez... rozwiń
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 27 sierpnia 2010 o 08:51
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='27 sierpień 2010 - 08:50 ' timestamp='1282891810' post='337281']
[size=5][color="#8B0000"]Cerkwie powiatu biłgorajskiego

Cerkiew w Babicach ? Biłgoraj ? Biłgoraj ? Cerkiew w Biszczy ? Cerkiew w Księżpolu ? Cerkiew w Lipinach Górnych-Borowinie ? Cerkiew w Luchowie Górnym ? Cerkiew w Obszy ? Cerkiew w Soli ? Cerkiew w Starym Majdanie ? Tarnogród ? Cerkiew w Zamchu
[/color][/size]
[/quote]
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 27 sierpnia 2010 o 08:50
[size=5][color="#8B0000"]Cerkwie tylko powiatu zamojskiego zamienione po 1920 roku w ramach polonizacji na kościoły :

Cerkiew w Cześnikach - Cerkiew w Gdeszynie - Cerkiew w Horyszowie Ruskim - Cerkiew w Kalinówce - Cerkiew w Kosobudach - Cerkiew w Łaziskach - Miączyn - Cerkiew w Niewirkowie - Cerkiew w Potoczku - Cerkiew w Szewni Dolnej - Cerkiew w Śniatyczach - Cerkiew w Zubowicach - Szczebrzeszyn - Cerkiew w Świdnikach - Cerkiew w Topólczy - Cerkiew w Trzęsinach - Zamość - Zamość[/color][/size]
Avatar
SZOWINIZM / 27 sierpnia 2010 o 08:39
[color="#FF0000"][size=5]SZOWINIZM[/size][/color] [size=5] - Szowinizm - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania.

Pojęcie to bywa używane jako synonim dyskryminacji danych grup w danych dziedzinach, np. anglosaski szowinizm w filozofii nauki oznacza podejście ignorujące frankońskie osiągnięcia w filozofii nauki (Poincare, Duhem, Bachelard), szowinizm generacji to przekonanie, że starsze pokolenie jest znacznie lepsze od młodszego, często też określenie to stosowane jest w kontekście dyskryminacji ze względu na płeć - seksizmu. [color="#FF0000"][size=5]DZIAŁANIA NA WOŁYNIU[/size][/color]

W grudniu 1937 na Wołyniu, wbrew opinii wojewody Henryka Józewskiego, rozpoczęto akcję przymusowych konwersji lokalnych społeczności na rzymski katolicyzm, co uzasadniano potrzebą powrotu do polskości osób zruszczonych w epoce zaborów. Pierwszą miejscowością, w której przeprowadzono akcję, były Hrynki, gdzie oddział Korpusu Ochrony Pogranicza, po znieważeniu przez mieszkańców wsi portretów dostojników państwowych, odebrał dokumenty 40 chłopom, zabronił mieszkańcom opuszczania Hrynek po zachodzie słońca i otoczył wieś. Rezultatem końcowym tych działań było przejście z prawosławia na katolicyzm 572 chłopów. Podobnymi metodami "nawrócono" na Wołyniu do 1939 10 tys. osób. Rząd konsekwentnie twierdził, że wszyscy konwertyci dobrowolnie zmienili religię, środowiska ukraińskie i prawosławne utrzymywały natomiast, że większość przechodzących na katolicyzm czyniła to pod wpływem szantażu i przymusu, lub też za sprawą zatargów z lokalnym klerem prawosławnym[59]. Obecnie wiadomo, że KOP, główny wykonawca akcji nawracania, stosował głównie obietnice nadania chłopom ziemi po przejściu na katolicyzm, przekonywał, że ich przodkowie należeli do katolickiej szlachty zagrodowej, stosował również aresztowania i zastraszanie prawosławnych.

W akcji nawracania na katolicyzm uczestniczyło czynnie duchowieństwo rzymskokatolickie, bezpośrednio promujące swoją religię wśród ludności oraz systematycznie rozszerzające sieć parafialną, by osoby formalnie nawrócone nie wróciły de facto do prawosławia nie mogąc uczęszczać do kościołów rzymskokatolickich. Niektóre parafie były przy tym zakładane na terenach, gdzie żyły tylko niewielkie grupy katolików, lub nawet nie było żadnych wiernych, zwłaszcza na terenach niezurbanizowanych. Silnymi wiejskimi ośrodkami katolicyzmu na terenie Wołynia były jedynie Huta Stepańska, Wyrka, Zasmyki i Kuty. [/size]
[color="#FF0000"][size=5]SZOWINIZM[/size][/color] [size=5] - Szowinizm - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytycz... rozwiń
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2010 o 01:11
Zbrodnie UPA - szokująca wystawa

