niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Niemcy idą na rękę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2001, 15:14

- Aby się tylko sprawdziły te zapowiedzi - powiedział po zakończonych przedwczoraj w Warszawie polsko-niemieckich negocjacjach Marian Kanikuła, prezes zamojskiego oddziału Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Kolejne rozmowy zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Niemcy zadeklarowali, że są gotowi pokryć od dwóch trzecich do trzech czwartych dotychczasowych strat wywołanych niekorzystnym dla poszkodowanych kursem wymiany marek na złotówki. Wcześniej niemiecka fundacja Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość zaoferowała bezpłatną pomoc medyczną byłym robotnikom przymusowym III Rzeszy i zobowiązała się do wypłaty świadczeń pieniężnych młodocianym do lat 16, którzy podczas wojny nie byli deportowani do Niemiec, ale na miejscu pracowali w zakładach przemysłowych.
Akcja fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość pod kryptonimem "Aktywna solidarność” polega na przekazaniu bezpłatnej opieki zdrowotnej byłym robotnikom przymusowym w formie operacji wymiany stawu biodrowego, którą będzie można przeprowadzić w 16 niemieckich klinikach ortopedycznych. - Rocznie będą mogli zoperować ok. 200 Polaków - mówi prezes M. Kanikuła. - Fundacja zapewnia też, że pokryje koszty podróży chorych w obydwie strony.
O świadczenia pieniężne z niemieckiej fundacji mogą starać się młodociani do lat 16, którzy podczas ostatniej wojny nie byli deportowani do III Rzeszy, ale pracowali w fabrykach, kopalniach itp. na terenie Polski. Mogą liczyć na 2 tys. marek. Wypłata z fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość nastąpi w ramach klauzuli otwartości, to znaczy po zakończeniu wypłat przewidzianych ustawą Bundestagu oraz w miarę posiadania przez fundację możliwości finansowych. - Do tej pory osoby młodociane, które nie były deportowane do III Rzeszy, nie mogły korzystać ze świadczeń niemieckiej fundacji, a jedynie z fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie (1 tys. marek - przyp. red.) - wyjaśnia prezes Kanikuła. - Teraz osoby do lat 16, które podczas wojny na miejscu pracowały w zakładach przemysłowych, mogą składać wnioski o świadczenia pieniężne z fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość.
Bliższych informacji można zasięgnąć w zamojskim oddziale Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, ul. Chłodna 5 (osiedle Karolówka) codziennie w godz. 9-12.30, tel. 639-60-86.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!