niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Uczniowie przechwycili terrorystów. Widowiskowe ćwiczenia w Puszczy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2012, 09:34

Od czerwca przez obóz przeszło półtora tysiąca uczniów (Damian Samulak)
Od czerwca przez obóz przeszło półtora tysiąca uczniów (Damian Samulak)

Ośrodek w Puszczy niedaleko Chełma wydaje się spokojnym miejscem. Ale od kilku dni jest tam inaczej. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu szlifują nieprzeciętne umiejętności na specjalnym obozie przygotowawczym.

W czwartek specjalnym wizytatorom pokazali co potrafią. Obóz odwiedził m.in. płk. Jerzy Gutowski, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności w Ministerstwie Obrony Narodowej, który komendantowi obozu wręczył cztery orły symbolizujące rodzaje wojsk - lądowe, lotnictwo, marynarka wojenna oraz siły specjalne.

Miejscowość Puszcza pod Chełmem ma wszystko, czego młodzi adepci służb mundurowych potrzebują. - Infrastruktura tego ośrodka jest tak przygotowana, że możemy prowadzić to szkolenie warunkach zbliżonych do poligonowych. Jest ścianka wspinaczkowa, zbiornik wodny i przede wszystkim spory teren. Wszystko nam się tak komponuje, że możemy przeprowadzać wszelkie specjalistyczne szkolenia w jednym miejscu. - mówi Paweł Kozak, dyrektor liceum i komendant obozu.

Uczniowie muszą sobie radzić, jak w prawdziwym wojsku. - Pobudka o godzinie 6 rano, zaprawa, następnie o 7 poranny apel, a po śniadaniu idą na szkolenia - wysokościowe, strzeleckie, pierwszej pomocy, z ratownictwa wodnego, terenoznawstwa i topografii oraz służby wartowniczej - informuje Paweł Kozak.

W czwartek zaprezentowali swoje umiejętności praktyczne: był pokaz sztuk walki oraz akcja przechwycenia terrorystów. Następnie uczniowie przyglądali się profesjonalnemu pokazowi współdziałania Straży Granicznej z Grupą Interwencyjną Służby Więziennej, którzy zatrzymali porwany przez terrorystów samochód i zabezpieczyli ładunek wybuchowy znajdujący się w aucie.

Chwilę potem Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wzięła udział w akcji ratowniczej uwięzionemu w pojeździe pasażerowi. Obozującą w Puszczy młodzież odwiedzili m.in. wicewojewoda lubelski Marian Starownik, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, gen. bryg. Jarosław Frączyk oraz zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jacek Buczek.

Obóz przygotowawczy jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Od czerwca przeszło przez niego półtora tysiąca uczniów. Wrześniowe zgrupowanie potrwa do poniedziałku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!