czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Odwołano lekcje, zamknięto szkoły. Przez dziury w drogach (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2010, 10:02

Wymuszone ferie ma od dziś około 700 dzieci z gminy Mircze. Wszystko przez fatalne warunki na drogach po wiosennych roztopach. Większość nawierzchni nie nadaje się do użytku. Zajęcia będą odpracowywane w kwietniu.

– Kierując się bezpieczeństwem dzieci byłem zmuszony podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć edukacyjnych we wszystkich szkołach – mówi Lech Szopiński, wójt gminy Mircze.

– Ma to związek z tragicznym stanem dróg gminnych i powiatowych, na których w wyników mrozów i wiosennych roztopów nawierzchnia i nasypy zostały miejscami całkowicie zniszczone – dodaje wójt.

Na większości dróg został wprowadzony zakaz poruszania się pojazdów o masie przekraczające 3 albo 5 ton. W praktyce to oznacza, że mogą jeździć tamtędy tylko samochody osobowe.

Zajęcia zostały zawieszone do przerwy świątecznej. Co później?

– Jeżeli nie będzie opadów deszczu, rozważymy wprowadzenie transportu zastępczego samochodami osobowymi, może pomogą nam rodzice i sami będą dowozić dzieci – zastanawia się Szopiński.

Do mireckiego gimnazjum oraz trzech podstawówek w Mirczu, Wiszniowie i Kryłowie uczęszcza około 700 uczniów. Dzieci dowożą trzy gimbusy, niektóre dojeżdżają autobusami, ale PKS też odwołał właśnie kursy.

– Wyłączając jedną szkołę, musimy zawiesić zajęcia w pozostałych, bo gimbusy dowożą dzieci z całej gminy – wskazuje wójt.

Dzisiaj w Mirczu spodziewają się komisji z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, która zajmie się szacowaniem strat. Jakie jest wyjście z sytuacji?

– Tylko przebudowa zniszczonych odcinków, a niektórych dróg w całości – wskazuje wójt Mircza. – Nie da się doraźnie tego wyremontować.

Ale ani gminy, ani powiatu nie stać na takie rozwiązanie.

– Liczymy na pomoc Urzędu Marszałkowskiego i MSWiA – mówi Szopiński. – W tym roku mamy zarezerwowane w budżecie 2 mln złotych na położenie nawierzchni asfaltowych.

Drogi zostały zniszczone przez mrozy i roztopy (spod asfaltu do tej pory wypływa w wielu miejscach woda), swoje zrobił na jesieni ciężki sprzęt rolniczy, a także ciężarówki.

Wójt Szopiński wskazuje, że drogom Adelina–Mircze oraz Wereszyn–Lipowiec we znaki dały się nawet 40-tonowe transporty piasku, betonu i stali do budowy przejścia granicznego w Dołhobyczowie.

Uczniowie i nauczyciele mają wolne.

– Szkoły mają obowiązek odpracować zajęcia z terminie wyznaczonym przez Radę Pedagogiczną – mówi Katarzyna Fik z Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

W gminie Mircze lekcje będą odrabiane w każdą sobotę kwietnia.

– Przełomy mamy na ok. 250 km dróg niemal w każdej gminie – mówi Zbigniew Więch, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Hrubieszowie. – Od 30 lat pracuję w drogownictwie, ale takich zniszczeń nie widziałem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
króliczek
Gość
tambylec
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

króliczek
króliczek (31 marca 2010 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie zbliżają się wybory jak chcecie jeździć po drogach i nie stracić koła to nie głosujcie na Kuropatwę
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2010 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo w Polsce wcale nie potrzeba zimy żeby stwierdzić stan klęski
Rozwiń
tambylec
tambylec (29 marca 2010 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to wyłącznie wina roztopów? już w ubiegłym roku niektórzy mieszkańcy mieli uwagi do niszczenia dróg przez samochody wożące buraki a teraz jeszcze doszły te które wożą sprasowaną słomę. Roztopy mają swój udział ale budowa pod wyborców gdy asfaltem pokrywa się żwirówkę bez utwardzania korony drogi to zbędny wydatek. Drogi w gminie są na etapie lat 80 a sprzęt rolniczy i środki transportu idą na przód. Nic dziwnego że mamy sytuację jaką mamy. Wójt powinien poprosić sąd aby skazywanych na grzywny kierował do ich odpracowania na rzecz gminy przynajmniej poprawili by nasypy przy drogach bo znowu okaże się że nie ma pieniędzy.
Rozwiń
ed
ed (29 marca 2010 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O proszę, a taki to Kuropatwa miał być wspaniały drogowiec, a tu dzicz. Ludzie! XXI wiek i zajęcia w szkołach odwoływane bo drogi dziurawe?! Szok!!!!!
Rozwiń
LAND
LAND (29 marca 2010 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sorry żadam zniesienia opłaty paliwowej,gdzie my żyjemy cała Lubelszczyzna to już jedna wielka DZIURA.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!