niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Rolnicy wyłudzali renty z KRUS. Pięć osób usłyszało wyrok

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2013, 15:18
Autor: (jsz)

 (Archiwum)
(Archiwum)

Zapadły wyroki w sprawie wyłudzania rent z KRUS. Sąd Rejonowy w Hrubieszowie skazał już pięcioro rolników. Lekarzem, który miał wystawiać niezbędne do wyłudzeń dokumenty, wciąż zajmuje się prokuratura.

Do tej pory śledczy z Zamościa skierowali do sądu trzy akty oskarżenia, obejmujące w sumie 18 osób. Wszyscy to "pacjenci” Zdzisława Ch., lekarza rodzinnego z gminy Uchanie. Zarzuty dotyczą wyłudzenia rent i wręczania łapówek lekarzowi. Jedna ze spraw już się zakończyła.

– Zapadło pięć wyroków skazujących – mówi Romuald Sitarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu. – Skazani dobrowolnie poddali się karze pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywy.

Sąd Rejonowy w Hrubieszowie skazał cztery osoby za wręczanie łapówek lekarzowi. Piąty ze skazanych odpowiadał również za wyłudzenie. Będzie musiał zwrócić 23 tys. zł nielegalnie pobranej renty. Wyroki pozbawienia wolności dla całej piątki wynoszą od 12 do 18 miesięcy, w zawieszeniu na 3 lata. Sprawa szóstej osoby, objętej aktem oskarżenia została wyłączona do odrębnego postępowania.

Sprawą lekarza, który miał pomagać w wyłudzaniu rent zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Śledztwo w sprawie Zdzisława Ch. trwa od lutego 2011 roku. Lekarz miał powoływać się na wpływy w KRUS i obiecywać pacjentom pomoc przy załatwieniu świadczeń z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W zamian miał brać od 2 do 6 tys. zł łapówki.

– Tworzył fałszywą dokumentację lekarską – wyjaśnia Sitarz. – Preparował dokumenty różnych placówek medycznych, np. szpitali w Chełmie, Zamościu, Hrubieszowie czy Lublinie.

Proceder ten trwał od 2005 do 2011 roku. Śledczy postawili lekarzowi ponad sto zarzutów. Niektórzy "pacjenci” wracali do niego po kilka razy. Zdaniem prokuratury, medyk pomógł wyłudzić renty dla blisko stu osób. Liczba ta może się jednak zwiększyć. Śledczy wciąż otrzymują informacje na temat kolejnych, podejrzanych rencistów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
damian
arek
Lutek
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

damian
damian (2 października 2015 o 23:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Taki bezmózg nie powinien mieć nawet takiej nędznej renty rolniczej z której nie da się normalnie przeżyć.Tobie życzę byś miał okazję doświadczyć trudu tej ciężkiej prac

Taki bezmózg nie powinien mieć nawet takiej nędznej renty rolniczej z której nie da się normalnie przeżyć.Tobie życzę byś miał okazję doświadczyć trudu tej ciężkiej pracy rolnika,a wtedy być może coś zrozumiesz.

haha "trudu tej ciężkiej pracy rolnika" pewnie i ty bierzesz rente za jajka a ziemie przepisałeś na swoje 18letnie dzieci

Rozwiń
arek
arek (29 lipca 2013 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rolnicy odpracują napewno jeśli dożyją! wielkie hallo- a gdzie są Ci wszyscy  młodzi zdrowi ,których utrzymuje opieka społeczna ,nie splamili rączek pracą a żyje im się dostatnio?????

Rozwiń
Lutek
Lutek (25 lipca 2013 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No niestety popieram llobellaka.to jest wyłudzenie renty.Tak oni pobierają rentę i nadal ciężko pracują mimo, że w papierach stoi jak byk,że są inwalidami.Są obok nich tacy sami ,lecz nie wyłudzają rent i też pracują ciężko-płacąc składki emerytalne.Czy to jest normalne?, Znam pracę rolników,ale nie popieram naciągaczy.Tak oni okradają nas wszystkich uczciwie pracujących.Więc nie rozumiem oburzenia większości z was?.Czy to wg was jest sprawiedliwe?.Chyba czegoś nie zrozumieliście.Dla wyjaśnienia Rencista nie płaci pewnych składek-tylko czerpie ze wspólnego "wora"-więc jednak zabiera społeczne pieniądze.Pozdro dla llubellaka.Nie przejmuj się wypowiedziami zapewne "niby rencistów".Uderz w stół a nożyce się odezwą.

Rozwiń
ze wsi
ze wsi (25 lipca 2013 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

żadnego pozbawiania wolności! jeszcze mało nas kosztowali! teraz niech pracują i oddają to co wyłudzili plus odsetki ustawowe! co do lekarza, jeśli wszystko się potwierdzi na dobry początek konfiskata tego co nabrał, grzywna, odsetki i dożywotni zakaz wykonywania zawodu! niech to będzie przykład dla innych

Taki bezmózg nie powinien mieć nawet takiej nędznej renty rolniczej z której nie da się normalnie przeżyć.Tobie życzę byś miał okazję doświadczyć trudu tej ciężkiej pracy rolnika,a wtedy być może coś zrozumiesz.

Rozwiń
pioter
pioter (25 lipca 2013 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czym ma się martwić, przecież jest z ONETU, pewnie ogląda TVN i czyta GW, więc żyje na zielonej wyspie i wpierdziela ten kit rudego. I pluje jadem na forum, bo może i nikt mu nic nie zrobi. Z ciekawości poszukałem kilka wpisów jegomościa, podpisującego się loginem llu.... i jedynie stwierdzam, że na ratunek za późno...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!