środa, 24 stycznia 2018 r.

Zamość

Sortownia i chłodnia owoców powstanie w Olchowcu. Będą nowe miejsca pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2011, 15:56
Autor: Anna Szewc

Tak ma wyglądać zakład w Olchowcu (Grupa Polskie Jagody)
Tak ma wyglądać zakład w Olchowcu (Grupa Polskie Jagody)

Jest już projekt inwestycji. Wkrótce okaże się, ile będzie ona dokładnie kosztować. Wiadomo, że po uruchomieniu w Olchowcu (gm. Obsza) nowego zakładu przybędzie kilkadziesiąt miejsc pracy.

Prace przy budowie zakładu powinny zacząć się już wkrótce, bo cała inwestycja ma być gotowa w połowie przyszłego roku. Tak zakłada inwestor, czyli Grupa Producentów Owoców "Polskie Jagody” z siedzibą w Olchowcu (powiat biłgorajski).

– W obiekcie o powierzchni ponad 2000 m kwadratowych znajdzie się 8 komór chłodniczych z kontrolowaną atmosferą, pozwalających na przechowywanie owoców nawet przez kilka miesięcy. Sortownia będzie wyposażona w zautomatyzowane linie sortująco-pakujące najnowszej generacji – zdradza Dominika Kozarzewska, prezes zarządu "Polskich Jagód”.

Ile to będzie kosztować? Na pewno kilka milionów złotych. Ale szczegółów pani prezes zdradzić nie chce, bo w najbliższych dniach rozpocznie negocjacje z potencjalnymi wykonawcami. Wiadomo natomiast, że grupa producencka wyłoży na inwestycję tylko część jej kosztów. Ma szanse na unijne dofinansowanie, które sięgnie najprawdopodobniej 75 procent wszystkich wydatków.

Kto na tym skorzysta? Na pewno plantatorzy tworzący GPO "Polskie Jagody”, którzy już teraz swoje owoce wysyłają m.in. do Anglii i Skandynawii.

– Do tej pory tworzyliśmy jakby półprodukt, dzięki sortowni będziemy mogli zaoferować produkt finalny, a zatem nasze zyski z pewnością będą większe – mówi Janusz Żak, prezes Plantacji nad Tanwią, gdzie uprawiana jest borówka amerykańska.

Kciuki za tę inwestycję trzymają także władze gminy. – Bo z informacji, jakie posiadam wynika, że zatrudnienie w tym zakładzie znajdzie 30 osób. Za całą pewnością będą to mieszkańcy naszych okolic – mówi Andrzej Placek, wójt gminy Obsza.

– To szansa także dla okolicznych plantatorów innych owoców, np. truskawek i malin, bo te także zamierzamy w przyszłości skupować i przechowywać – dodaje Żak.

– Będą mieć stałe miejsce zbytu i pewne, stabilne ceny – zapewnia Kozarzewska. – Bo dzięki tej inwestycji uzyskamy certyfikaty jakościowe honorowane przez najbardziej wymagających odbiorców i będziemy mogli skutecznie konkurować na rynku europejskim.

A tymczasem o pracę w Plantacji nad Tanwią może pytać każdy, kto ukończył 16 lat. Zbiór borówek amerykańskich trwa przez całe lato. W sezonie zatrudnienie może tutaj znaleźć nawet do 500 osób.

POLSKIE JAGODY

Grupa powstała w 2010 r. Jest dostawcą najwyższej jakości owoców jagodowych, głównie borówki amerykańskiej. W skład grupy wchodzi pięć plantacji uprawiających borówkę na łącznym areale 180 ha, między innymi Plantacja nad Tanwią Sp. z o.o. Gospodarstwa zlokalizowane są na terenach czystych ekologicznie, położonych na skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!