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081109/REPORTAZ/99821126
Avatar
Lach / 27 sierpnia 2010 o 01:08
no i co to ma być usprawiedliwieniem zarzynania polskich dzieci ?
Bandy spod znaku oun-upa to najgorsze ścierwo mordujące siekierami, nożami i widłami polskie kobiety i dzieci! Wieczna hańba i potępienie tym zbrodniarzom !
Avatar
www.cerkiew1938.pl / 26 sierpnia 2010 o 19:44
[size=5] Fragment wspomnień Niny Wasyliwny Jaciuk (Konował), byłej mieszkanki Kryłowa (pow. hrubieszowski): http://www.cerkiew1938.pl/krylow.html
"My z nimi [Polakami] żyliśmy dosyć przyjaźnie. Razem obchodziliśmy święta. Póki nie nastał 1938 rok. Wtedy w Kryłowie Polacy zburzyli cerkiew ? była wielka, murowana. Przypominam sobie, wszyscy ukraińscy mieszkańcy wyszli ? I wtedy Ukraińcy zamknęli się w sobie, bo Polacy byli górą. Do kościoła, jak mieli nadzieję Polacy, nikt nie poszedł. Ten tragiczny dzień stał się dla Ukraińców wioski podstawą do poszukiwania swoich ukraińskich korzeni. Natomiast w stosunku do Polaków pojawiły się pretensje: dlaczego nie dają nam się modlić w naszej ukraińskiej cerkwi? Zaczęli stronić jedni od drugich ? Ukraińcy i Polacy."
Za: ?Wołyń i Chołmszczyna 1938-1947 rr. Pols?ko ? ukrajins?ke protystojannja ta joho widłunnja. Doslidżennja, dokumenty, spohady?, L?wiw 2003. [/size]
[size=5] Fragment wspomnień Niny Wasyliwny Jaciuk (Konował), byłej mieszkanki Kryłowa (pow. hrubieszowski): http://www.cerkiew1938.pl/krylow.html
"My z nimi [Polakami] żyliśmy dosyć przyjaźnie. Razem obchodziliśmy święta. Póki nie nastał 1938 rok. Wtedy w Kryłowie Polacy zburzyli cerkiew ? była wielka, murowana. Przypominam sobie, wszyscy ukraińscy mieszkańcy wyszli ? I wtedy Ukraińcy zamknęli się w sobie, bo Polacy byli górą. Do kościoła, jak mieli nadzieję Polacy, nikt nie poszedł. Ten tragiczny dzień stał się dla Ukraiń... rozwiń
Avatar
www.cerkiew1938.pl / 26 sierpnia 2010 o 19:42
[size=5] http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_polonizacyjno-rewindykacyjna_1938_roku , http://lokis1271.wrzuta.pl/film/3bIcqqUuEeT/akcja_burzenia_cerkwi_1938 [/size]
Avatar
anty-nazi / 23 sierpnia 2010 o 21:55
Impreza jest potrzebna ponieważ przełamuje stereotypy. Kwestia z nagrodami może byc kontrowersyjna. Przecież każdy wie że GW rządzi i dzieli - talk więc należy się jej podlizać, a może coś spadnie z burżuazyjno-michnikowskiego
stołu !?! Batruch jest w tym dobry !!!
Avatar
jano / 27 sierpnia 2010 o 17:02
jutro podobno jest kolejna cześć spotkań polsko-ukraińskich w Korczminie w gm. Ulhówek. Ma być otwarte prowizoryczne przejście z Ukrainą - czy ktoś wie coś więcej na ten temat ?
Avatar
Don Vasyl / 27 sierpnia 2010 o 12:09
[quote name='Gość' date='27 sierpień 2010 - 01:11 ' timestamp='1282864266' post='337220']
Zbrodnie UPA - szokująca wystawa

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081109/REPORTAZ/99821126
[/quote]
A czy współcześni Polscy szowiniści wychowanie na propagandzie nienawiści prawicowych kleryków orientują się w ogóle jakie były stosunki na Wołyniu za sanacji? Jak polska szlachta Wołyńska traktowała chłopów Polskich, a sami Ukraińcy na swojej ziemi byli traktowani przez wszystkich Polaków jak podludzie! O tym ,że to było największe zagłębie Polskiego szowinizmu i nacjonalizmu w przedwojennej Polsce to już nikt nie chce pamiętać? Najwidoczniej niektórzy Polacy nie uczą się (bądź nie chcą się uczyć)na błędach.
[quote name='Gość' date='27 sierpień 2010 - 01:11 ' timestamp='1282864266' post='337220']
Zbrodnie UPA - szokująca wystawa

