wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Pomyślą o kulturze strategicznie

  Edytuj ten wpis
Autor: Piotr Stasiuk

To mieszkańcy Zamościa i odwiedzający miasto turyści wskażą imprezy, w których chcieliby brać udział.

W efekcie ma powstać "Strategia Rozwoju Kultury Zamościa na lata 2008-2015”. Możliwe, że zabraknie w niej miejsca na któreś z obecnie realizowanych przedsięwzięć.

Po co miastu ta strategia? Podobno jest niezbędna.

- W 1999 r. Zamość przejął wszystkie wojewódzkie instytucje kultury. Wielkość środków z budżetu państwa na te cele systematycznie maleje. Cały ciężar spoczywa teraz na budżecie miasta. Nie chcemy tracić sił i środków tam, gdzie nie są one niezbędne - wyjaśnia Jadwiga Machulewska, szefowa Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych UM. - Chcemy ochronić wszystko, co jest wartościowe dla kultury w Zamościu. Być może pociągnie to rezygnację z niektórych, powielanych przez różnych organizatorów, przedsięwzięć. Ale ustalenie priorytetów zapewni ciągłość i efektywniejsze gospodarowanie środkami.

Dlatego władze miasta uznały, że warto skorzystać z oferty tarnowskiej firmy marketingowej Hektor, która za 20 tys. zł ma opracować dokument. - Strategia zawierać będzie wizję, misję i ocenę stanu zamojskiej kultury. Przedstawimy też możliwe projekty oraz źródła ich finansowania - tłumaczy Stanisław Lis, prezes Hektora.

Zacznie się jednak od konsultacji społecznych. Już gotowa jest ankieta, za pomocą której na stronie www magistratu zamościanie i turyści powiedzą, jaką kulturę chcieliby w mieście widzieć.

Identyczne zadanie na lata 2003-2006 Hektor wykonywał już dla Dębicy. Jak wyszło? - Stronę merytoryczną dokumentu oceniam bardzo wysoko - recenzuje Andrzej Bukowski, specjalista w Wydziale Planowania Strategicznego UM Dębica. - Dużą zaletą jest lista instytucji i fundacji z Europy i USA, z którymi nasze ośrodki kulturalne mogą współpracować lub czerpać od nich środki zewnętrzne.

Praca nad zamojską strategią ma się zakończyć w przyszłym roku. Jako pierwsi z dokumentem zapoznają się miejscy radni.
(ak)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!