sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Szczebrzeszyn: Puszki i śmiecie między nagrobkami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2011, 20:01
Autor: Bogdan Nowak

Zaniedbany cmentarz nie przynosi chluby Szczebrzeszynowi (Fot. Tomasz Gaudnik)
Zaniedbany cmentarz nie przynosi chluby Szczebrzeszynowi (Fot. Tomasz Gaudnik)

Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie wygląda źle. Tak dzieje się od lat. Marna to wizytówka miasta. – Ten piękny cmentarz jest opuszczony i zaniedbany – żalą się mieszkańcy.

Ten teren upodobali się szczególnie wandale. Unikatowy ponad 400-letni cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie woła o pomstę do nieba. Zachowało się tam prawdopodobnie ok. 2 tys. macew pochodzących m.in. z XVI i XVII wieku. Są zaniedbane.

O fatalnym stanie cmentarza zaalarmował m.in. Tomasz Pańczyk, mieszkający w Warszawie miłośnik szczebrzeszyńskich zabytków. Odwiedził to miejsce z pracownikiem Muzeum Żydów Polskich. Pańczyk postanowił działać. Napisał w tej sprawie pismo m.in. do burmistrza Szczebrzeszyna, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, warszawskiego Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich oraz naczelnego rabina Polski. Ten ostatni interweniował w tej sprawie nawet w Kancelarii Prezydenta RP.

– Dziwi nas brak zainteresowania obecnego właściciela cmentarza jego stanem, pomimo iż posiada on środki finansowe na ten cel, pochodzące z rekompensaty za budynek synagogi w Szczebrzeszynie (zarządza nią miejscowy UM- red.), wypłaconej w 2004 r w kwocie 45 tys. zł – napisał Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna na stronie internetowej magistratu.

Okazało się, że do 2007 r. właścicielem kirkutu był Skarb Państwa. Potem komisja regulacyjna przeniosła jego własność na rzecz Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich w RP, a ten darował go Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Co na to FODŻ? Jeszcze w 2008 r. Marcin Batosiewicz, ówczesny rzecznik fundacji, był całą sytuacją rozżalony. – Przykro nam, że fakt zobowiązania się ZGWŻ do opieki nad cmentarzem jest argumentem do unikania przez władze miasta odpowiedzialności za niszczenie i zaśmiecanie cmentarza przez mieszkańców miasta – tłumaczył nam wówczas rzecznik.

Zapewniał też, że FODŻ pamięta o szczebrzeszyńskim kirkucie. Opracowano m.in. dokumentację architektoniczną budowy ogrodzenia oraz wystarano się o pozwolenie na jego budowę. Koszt inwestycji oszacowano na 86 tys. dolarów. Nie wiadomo jeszcze kiedy ruszą remonty.
– Gromadzimy potrzebną kwotę – zapewnia rzecznik FODŻ. – To jednak trochę potrwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
olo2
Perelmuter
Piotr
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

olo2
olo2 (20 lutego 2011 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ot to cała prawda o wybrańcach Dawida sobie kasę do woreczka a z woreczka g.....no.
Rozwiń
Perelmuter
Perelmuter (20 lutego 2011 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zniszczony i zaniedbay jest w Lublinie - ten w Szczebrzeszynie jest czasem po prostu brudny... Shalom
Rozwiń
Piotr
Piotr (20 lutego 2011 o 15:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby tam gdzieś obok chcieli zbudować hipermarket albo zrealizować inną inwestycje to by się nagle "gmina ż.." z wielką troską o cmentarz odezwała, wyciągając jednocześnie rękę po odszkodowanie lub blokując inwestycje...
Rozwiń
mosquito
mosquito (20 lutego 2011 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ooooo ! Tam też katolicy są tacy sami jak wszędzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!