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081109/REPORTAZ/99821126
[/quote]
A czy współcześni Polscy szowiniści wychowanie na propagandzie nienawiści prawicowych kleryków orientują się w ogóle jakie były stosunki na Wołyniu za sanacji? Jak polska szlachta Wołyńska traktowała chłopów Polskich, a sami Ukraińcy na swojej ziemi byli traktowani przez... rozwiń
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 27 sierpnia 2010 o 08:51
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='27 sierpień 2010 - 08:50 ' timestamp='1282891810' post='337281']
[size=5][color="#8B0000"]Cerkwie powiatu biłgorajskiego

Cerkiew w Babicach ? Biłgoraj ? Biłgoraj ? Cerkiew w Biszczy ? Cerkiew w Księżpolu ? Cerkiew w Lipinach Górnych-Borowinie ? Cerkiew w Luchowie Górnym ? Cerkiew w Obszy ? Cerkiew w Soli ? Cerkiew w Starym Majdanie ? Tarnogród ? Cerkiew w Zamchu
[/color][/size]
[/quote]
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 27 sierpnia 2010 o 08:50
[size=5][color="#8B0000"]Cerkwie tylko powiatu zamojskiego zamienione po 1920 roku w ramach polonizacji na kościoły :

Cerkiew w Cześnikach - Cerkiew w Gdeszynie - Cerkiew w Horyszowie Ruskim - Cerkiew w Kalinówce - Cerkiew w Kosobudach - Cerkiew w Łaziskach - Miączyn - Cerkiew w Niewirkowie - Cerkiew w Potoczku - Cerkiew w Szewni Dolnej - Cerkiew w Śniatyczach - Cerkiew w Zubowicach - Szczebrzeszyn - Cerkiew w Świdnikach - Cerkiew w Topólczy - Cerkiew w Trzęsinach - Zamość - Zamość[/color][/size]
Avatar
SZOWINIZM / 27 sierpnia 2010 o 08:39
[color="#FF0000"][size=5]SZOWINIZM[/size][/color] [size=5] - Szowinizm - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania do własnego gatunku, rasy, grupy społecznej, płci, narodu albo przywódcy oraz wyolbrzymianie ich zalet, a pomniejszanie lub negowanie ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania.

Pojęcie to bywa używane jako synonim dyskryminacji danych grup w danych dziedzinach, np. anglosaski szowinizm w filozofii nauki oznacza podejście ignorujące frankońskie osiągnięcia w filozofii nauki (Poincare, Duhem, Bachelard), szowinizm generacji to przekonanie, że starsze pokolenie jest znacznie lepsze od młodszego, często też określenie to stosowane jest w kontekście dyskryminacji ze względu na płeć - seksizmu. [color="#FF0000"][size=5]DZIAŁANIA NA WOŁYNIU[/size][/color]

W grudniu 1937 na Wołyniu, wbrew opinii wojewody Henryka Józewskiego, rozpoczęto akcję przymusowych konwersji lokalnych społeczności na rzymski katolicyzm, co uzasadniano potrzebą powrotu do polskości osób zruszczonych w epoce zaborów. Pierwszą miejscowością, w której przeprowadzono akcję, były Hrynki, gdzie oddział Korpusu Ochrony Pogranicza, po znieważeniu przez mieszkańców wsi portretów dostojników państwowych, odebrał dokumenty 40 chłopom, zabronił mieszkańcom opuszczania Hrynek po zachodzie słońca i otoczył wieś. Rezultatem końcowym tych działań było przejście z prawosławia na katolicyzm 572 chłopów. Podobnymi metodami "nawrócono" na Wołyniu do 1939 10 tys. osób. Rząd konsekwentnie twierdził, że wszyscy konwertyci dobrowolnie zmienili religię, środowiska ukraińskie i prawosławne utrzymywały natomiast, że większość przechodzących na katolicyzm czyniła to pod wpływem szantażu i przymusu, lub też za sprawą zatargów z lokalnym klerem prawosławnym[59]. Obecnie wiadomo, że KOP, główny wykonawca akcji nawracania, stosował głównie obietnice nadania chłopom ziemi po przejściu na katolicyzm, przekonywał, że ich przodkowie należeli do katolickiej szlachty zagrodowej, stosował również aresztowania i zastraszanie prawosławnych.

