niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Piękny czy brzydki? Budynek, który ma stanąć na Starym Mieście budzi emocje. Skarga do UNESCO

Dodano: 12 kwietnia 2017, 20:20

Piękny czy brzydki? – w internecie rozgorzała dyskusja nad budynkiem, który ma stanąć na tzw. Zielonym Rynku w Zamościu. Prawicowy portal Niezależna.pl o „szkaradnym” apartamentowcu zaalarmował UNESCO

Inwestycję na zamojskiej Starówce, w sąsiedztwie ulic Zamenhofa i Bazyliańskiej, zakłada budowę 50 apartamentów, podziemnego garażu i lokali usługowych w budynku nawiązującym do charakteru XVI-wiecznych renesansowych pałaców miejskich. Intensywny kolor elewacji oraz charakterystyczne ukośne przeszklenia, jakie można zobaczyć w koncepcji architektonicznej, mają być syntezą spotykanych na zamojskim rynku lukarn, gzymsów i pilastrów. I to właśnie te wizualizacje skrytykowała Niezależna.pl.

– Na Starym Mieście w Zamościu, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ma stanąć szkaradny „nowoczesny” apartamentowiec o trzech kondygnacjach – alarmuje.

Portal Niezalezna.pl postanowił interweniować w centrali UNESCO w Paryżu. – Wysłaliśmy już w tej sprawie pismo. Będziemy zabiegać o to, by zmianom przyjrzeli się zagraniczni eksperci. Skandalem będziemy chcieli zainteresować także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inaczej jedyny tak harmonijny renesansowy układ miejski w tej części Europy zostanie bezpowrotnie zniszczony przez deweloperów – czytamy na portalu.

W tekście znajduje się informacja, że projekt uzyskał akceptację współpracującego z UNESCO Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

– To nieprawda – podkreśla Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowa NID. – Owszem, otrzymaliśmy koncepcję stanowiącą dokumentację szczątkową i wydaliśmy uwagi do niej. Nie była to jednak pełna opinia NID, który w takich sprawach ma jedynie głos doradczy. Cała inwestycja nawszystkich etapach musi być i jest konsultowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Deweloper uspokaja, że nie robi nic niezgodnego z prawem i nie wybuduje nic, co zakłóci zabytkowy układ miasta.

– Wizualizacja, którą opiniował konserwator zabytków i NID, jest dopiero jedną z pierwszych propozycji. Na podstawie otrzymanych wytycznych przygotowujemy kolejną. Jeśli będą zastrzeżenia, będziemy opracować nowe warianty, aż do wypracowania stanowiska satysfakcjonującego wszystkie strony i nie budzącego kontrowersji – podkreśla Błażej Bartecki z Bartecki Development. – Dopiero taka ostateczna wersja zostanie złożona do ostatecznego zaopiniowania jako nasz projekt. Dlatego wszystkie głosy oburzenia na przedstawioną przez nas wizualizację są zdecydowanie przedwczesne ponieważ akurat ta jest już nieaktualna – podkreśla.

W sprostowaniu wysłanym przez developera do portalu Niezależna.pl czytamy natomiast: – Firmie Rodzinnej Bartecki zależy na zrealizowaniu projektu, który wkomponuje się w otaczającą starówkę, jednak nie straci wymiaru „znaku czasu” (w pozytywnym tego stwierdzenia znaczeniu). Przeciwnie – stanie się swego rodzaju wizytówką miasta, umiejętnie łącząc przeszłość z teraźniejszością.

SONDA
Liczba głosów: 371

Czy taki budynek powinien stanąć na Starym Mieście w Zamościu?

18.87 %
Tak
77.09 %
Nie
4.04 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: inwestycje Zamość Stare Miasto
Użytkownik niezarejestrowany
ms
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 kwietnia 2017 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na komentarz powinien odpowiedzieć projektant, a pełna wizualizacja obiektu powinna być poddana do publicznej wiadomości, ponieważ nie jest to świetlica na "pipidówce" tylko w zabytkowym mieście renesansowym, gdzie mieszkańcy mają odczucie estetyki swego miasta i pewnej spójności z otoczeniem. Pozdrawiam projektanta myśląc, że to ze znanej pracowni.
Rozwiń
ms
ms (18 kwietnia 2017 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście PiS-uarowe oszołomy najchętniej widziałyby w tym miejscu kolejny kościół. Do ciemnoty nie dociera , że mamy XXI wiek i architektoniczny świat właśnie w tym kierunku idzie. Widocznie nawiedzone przez mroki średniowiecza wyprane mózgi nie rozumieją, że w taki właśnie sposób na całym świecie łączy się nowoczesność z historią. Uważam, że taki obiekt i w tym miejscu budziłby ogromne zainteresowanie odwiedzających nasze miasto i stałby się kolejną wizytówką Zamościa.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 06:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem pewien ze Prezydent Zamoscia sie nie zgodzi na cos tak glupiego. A jezeli tak to bedzie to oznaczalo ze pewnie cos dostal za to i ma nas mieszkancow w d...... . A deweloper takie szkaradne badziewie moze postawic na koszarach to by mialy na co wrony sra......
Rozwiń
brol
brol (13 kwietnia 2017 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mogę się doczekać by złożyć ofertę! Super budynek!
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jezioro damy tu...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!