niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamojska Solidarność ma 30 lat i nowego przewodniczącego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 kwietnia 2010, 14:29
Autor: (bn)

Związkowcy zamojskiej Solidarności z okazji jubileuszu organizują ogólnopolską konferencję naukową. Zaplanowano m.in. liczne wykłady na temat opozycyjnej działalności związku w PRL, służby bezpieczeństwa i wydawnictw tzw. drugiego obiegu.

– To będzie ważne wydarzenie – podkreśla Marek Walewander, wybrany dziś przewodniczącym zamojskiego oddziału NSZZ "Solidarność”.

Zamojska "Solidarność” zawiązała się w 1980 r. podczas protestu w Fabrykach Mebli. Powstał wówczas tzw. Komitet Robotniczy.

Działali w nim m.in. pracownicy ZFM: Witold Jaruzel, Marek Spewiński i Ryszard Wójcik. 2 października 1980 r. KR przekształcił się w Międzyzakładowy Komitet Założycielskiego NZZZ "Solidarność”.

W jego skład weszli pracownicy miejscowych firm i zakładów przemysłowych (m.in. "Spomaszu i Zakładu Energetycznego”).

Na początku lat 80. członkowie "S” organizowali protesty, wydawali biuletyny i kolportowali ulotki. Przerwał to Stan Wojenny.

Internowano wówczas w województwie zamojskim ok. 120 osób, głownie działaczy "S”. Osadzono ich w krasnostawskim więzieniu. Związkowcy których służby bezpieczeństwa PRL oszczędziły, gromadzili się na mszach w kościele redemptorystów. Wychodzący stamtąd byli często prześladowani przez SB i ZOMO.

17 grudnia 1985 r., Stanisław Bulko, jeden z sympatyków "S” został zakatowany w niewyjaśnionych okolicznościach przez tzw. nieznanych sprawców (sprawę badała nadzwyczajna komisja sejmowa RP, która sporządziła listę ofiar Stanu Wojennego).

Po upadku komunizmu "Solidarność” przeszła różne koleje losu. Związkowcy stanęli m.in. w obronie szwaczek z zamojskiej Delii.

Związek liczy dzisiaj ok. 2,1 tys. osób w 38 komisjach zakładowych.

Dziś odbyły się wyboru zarządu. Na przewodniczącego zamojskiej "S” został wybrany Marek Walewander (to jego druga kadencja).

– To zaszczyt – mówił. – Postaram się, aby jubileusz naszego związku wypadł godnie.

Konferencja naukowa odbędzie się 7 maja w Książnicy Zamojskiej (początek godz. 10). Zaplanowano m.in. wykłady prof. Mirosława Piotrkowskiego (KUL), prof. Edwarda Walewandra (KUL), dr Małgorzaty Chomy-Juśińskiej (IPN Lublin) oraz znanego w Zamościu historyka dr Jacka Feduszki (Muzeum Zamojskie). Otwarta zostanie też wystawa dokumentów i pamiątek zamojskiej "Solidarności”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 maja 2010 o 17:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy to jakaś organizacja kościelna?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!