poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Zabawki nie do zabawy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2007, 17:27

Jedna z chińskich kredek naszpikowana była szkodliwymi metalami.

Z kolei zamknięcie dziecięcego domku zabawowego mogło utrudniać pociechom wydostanie się na zewnątrz. Wszystko wskazuje na to, że zabawki zostaną wkrótce wycofane z obrotu.

Pod lupą inspektorów handlowych znalazły się importowane z Chin ołówkowe kredki trójkątne 18-kolorowe, które znaleziono w jednym ze sklepów w Tomaszowie Lubelskim. Badania pod kątem ich bezpieczeństwa przeprowadzono w dwóch laboratoriach - w Lublinie i Łodzi.

Wyniki są szokujące. Jedna z kredek naszpikowana była szkodliwymi metalami. Chodziło dokładnie o farbę, którą pokryta była ciemnozielona kredka. Stwierdzono zawyżoną migrację chromu oraz ołowiu (odpowiednio sześciokrotnie i ponad dziesięciokrotnie). Pierwszy pierwiastek ma właściwości m.in. alergizujące, drugi - w dużych dawkach - może wywołać chorobę nowotworową.

- Kredka nie spełniała wymagań zasadniczych. Wyniki badań skierowaliśmy do głównego inspektora handlowego, który ma wszcząć postępowanie administracyjne - mówi Maria Starszuk z delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Zamościu.

Kredki zostaną najprawdopodobniej wycofane z obrotu, a do prokuratury zostanie skierowane zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z Ustawy o systemie oceny zgodności. Za wprowadzenie do obrotu wyrobu nie spełniającego wymagań zasadniczych firmie ze Śląska grozi grzywna.

Podczas badań zakwestionowano ponadto oznaczenie kredek. - Chodziło o ograniczenie wiekowe. Z dołączonej informacji wynikało, że kredki były przeznaczone dla dzieci powyżej 3 lat, ale nie podano powodu, dlaczego młodsze dzieci nie powinny po nie sięgać - wyjaśnia Maria Starszuk.

W jednym z biłgorajskich sklepów inspektorów zaciekawiła z kolei zabawka przypominająca namiot. Chodziło o dziecięcy domek zabawowy "Holiday”. Po rozłożeniu dziecko może wejść do środka i tam się bawić. Namiot zamykany jest na zamek błyskawiczny, który można otworzyć od wewnątrz i zewnątrz. Ale pociecha nie zawsze mogłaby poradzi sobie z jego otwarciem od wewnątrz. - Rozporządzenie dotyczące zabawek mówi, że zamknięcie w tego typu zabawkach nie może utrudniać wyjścia z zabawki. Nie mogą to być zamki ani guziki - zaznacza Maria Starszuk.

W sklepie znaleziono tylko jedną taką zabawkę. Wszystko wskazuje na to, że wyprodukowany w Chinach, a wprowadzony do obrotu przez firmę z Krakowa produkt także będzie musiał być wycofany we sklepów i hurtowni.

- W tym roku wszczęliśmy już 380 postępowań administracyjnych. Dużo z nich dotyczyło zabawek - informuje Eugeniusz Cyra, dyrektor Biura Kontroli Bezpieczeństwa Produktów Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!