sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

Ojciec zabitej w Zwierzyńcu rowerzystki nie dostanie odszkodowania od sprawcy wypadku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 maja 2003, 09:40
Autor: (ZSAW)

W sierpniu minionego roku w Zwierzyńcu zginęło w wypadku drogowym młode małżeństwo z Warszawy, które wybrało się na przejażdżkę rowerową. Zabiła ich przyczepa ciężarówki, która odłączyła się od składu i zmieniła tor jazdy. Winnym tego wypadku został uznany kierowca ciężarowego liaza, zatrudniony w prywatnej firmie w Zamościu.

Oskarżyciel posiłkowy, ojciec zabitej rowerzystki, wniósł cywilne powództwo (adhezyjne) w procesie karnym, domagając się od kierowcy odszkodowania w wysokości 100 tys. zł. Sąd Rejonowy w Zamościu uznał, że kierowca nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i skazał go w styczniu na 2 lata pozbawienia wolności (w zawieszeniu na 5 lat). Powództwa cywilnego sąd nie rozpatrzył. Od tego orzeczenia odwołał się oskarżyciel posiłkowy oraz jego pełnomocnik procesowy. Domagali się przynajmniej 8500 zł nawiązki na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Sąd Okręgowy w Zamościu utrzymał ostatnio w mocy wyrok Sądu Rejonowego. Od tego orzeczenia służy tylko kasacja do Sądu Najwyższego.
Wątpliwości sądu budzi sama możliwość wniesienia powództwa adhezyjnego w sytuacji, gdy za szkody spowodowane w wypadkach odpowiedzialność ponosi (w ramach OC) firma ubezpieczeniowa. - W procesie karnym nie można natomiast przypozwać ubezpieczyciela - powiedziała Dziennikowi Urszula Zwolak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Zamościu.
- Zarządzenie odszkodowania od kierowcy lub posiadacza pojazdu powoduje, że ubezpieczyciel uchyla się od świadczeń w tym zakresie. Traci sens instytucja OC, skoro nie chroni sprawcy wypadku - uznał sąd.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!