W akcji nawracania na katolicyzm uczestniczyło czynnie duchowieństwo rzymskokatolickie, bezpośrednio promujące swoją religię wśród ludności oraz systematycznie rozszerzające sieć parafialną, by osoby formalnie nawrócone nie wróciły de facto do prawosławia nie mogąc uczęszczać do kościołów rzymskokatolickich. Niektóre parafie były przy tym zakładane na terenach, gdzie żyły tylko niewielkie grupy katolików, lub nawet nie było żadnych wiernych, zwłaszcza na terenach niezurbanizowanych. Silnymi wiejskimi ośrodkami katolicyzmu na terenie Wołynia były jedynie Huta Stepańska, Wyrka, Zasmyki i Kuty. [/size]
[color="#FF0000"][size=5]SZOWINIZM[/size][/color] [size=5] - Szowinizm - na ogół skrajna postać nacjonalizmu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych i innych narodów nakazuje przyjmować wrogą postawę. Wyrażenie pochodzi od nazwiska Chauvin, anegdotycznej postaci żołnierza napoleońskiego z komedii Eugene'a Scribe'a; bohater tej opowieści był fanatycznie i naiwnie oddany Napoleonowi.

W szerszym kontekście pojęcie to oznacza też wyolbrzymione, bezkrytycz... rozwiń
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2010 o 01:11
Zbrodnie UPA - szokująca wystawa

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081109/REPORTAZ/99821126
Avatar
Lach / 27 sierpnia 2010 o 01:08
no i co to ma być usprawiedliwieniem zarzynania polskich dzieci ?
Bandy spod znaku oun-upa to najgorsze ścierwo mordujące siekierami, nożami i widłami polskie kobiety i dzieci! Wieczna hańba i potępienie tym zbrodniarzom !
Avatar
www.cerkiew1938.pl / 26 sierpnia 2010 o 19:44
[size=5] Fragment wspomnień Niny Wasyliwny Jaciuk (Konował), byłej mieszkanki Kryłowa (pow. hrubieszowski): http://www.cerkiew1938.pl/krylow.html
"My z nimi [Polakami] żyliśmy dosyć przyjaźnie. Razem obchodziliśmy święta. Póki nie nastał 1938 rok. Wtedy w Kryłowie Polacy zburzyli cerkiew ? była wielka, murowana. Przypominam sobie, wszyscy ukraińscy mieszkańcy wyszli ? I wtedy Ukraińcy zamknęli się w sobie, bo Polacy byli górą. Do kościoła, jak mieli nadzieję Polacy, nikt nie poszedł. Ten tragiczny dzień stał się dla Ukraińców wioski podstawą do poszukiwania swoich ukraińskich korzeni. Natomiast w stosunku do Polaków pojawiły się pretensje: dlaczego nie dają nam się modlić w naszej ukraińskiej cerkwi? Zaczęli stronić jedni od drugich ? Ukraińcy i Polacy."
Za: ?Wołyń i Chołmszczyna 1938-1947 rr. Pols?ko ? ukrajins?ke protystojannja ta joho widłunnja. Doslidżennja, dokumenty, spohady?, L?wiw 2003. [/size]
[size=5] Fragment wspomnień Niny Wasyliwny Jaciuk (Konował), byłej mieszkanki Kryłowa (pow. hrubieszowski): http://www.cerkiew1938.pl/krylow.html
"My z nimi [Polakami] żyliśmy dosyć przyjaźnie. Razem obchodziliśmy święta. Póki nie nastał 1938 rok. Wtedy w Kryłowie Polacy zburzyli cerkiew ? była wielka, murowana. Przypominam sobie, wszyscy ukraińscy mieszkańcy wyszli ? I wtedy Ukraińcy zamknęli się w sobie, bo Polacy byli górą. Do kościoła, jak mieli nadzieję Polacy, nikt nie poszedł. Ten tragiczny dzień stał się dla Ukraiń... rozwiń
Avatar
www.cerkiew1938.pl / 26 sierpnia 2010 o 19:42
[size=5] http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_polonizacyjno-rewindykacyjna_1938_roku , http://lokis1271.wrzuta.pl/film/3bIcqqUuEeT/akcja_burzenia_cerkwi_1938 [/size]
Avatar
anty-nazi / 23 sierpnia 2010 o 21:55
Impreza jest potrzebna ponieważ przełamuje stereotypy. Kwestia z nagrodami może byc kontrowersyjna. Przecież każdy wie że GW rządzi i dzieli - talk więc należy się jej podlizać, a może coś spadnie z burżuazyjno-michnikowskiego
stołu !?! Batruch jest w tym dobry !!!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 40 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 235 52

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 62 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!