sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Zamość. Radni obronili podatki od domów i gruntów, prezydent chciał podwyżek


Rada Miasta Zamość (fot. Agnieszka Kasperska)
Rada Miasta Zamość (fot. Agnieszka Kasperska)

Nie przeszła propozycja prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka dotycząca podwyżki podatków od nieruchomości od przyszłego roku. Wniosek odrzucili opozycjoniści z Rady Miasta, którzy nie wyrazili zgody na drenowanie kieszeni mieszkańców.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Podatki od nieruchomości to jedno z najważniejszych źródeł dochodów miasta. Prezydentowi zależało na ich podniesieniu, bo miasto wciąż spłaca zadłużenie zaciągnięte jeszcze za czasów poprzedniego gospodarza miasta. Wprawdzie w pierwszym półroczu tego roku udało się wypracować 21 mln zł nadwyżki operacyjnej, to prognozy finansowe nie są optymistyczne – argumentował ratusz. Na 2015 r. miejscy urzędnicy zaplanowali spłatę 9,5 mln zł z tytułu emisji obligacji i pożyczek. W kolejnych latach kwota ma utrzymywać się na podobnym poziomie.

– Dlatego z ciężkim sercem musiałem zaproponować podwyżkę. Nie miałem innego wyjścia – argumentował prezydent na ostatniej sesji Rady Miasta. Dodał, że jeśli jego propozycja nie zostanie przyjęta, to Zamość nie będzie mógł sfinansować w 2016 r. roku budowy kolejnych dróg. Nie będzie też potrzebnych remontów na osiedlach.

O jak duże podwyżki wnioskował prezydent? Za budynki, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, czyli np. przychodniach, ich właściciel musieli by zapłacić 4,65 zł za mkw., a nie tak jak dotychczas – 4,60 zł. Więcej mieliby też zapłacić wszyscy właściciele domów i mieszkań. W ich przypadku podatek miał wzrosnąć z 0,72 zł do 0,75 zł za mkw. Jeszcze więcej, bo aż o 20 groszy (z 7,30 zł do 7,50 zł) droższe miało być posiadanie komórek, czy garaży, a o 6 gr (z 0,37 do 0,43 zł) zwiększone miały zostać stawki za grunty.

– Nie może być tak, że nie podnosimy podatków od marketów i sklepów wielkopowierzchniowych (zgodnie z projektem miały one zostać na poprzednim poziomie – podatek od gruntu 0,85 zł za mkw. i 21 zł za mkw. budynków – red.), a obarczamy podwyżkami mieszkańców – denerwował się radny Dariusz Zagnański (PiS).

– Zamość miał być tanim miastem. Niestety, nie jest. Miała być obniżka za wodę i ścieki, a nie ma. Miały być bezpłatne bilety MZK dla emerytów, których też nie ma. Miały być podatki na tym samym poziomie, a okazuje się, że mają być podwyżki – punktował Rafał Zwolak (KWW Marcina Zamoyskiego).

Ostatecznie głosami 18 radnych projekt podniesienia podatków został odrzucony. Nie oznacza to jednak końca debaty o miejskich pieniądzach. Podczas kolejnej sesji radni zajmą się m.in. projektem dotyczącym podniesienia podatków od środków transportu.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 października 2015 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy Pani Redaktor mogłaby zapytać Skarbnika o ile z powodu niepodniesienia podatków za dwa lata zostanie obniżona subwencja, którą otrzymuje miasto.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby stylista jest w ciąży?
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS-owiec chce podatek podnieść? przecież mieli obniżać?
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Socjalizm się skończył i dotacje państwowe !!! I tak to się wyciągnie z kieszeni mieszkańców tylko trzeba znaleźć inny sposób. "solidaruchowa najjaśniejsza pomroczna" to niestety nie raj , który obiecywali niektórzy księża... No w zasadzie dla nich to tak...!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!