poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Zamość

Woda zdrożeje, bo pracownicy PGK dostaną podwyżki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2009, 13:14
Autor: Bogdan Nowak

Ceny za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków wzrosną w Zamościu średnio o 5,8 procenta. Zamościanie zapłacą więcej m.in. dlatego, że więcej o ok. 180 zł. mają zarabiać pracownicy PGK.

Taki pomysł na poprawę budżetu miejskiej spółki nie wszystkim się spodobał. - Nie musimy takich podwyżek zatwierdzać - zdenerwował się na sesji radny Marek Dziura (PiS). - PGK musi szukać oszczędności lub wystarać się o dodatkowe pieniądze we własnym zakresie, a nie obciążać mieszkańców miasta. - Bo tego zamościanie z entuzjazmem nie przyjmą - wtórował mu Eugeniusz Cybulski z SLD.

Ostatnią podwyżkę za ścieki i wodę PGK zafundował mieszkańcom Zamościa w ub. roku. Nie była niska. W gospodarstwach domowych za 1 metr sześciennych płaciliśmy 1,80 zł netto (w 2007 r. było 1,76), a za ścieki 2,81 zł (wcześniej 2,74 zł). Do tej kwoty należało dodać jeszcze 7-procentowy podatek VAT. Więcej płaciły też szpitale, urzędy i inne instytucje.

Okazuje się, że to za mało. PGK zwrócił się do radnych z wnioskiem o zatwierdzenie nowej taryfy. Od 1 kwietnia za każdy metr wody mamy płacić 1,92 zł, a za ścieki 2,98 zł, a instytucje odpowiednio 2,27 zł i 3,47 zł.

Do podwyżek zachęcał radnych Ireneusz Godzisz (PO), wiceszef RM. - Polityka PGK jest zasadna - tłumaczył. - Podwyżki nie są skokowe, ale rosną łagodnie. Tak jest od kilkunastu lat. Dzięki temu mieszkańcy miasta tak ich boleśnie nie odczuwają, a ceny są stosunkowo niskie. Więcej za wodę płaci się m.in. w Chełmie czy Lublinie.

- PGK to jedna z niewielu miejskich spółek, do których miasto nie dopłaca - dodał prezydent Marcin Zamoyski. - Te systematyczne podwyżki cen potrzebne są po to, aby PGK mogło normalnie działać. Przecież wzrosły np. ceny za energię elektryczną.

Jednak nie tylko na prąd przedsiębiorstwo potrzebuje pieniędzy. - Średnia płaca u nas to ponad 2,5 tys. brutto - tłumaczył Franciszek Josik, prezes PGK. - Dzięki tej podwyżce będziemy mogli je podnieść o 180 zł. To bardzo ważne. Każdy pracownik dostanie wtedy na rękę o 120 zł więcej. A załoga liczy ponad 170 osób.

Radni dali się przekonać. Za podwyżkami głosowało 9 z nich, a 8 się wstrzymało.

Mieszkańcy Zamościa nie rozumieją tej decyzji. - Jak można? - żali się 85-letnia Zofia Gorbaczewska. - Ja mam 700 zł emerytury. Poważnie choruję i co miesiąc wydaję kilkaset złotych na leki. Skąd mam brać na takie dodatkowe opłaty, kiedy już nie wystarcza mi nawet na jedzenie?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Rico
pedros
domatorkaa
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rico
Rico (31 maja 2010 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie przepadam za Prezydentem Zamoyskim ale w tym przypadku należy uznać, że ceny wody i ścieków są w Zamościu śmiesznie niskie. Ponadto jak Pani Zofia ma niską emeryturę to niech protestuje też przeciwko podwyżkom żywności i leków, energii i gazu a nie tylko wody i ścieków, bo ten ostatni akapit jest zrobiony typowo pod publiczkę. Szkolna pała dla dziennikarza za tak ordynarne żerowanie na ludzkiej biedzie i wykorzystywanie tego faktu do zwiększania sprzedaży gazety.
Rozwiń
pedros
pedros (28 maja 2009 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Utrzymanie ,,wodociągów,, nie jest takie proste.To nie tylko wydobycie wody , ale również jej uzdatnienie.Proces ten jest kosztowny.Czy wiecie ile szamb w mieście ma przecieki do gruntu?A woda pompowana jest z ziemi,żeby nadawała się do picia musi przejść odpowiedni proces technologiczny.Szanujcie ją i oszczędzajcie zamiast narzekać ,że jest droga.
Rozwiń
domatorkaa
domatorkaa (25 lutego 2009 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy wiecie Państwo ile płacą za ścieki mieszkańcy gminy Mircze-5,05 zł za 1 m sześcienny.A Wy się burzycie.
Rozwiń
klopik
klopik (24 lutego 2009 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawsze najlepiej jest zaglądać do cudzej kieszeni. Ci masi radni to jakaś porażka.
Rozwiń
bela
bela (24 lutego 2009 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zobaczcie jakie ceny zafundowała rada w Hrubieszowie , to co w Zamościu to pryszcz
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!