niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Pałac z oskarowej "Idy" wróci do Zamoyskich. Za jeden procent wartości

Dodano: 22 stycznia 2017, 16:49

Pałac Klemensów zdobył sławę po tym, jak pojawił się w oskarowej „Idzie” (2013)
Pałac Klemensów zdobył sławę po tym, jak pojawił się w oskarowej „Idzie” (2013)

Niewiele ponad 87 tys. zł będzie musiała zapłacić rodzina Zamoyskich za wyceniony na ponad 8 milionów XVIII-wieczny pałac Klemensów wraz z parkiem w Michalowie koło Zamościa.

Zamoyscy utracili Klemensów na mocy dekretu PKWN o reformie rolnej. Właścicielem pałacu został Skarb Państwa. Od 2009 r. budynek stał pusty, bo działający tam Dom Pomocy Społecznej przeniósł się do nowej siedziby w pobliskim Szczebrzeszynie.

Opuszczoną nieruchomość bezskutecznie próbowało sprzedać w imieniu Skarbu Państwa Starostwo Powiatowe w Zamościu. Chętnych jednak nie było, mimo że cenę obniżono z 8 do 6 mln zł.

W 2014 roku ówczesny wojewoda lubelski Wojciech Wilk podpisał dokument, według którego pałac mógł wrócić do Zamoyskich. Wojewoda stwierdził, że w przypadku tej nieruchomości nie miał zastosowania dekret PKWN z 1944 roku, ponieważ w momencie wprowadzania reformy rolnej ówcześni właściciele używali jej do celów mieszkaniowych, a nie rolnych.

Okazało się jednak, że decyzja zawierała błąd formalny. W dokumencie został wskazany „obręb Michałów”, tymczasem powinno być „obręb Michalów”. Z tego powodu starostwo musiało odwołać się od postanowienia wojewody. W rezultacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podważyło decyzję Wilka.

Z kolei od decyzji resortu rolnictwa do sądu odwołali się spadkobiercy poprzednich właścicieli pałacu. W tej sytuacji Starostwo Powiatowe w Zamościu zaskarżyło decyzję ministra rolnictwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ostatecznie starosta otrzymał zielone światło na rozmowy z Zamoyskimi.

– Decyzja o sprzedaży nieruchomości Zamoyskim jest bardzo korzystna, zarówno dla Skarbu Państwa, który przez lata musiał ponosić koszty bieżących remontów pałacu, jak i samego zabytku, który potrzebuje natychmiastowych prac, by odzyskać dawną świetność i blask – uważa Henryk Matej, starosta zamojski.

Nieruchomość zostanie sprzedana spadkobiercom w trybie bezprzetargowym i z bonifikatą w wysokości 99,01 proc. ceny, czyli za 87,6 tys. zł brutto. Jednym ze spadkobierców jest Marcin Zamoyski, były prezydent Zamościa.

Zamoyscy będą musieli rozpocząć remont pałacu i proces zagospodarowania parku w ciągu 3 lat od jego nabycia.

– Nie wiem, jakie plany ma nowy właściciel i jak będzie wykorzystywał nieruchomość – przyznaje Matej. – Mogę tylko dodać, że jeśli zechce sprzedać zespół pałacowo-parkowy w Klemensowie przed upływem 10 lat od transakcji, będzie musiał zwrócić otrzymaną bonifikatę.

Kadr z filmu "Ida"
Kadr z filmu "Ida"
Czytaj więcej o: pałac klemensów ida Zamoyscy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lutego 2017 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To na jakich warunkach jest zwracany pałac w Kelemensowie rodzinie Zamoyskich to skandal. Ale czego można się spodziewać po Bolszewickiej partii jaką jest PiS. PiS-PZPRbis
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko sprzedajcie komuś z warunkiem odbudowania tego zamka !!!
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze,że odzyskają swoją własność zagrabioną przez władze prl, tym bardziej,że popada w ruinę.
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
działacz "Solidarności" rolniczej (wczoraj o 14:55) Zgłoś 0 Zamoyski nie powinien odzyskać choćby tylko z tego tytułu, że w wyborach poparł Komorowskiego a obecnie angażuje się w działania KODu. A co ma piernik do wiatraka ...
Rozwiń
hghhg
hghhg (23 stycznia 2017 o 16:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Warstwa arystokracji powstawała z najdzielniejszych i najwierniejszych Koronie ludzi, którym w nagrodę król dawał majątki. 
jakimś cudem mój śp. ojciec brał  udział podczas drugiej wojny światowej, doszedł w walce do Berlina począwszy od ściany wschodniej i dostał tylko za to medal nic nie wart z byle jakiego tworzywa, chyba tylko dlatego, że pochodził z chłopskiej rodziny, nie dostał żadnego majątku ziemskiego, i po cholerę  walczył, chyba p oto aby ci przy korycie tak jak teraz mieli się odbrze, bo hrabia podczas wojny spieprzali za granicę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!