Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 września 2010 r.
13:35
Edytuj ten wpis

Tomaszów Lubelski: Władze miasta skąpią grosza tancerzom ZPiT "Roztocze"

0 0 A A

Tomaszowski Zespół Pieśni i Tańca "Roztocze” świętował niedawno 30-lecie swojej działalności. Podczas jubileuszu władze miasta podziękowały artystom… kwiatami i dobrym słowem. – Spodziewaliśmy się czegoś więcej – mówią rozżaleni członkowie zespołu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Czujemy pewien niedosyt. Od 30 lat działamy bezinteresownie dla społeczności lokalnej a wsparcie miasta jest znikome. Zespół po prostu przerósł możliwości samorządu – mówi Andrzej Walczak ze Stowarzyszenia Wspierania Działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Roztocze”.

– Sami pozyskujemy sponsorów, piszemy projekty o dofinansowanie np. do marszałka województwa. Zauważyłem niestety taką smutną regułę, że jak ktoś wyrasta ponad środowisko, jest traktowany przez miasto jako zagrożenie – dodaje.

Stowarzyszenie – ostatnia deska ratunku

O dziwnych relacjach pomiędzy miastem a zespołem świadczy samo powstanie stowarzyszenia. Organizacja zawiązała się 13 lat temu.

Jej członkami byli rodzice dzieci zapisanych do zespołu. Założyli oni stowarzyszenie, ponieważ miasto chciało zwolnić z etatu Stanisławę Kowalską, kierowniczkę zespołu, która pracuje w Tomaszowskim Domu Kultury od 30 lat.

Rodzice stanęli w obronie Kowalskiej, lecz ówczesny burmistrz nie chciał rozmawiać z nieformalną grupą ludzi

– Władze miasta nawet nie rozmawiały z rodzicami, którzy bronili mojej posady. Dlatego powstało formalne stowarzyszenie. Wtedy burmistrz musiał usiąść do rozmów – powiedziała Stanisława Kowalska.

Kowalska posadę zachowała, lecz jak twierdzi, kolejne władze niczego jej nie ułatwiają.

– Przeżyłam już kilku burmistrzów i dyrektorów Domu Kultury. Mimo, iż zespół działa tak długo, za każdym razem jestem zmuszona przekonywać wszystkich o tym, że jesteśmy potrzebni – kwituje Stanisława Kowalska.

Komplet strojów – gratis

Obecnie pomoc miasta ogranicza się do sfinansowania Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Tomaszowie Lubelskim i corocznej wpłaty 10 tys. zł na potrzeby zespołu.

– Każde stowarzyszenie działające na terenie Tomaszowa Lubelskiego może stwierdzić, że dostaje za mało pieniędzy. Niestety jesteśmy ograniczeni budżetem i musimy rozdzielać pieniądze pomiędzy wszystkich – wyjaśnia burmistrz Ryszard Sobczuk.

– "Roztocze” jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o wielkość dofinansowania. Zespół wyprzedza jedynie klub Tomasovia, która ma większe struktury i o wiele większe potrzeby – dodaje burmistrz.

– 10 tysięcy złotych wystarcza nam na kupienie kompletu strojów dla jednego dziecka, przy czym dzieci mamy 180 – prostuje Kowalska. – Utrzymujemy się głównie ze składek członków zespołu i z pieniędzy pozyskiwanych przez stowarzyszenie.

Wszystko przez światowy kryzys

Kryzys na światowych giełdach mocno odbił się na… ZPiT "Roztocze”. W czasie ekonomicznej posuchy burmistrz Tomaszowa Lubelskiego wystosował pismo do wszystkich stowarzyszeń kulturalnych, informujące o braku środków na kulturę.

– Kryzys najwidoczniej trwa do dziś – komentuje Walczak.

Wspieranie lokalnej kultury przez władze miast, wygląda zupełnie inaczej w zachodnich rejonach Polski.

– Uważam, że niczym nie ustępujemy zespołom z innych części kraju. Niedawno swój jubileusz obchodził zespół pieśni i tańca działający w jednym z miast na zachodzie. Rocznica nie była tak okazała jak nasza. Mimo to zespół otrzymał 50 tys. złotych na stroje dla dzieci. Tam kulturę wspiera nieco inaczej, nie tylko od święta, lecz na co dzień – mówi z żalem Kowalska.

Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Zamościu.

Jubileusz 25-lecia świętuje właśnie ZPiT "Zamojszczyzna”. Władze Zamość uczczą go huczniej niż to miało to miejsce w Tomaszowie.

– Przygotowaliśmy nagrody pieniężne dla ludzi pracujących w zespole oraz przeznaczyliśmy 3 tysiące złotych na wydanie specjalnego folderu z okazji 25-lecia – informuje Marta Derkacz-Turczyn z Wydziału Promocji Kultury w Urzędzie Miasta.

Pozostałe formy podziękowań za wieloletnią pracę są jak na razie są owiane tajemnicą. Wiadomo natomiast, że zamojski zespół na bieżąco jest wspierany przez miasto za pośrednictwem Zamojskiego Domu Kultury.

– Na same pensje dla pracowników ZPiT wydajemy rocznie 133 tys. zł. Stroje i instrumenty również w większej części są własnością Domu Kultury – wyjaśnia Andrzej Pogudz, dyrektor ZDK w Zamościu.

Pozostałe informacje

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium