sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Mieszkańcy Hrubieszowa zakończyli dwutygodniowe obchody 610-lecie nadania praw miejskich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2010, 13:55

Stanisław Bodes i ks. prałat Tadeusz Pajurek zostali uhonorowani statuetkami króla Władysława Jagiełły. To wyjątkowa nagroda przyznawana wyjątkowym ludziom.

Przez dwa tygodnie w niespełna dwudziestotysięcznym mieście nad Huczwą działo się naprawdę wiele. Były wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty oraz imprezy sportowe. Wczoraj, na zakończenie obchodów Dni Hrubieszowa wystąpił zespół IRA.

– Na pewno każdy znalazł wśród naszych propozycji coś ciekawego dla siebie – mówi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa.

Święto miasta, to nie tylko rozrywka, ale także świetna okazja, aby uhonorować wybitnych, ważnych dla miasta ludzi. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta wręczono statuetki króla Władysława Jagiełły.

– Nagroda przyznawana jest od 2000 roku osobom przynoszącym chlubę naszemu miastu, rozsławiającym je w kraju i na świecie – informuje sekretarz miasta Marek Watras.

Kapituła – na wniosek burmistrza – przyznała w tym roku nagrodę Stanisławowi Bodesowi i ks. Tadeuszowi Pajurce. Pierwszy jest artystą specjalizującym się w malarstwie batalistycznym. Niezwykle rzetelnie przygotowuje się do malowania swoich dzieł studiując fakty historyczne, a także kulturę, modę i uzbrojenie.

W swojej czterdziestoletniej pracy twórczej namalował kilkaset obrazów i prezentował swoje dzieła na wielu wystawach w kraju i zagranicą. Dziełem życia hrubieszowskiego artysty ma być "Panorama Grunwaldzka” o wymiarach 14 m na 140 m, nad którą obecnie pracuje.

Związki ks. Tadeusza Pajurka z Hrubieszowem sięgają lat 80., gdy w miejscowym zakładzie karnym pełnił funkcję kapelana więziennego. Opieką otaczał osoby skazane za działalność opozycyjną. Do więzienia przemycał podziemną prasę i listy przekazywane od rodzin internowanych, które ukrywał w szatach liturgicznych.

– Należy wspomnieć o fakcie zawiezienia przez ks. Tadeusza Ojcu Świętemu listu napisanego przez internowanych na prześcieradle więziennym – wspomniał na sesji burmistrz Dolecki. – Aby tego dokonać ukrył tę przesyłkę w sutannie. Za ten uczynek został dyscyplinarnie usunięty z funkcji kapelana.

Hrubieszów otrzymał prawo miejskie magdeburskie 1400 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. Na zakończenie obchodów 610 rocznicy tamtego wydarzenia wczoraj przeprowadzono I Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakiem Gotów, któremu towarzyszyły m.in. pokazy strojów i obrzędów gockich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2010 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkańcy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!