poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Przedszkola w Biłgoraju po kontroli NIK: Są pewne nieprawidłowości

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2013, 15:41

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Przekazanie prowadzenia przedszkola spółce komunalnej Junior w Biłgoraju było nieuzasadnione – wytykają kontrolerzy NIK. Z zarzutami nie zgadza się burmistrz miasta.

W lutym kontrolerzy NIK sprawdzali organizację wychowania przedszkolnego w gminie Biłgoraj w latach 2011-2012. W wystąpieniu pokontrolnym czytamy, że działania urzędników ocenił pozytywnie.

Mimo to kontrolujący mieli pewne zastrzeżenia. Ich zdaniem nieuzasadniona była decyzja przekazania spółce komunalnej Junior "prowadzenia działalności w zakresie wychowania przedszkolnego, uprzednio realizowanej w ramach zadania własnego samorządu i jednego z przedszkoli samorządowych”.

Chodzi o Bajkowe Przedszkole funkcjonujące od 17 maja 2012 r. przy ul. Przemysłowej. Powodem utworzenia spółki Junior, która prowadzi również żłobek, były m.in. mniejsze koszty prowadzenia oddziałów przedszkolnych jak też większe możliwości dofinansowania tej działalności.

Z decyzji NIK cieszą się związkowcy.

– Związek Nauczycielstwa Polskiego wielokrotnie wskazywał, iż przekazywanie szkół i przedszkoli prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego spółkom komunalnym zarówno narusza przepisy ustawy o systemie oświaty, jak i stanowi próbę obejścia przepisów ustawy Karta Nauczyciela – przekonują przedstawiciele ZNP.

– Protestowaliśmy przeciwko takim praktykom i interweniowaliśmy u wojewody – wskazuje Janusz Różycki, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP. – Otrzymaliśmy odpowiedź, że radni mogli taką uchwałę podjąć.

Z zarzutami NIK nie zgadzają się jednak władze Biłgoraja.

– Mieliśmy kontrolę NIK odnośnie żłobków i wówczas zespół kontrolujący orzekł inaczej – zaznacza Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że prowadzenie przedszkola zostało przekazane spółce Junior, bo zarówno żłobek jak i przedszkole dalej funkcjonują jako jednostki budżetowe. Żadne nie zostało zlikwidowane.

Urząd ma jednak usunąć stwierdzone nieprawidłowości. – Nasi radcy prawni pracują obecnie nad tym, aby to, co NIK nam wytknął doprowadzić do stanu zgodnego z prawem – zaznacza burmistrz Biłgoraja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jan
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jan
Jan (17 kwietnia 2013 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co to za nieprawidłowości;) gyby skontrolowali gmine Grabowiec tam to by nie znaleźli żadnych "prawidłowości" he he
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!