czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Zamoyscy będą walczyć w sądzie o pałac Klemensów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2015, 16:00
Autor: kp

Spadkobiercy poprzednich właścicieli XVIII-wiecznego pałacu Klemensów w Michalowie odwołali się od decyzji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które podważyło decyzję wojewody umożliwiającą powrót nieruchomości do rodziny Zamoyskich. Jednym ze spadkobierców jest Marcin Zamoyski, były prezydent Zamościa.

Pod koniec października ub. r. wojewoda lubelski Wojciech Wilk podpisał dokument, według którego pałac mógł wrócić do Zamoyskich. Stwierdzono, że w przypadku tej nieruchomości nie miał zastosowania dekret PKWN z 1944 roku, ponieważ w momencie wprowadzania reformy rolnej ówcześni właściciele używali go do celów mieszkaniowych, a nie rolnych.

Okazało się jednak, że decyzja zawierała błąd formalny. W dokumencie został wskazany "obręb Michałów”, tymczasem powinno być "obręb Michalów”. Dlatego zarządzające obiektem Starostwo Powiatowe w Zamościu odwołało się od postanowienia wojewody. Do tego stanowiska przychyliło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Właścicielem pałacu jest Skarb Państwa. Rezydencja stoi pusta od 2009 roku, kiedy działający tam Dom Pomocy Społecznej przeniósł się do nowej siedziby w pobliskim Szczebrzeszynie. Obiekt był wystawiany na sprzedaż. Pierwotnie wyceniano go na ponad 8 mln zł, ale z powodu braku chętnych cenę obniżono do ok. 6 mln. Ewentualny nabywca mógł liczyć na obniżenie tej kwoty o połowę, ponieważ nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków. Mimo to do kolejnej licytacji także nikt się nie zgłosił.
  Edytuj ten wpis
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 października 2016 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby PiS to powrót do krzywdzących mądre rody lat 40-tych i 50-tych?
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2016 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandal by przez jedną literkę pałac nie mógł wrócić do Zamoyskich. Państwo powinno dbać by tak cenne dla krajobrazu polskiego obiekty wracały do dawnej świetności!!!! Państwo powinno pozyskiwać także środki z UE i sponsorskie by wspierać dawne rody chcące odrestaurować obiekt zabytkowy! Obawiam się, że PIS przyczyni się do jeszcze gorszego niszczenia polskich zabytków!
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2016 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Projekt J. A. Bema a prace prowadził Giovanni Columbani.
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2016 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ładny obiekt autorstwa najprawdopodobniej Jana Andrzeja Bema. Wierzę, że przy wsparciu, zostanie on uratowany od zniszczenia!
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2016 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Pana Podonowskiego, zgadzam się co do tego, że PKWN było złodziejstwem i należy przeprowadzić reprywatyzację. Niestety partia PiS będąca z natury partią Bolszewicką z jej prezesem Jarosławem który w odrażający sposób w 2014 r. zaatakował P. Marcina Zamoyskiego doprowadzając do blokady zwrotu pałacu. PiS niczego nie załatwi ponieważ Jarosław Kaczynski wielokrotnie jak na Bolszewika przystało zapewniał, że nigdy żadnej reprywatyzacji nie będzie. Poza tym ten majątek będzie dalej wyprzedawany w celu łatania coraz wiekszej dziury budżetowej, między innymi na 500+. POBÓG P.S. P. Jana Zamoyskiego znałem jako wspaniałego, prawego człowieka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!