niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Szczebrzeszyn tonie we własnych śmieciach

  Edytuj ten wpis

Szczebrzescy włodarze mają wielki kłopot. W całej gminie piętrzą się nawet kilkuhektarowe dzikie wysypiska śmieci, a miejscowe składowisko odpadów do końca roku powinno zostać. Sytuacja stanie się katastrofalna. Trudno się spodziewać, że to zniechęci tych, co robią z śmietniki z pól i lasów.

– Zwróciliśmy się już do zamojskiego PGK z pytaniem, czy przyjmą nasze śmieci i w jakiej cenie – opowiada Stanisław Prokopczyk, dyrektor szczebrzeskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. – Nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi. Staramy się też o (u wojewody-red.) o przedłużenie terminu eksploatacji wysypiska. Znów nic. Robi się fatalnie.

Szczebrzeszyńskie składowisko odpadów tkwi w sercu parku krajobrazowego, jest przepełnione i nie spełnia norm. Ma jeden atut. Jest tanie. Musi być jednak zamknięte. Szkopuł w tym, że nie ma pomysłu co zrobić z "osieroconymi” śmieciami. Mieszkańcy już zaczynają martwić się o swoje portfele.

– Ludzie żyją biednie – żali się jeden z miejscowych. – U nas już trzeba płacić 6 zł za wywóz każdego worka śmieci. Drogo. Efekt jest taki, że ludzie podrzucają śmieci sąsiadom i do lasów.

Takich, którzy zamiast płacić, wolą wyrzucać śmieci gdzie popadnie, już jest mnóstwo. Dyrektor Prokopczyk zrobił niedawno specjalny "objazd” gminy w tej sprawie.

Ogromne dzikie wysypisko znalazł m.in. w krzakach między Bodaczowem i Wielączą. Wyliczył, że jest tam łącznie… kilka hektarów śmieci.

Na tzw. Białym Wygonie jest podobnie. Tam można znaleźć nie tylko plastikowe butelki czy opony, ale nawet opakowania po środkach ochrony roślin. Fiaskiem zakończyła się także prowadzona w gminie selektywna zbiórka odpadów.

– Jej stan jest tragiczny – martwi się Prokopczyk. – Odzysk z większości punktów nie sięga nawet 50 procent! To znaczy, że po naszej selekcji połowę odpadów musimy odwieźć na wysypisko! Ta akcja u nas się nie sprawdza!

Prokopczyk twierdzi jednak, że gmina nie powinna rezygnować z selektywnej zbiórki. Aby nie dawać złego przykładu innym samorządom. – Warto byłoby zamontować przy kontenerach kamery – tłumaczy. – Wtedy da się to opanować.

Jaki jest sposób na odpady? Jeszcze 7 lat temu sąsiedni Zwierzyniec woził swoje śmieci do Szczebrzeszyna.

Samorząd z tego zrezygnował. Teraz miasto obsługuje biłgorajski Zakład Gospodarki Komunalnej. Śmieci z całego miasta jeżdżą codziennie do Biłgoraja 25 km (tam jest nowoczesne składowisko). Nie jest to tanie.

Za wywóz ok. 110-litrwoego pojemnika trzeba płacić ok. 12 zł. W Szczebrzeszynie wychodzi o połowę taniej.

– U nas taka podwyżka nie przejdzie – kwituje 50-letni mieszkaniec Szczebrzeszyna. – Kogo byłoby stać na taki skok cen. Co dalej? Więcej ludzi będzie zaśmiecać lasy.

Co można zrobić? – Ludzi trzeba edukować latami – mówi mężczyzna. – U nas z tym krucho. Ekologia to zło konieczne.

Franciszek Josik, prezes zamojskiego PGK

Składowisko odpadów w Dębowcu, którym administrujemy nie może przyjąć na razie odpadów ze Szczebrzeszyna. Po prostu nie mamy takiej możliwości. Będziemy starać się o unijne pieniądze na budowę nowoczesnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Jeśli powstanie, dopiero wtedy możemy rozmawiać o przyjęciu śmieci ze Szczebrzeszyna. Kiedy taki zakład może zostać wybudowany? Trudno jeszcze powiedzieć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
eko.obywatel@gmail.com
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

eko.obywatel@gmail.com
eko.obywatel@gmail.com (25 października 2009 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brak implementacji unijnych zasad systemowych zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi świadczy o podatności administracji rządowej na lobbing tych,[url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"] którym zobowiązania międzynarodowe Polski kolidują z ich interesami - - czytaj więcej tuta[/url]j
------------------------------
Opóźnienia w przyjęciu unijnych zasad systemowych do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi nie tylko mnożą patologie niespotykane w krajach UE - [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56292&data=&_CheckSum=1450965104"]ale także zagrażają gigantycznymi sankcjami - czytaj tutaj - klik[/url]
------------------------
Co zrobi rząd - będzie sprzyjał śmieciarzom jak hazardzistom - [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=53866&data=&_CheckSum=667842912"]czy zdecyduje się na euro-reformy - czytaj tutaj[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!