środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Potok Górny: Wójt nie przekroczył uprawnień

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 czerwca 2010, 10:44
Autor: (lew)

Miał prawo upoważnić kierownika Urzędu Stanu Cywilnego do osobistego pobierania opłat za dodatkowe odpisy dokumentów. Tak uznał we wtorek Sąd Rejonowy w Biłgoraju i uniewinnił wójta gminy Potok Górny od zarzutu przekroczenia uprawnień.

– Od początku podnosiłem, że jestem niewinny i jestem zadowolony z wyroku – powiedział nam Edward Hacia, wójt Potoku Górnego.

Rok temu biłgorajska policja nie zbagatelizowała sygnałów od interesantów, którzy podnosili, że kierownik USC w Potoku Górnym bierze do ręki należności za wydanie dodatkowych dokumentów stanu cywilnego.

W trakcie śledztwa ustalono, że od lutego 2008 roku do czerwca ub. roku Jan N. przyjął w ten sposób od 11 osób około 600 złotych. Do jego kieszeni – w zależności od ilości wydawanych dokumentów – wędrowało od 30 do 100 złotych.

– Kierownik w zakresie swoich obowiązków nie miał prawa do osobistego pobierania opłat za wydanie na wniosek stron dodatkowych dokumentów stanu cywilnego – podnosił Zbigniew Reszczyński, szef Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju, która oskarżyła Jana N. o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

W kwietniu sąd skazał za to Jana K. na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata, grzywnę w wysokości 1 tys. złotych oraz dwuletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych. Na byłym kierowniku, który przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze, leży dodatkowo obowiązek naprawienia szkody, czyli przekazanie do kasy Urzędu Gminy w Potoku Górnym 595 złotych.

Wójta gminy Potok Górny śledczy oskarżyli o przekroczenie uprawnień. Według nich, nie miał prawa upoważniać kierownika USC do osobistego pobierania opłat za dodatkowe odpisy dokumentów, bo to leży w gestii radnych. Hacia utrzymywał, że radni musieliby podjąć stosowną uchwałę w przypadku, gdyby pobieraniem opłat miała się zająć osoba spoza urzędu. I – jak się okazało przed sądem – miał rację.

Wyrok nie jest prawomocny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!