piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Tarnoszyn: Uczcili ofiary band UPA

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 kwietnia 2011, 15:34
Autor: (lew)

Na koniec uroczystości wszyscy udali się pod pomnik, gdzie nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek. (U
Na koniec uroczystości wszyscy udali się pod pomnik, gdzie nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek. (U

Mieszkańcy Tarnoszyna, władze gminy Ulhówek i zaproszeni uczcili pamięć tych, którzy 67 lat temu zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

Uroczystość odbyła się w tarnoszyńskim kościele parafialnym. Cześć artystyczną "Pamięć żyje w nas” przygotowali uczniowie miejscowej szkoły. Kolejnym punktem programu był apel pomordowanych, po którym strażacy OSP Tarnoszyn złożyli wieniec w kaplicy poświęconej pamięci ofiar.

Mszę świętą w intencji ofiar koncelebrowali ks. prałat Marek Gmitrzuk i ks. kanonik Władysław Gudz.

Po jej zakończeniu st. chor. Mariusz Skorniewski z Placówki Straży Granicznej w Łaszczowie odczytał akty nadania przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa złotych medali "Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” dla Szkoły Podstawowej w Tarnoszynie oraz jej dyrektorki Anny Giergasz. W imieniu wojewody dekoracji dokonał Jacek Grabek, kierownik zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na koniec wszyscy udali się pod pomnik, gdzie nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek.

Do mordów doszło w nocy z 17 na 18 marca 1944 roku. Kilka sotni UPA okrążyło wioskę, a łuny płonących zabudowań szybko rozświetliły mroki nocy. Akcją kierował Mirosław Onyszkiewicz, komendant zachodniego rejonu UPA. W tragiczną noc zginęło ponad 70 osób, w tym trzynaścioro dzieci. Najmłodsze miały po dwa latka. Banderowcy puścili z dymem 36 gospodarstw.

Polacy, którym udało się przeżyć pożogę, opuścili wioskę. Ale niektórzy nie chcieli się nigdzie ruszać. Dziesięć dni później – przy udziale funkcjonariuszy policji ukraińskiej pod dowództwem Iwana Maślija – upowcy dokończyli dzieła.

Aresztowano pozostałych Polaków i pod pozorem spisania danych osobowych doprowadzono na posterunek w Szczepiatynie. W przydrożnym rowie zamordowano kilkunastu mieszkańców Tarnoszyna i Szczepiatyna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!