środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Zamykają szkołę w Turkowicach. Ale będzie zjazd absolwentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2012, 12:57

Szkoła w Turkowicach powstała w 1959 r. na bazie byłego zakładu wychowawczego prowadzonego przez sio
Szkoła w Turkowicach powstała w 1959 r. na bazie byłego zakładu wychowawczego prowadzonego przez sio

To już ostatnie podrygi Zespołu Szkół im. Juliusza Poniatowskiego w Turkowicach. Co stanie się z jego majątkiem?

Obecnie do placówki uczęszcza 8 uczniów. Nie było naboru do pierwszej klasy, a więc od nowego roku szkolnego "rolniczak” przestanie istnieć. W sobotę odbędzie się zjazd absolwentów.

– To ostatnia szansa, żeby się spotkać w gronie kolegów i powspominać stare, dobre czasy – mówi pan Ryszard, który skończył technikum rolnicze w połowie lat 80. – Wielka szkoda, że szkoła ma być zamknięta.

Ale może uda się ją jeszcze uratować. Prowadzenia placówki podjęłoby się Stowarzyszanie Miłośników Ziemi Turkowickiej, które ma już pod swoimi skrzydłami Publiczną SP w Turkowicach. Zarząd stowarzyszenia chciałby, żeby powiat hrubieszowski użyczył im majątek szkoły na cele edukacyjne.

– Mamy w planach kontynuację edukacji w szkole pogimnazjalnej nie tylko w technikum albo liceum, ale też w rzemieślniczych szkołach zawodowych – mówi prezes stowarzyszenia Elżbieta Piluś.

Dodaje, że mają zdiagnozowane, przemyślane i sprawdzone w innych ośrodkach rozwiązania. Na terenie zakładu mógłby powstać hotel z zapleczem kuchennym dla młodzieży uczącej się stacjonarnie i weekendowo, a także nauczycieli spoza Turkowic, turystów i zorganizowanych grup, które chciałyby organizować konferencje. W planach jest również uruchomienie Domu Pracy Twórczej, gdzie odbywałyby się koncerty, wystawy i inne imprezy kulturalne.

Co na to władze powiatu? – My odpowiadamy za majątek warty ponad 4 mln zł i nie możemy komuś go przekazać. Co najwyżej sprzedać – mówi starosta Józef Kuropatwa, który sceptycznie nastawiony jest do edukacji w tym kompleksie. – Rocznie dokładaliśmy do tej szkoły więcej niż 800 tys. zł.

Dlatego trzeba ją zamknąć? – Ona sama przestaje istnieć – mówi Kuropatwa. – W tej chwili jest tam 8 uczniów i nie ma nawet komu przygotować części artystycznej na zjazd absolwentów.

Obecni uczniowie od września będą kontynuować naukę w Hrubieszowie. W sobotnim zjeździe absolwentów Państwowego Technikum Rolniczego i Zespołu Szkół Rolniczych w Turkowcach ma uczestniczyć ponad 200 byłych wychowanków. Oprócz spotkań w gronie kolegów, będzie msza święta, występy, zwiedzanie szkoły i zabawa taneczna.

– Znakomicie wspominam naukę w Turkowicach, mimo że to były trudne i surowe czasy – mówi Maria Boratyn-Laudańska, wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu z Ministerstwa Rolnictwa, która egzamin dojrzałości zdawała w 1968 r. (po maturze dostała się na studia; skończy la weterynarię). – Mieliśmy fantastycznych nauczycieli, w Turkowicach nauczyłam się jeść barszcz ukraiński, to była szkoła życia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Barbara
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 czerwca 2012 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
In ancient China [url="http://www.nike-pas-chere.com"]nike pas cher[/url] Grain in Ear is divided into three climate [url="http://www.nike-pas-chere.com"]chaussures nike pas cher[/url] because of the induction to the emergence of yin stop a tweet
Rozwiń
Barbara
Barbara (8 czerwca 2012 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo szkoda, szkoła która wydała ludzi znaczących w społeczeństwie nie tylko lokalnym, ale i całym kraju! Spotykamy się w sobotę, dzień radosny ze spotkania, ale w sercu żal,koniec edukacji. Nie jest to niczyją winą, że szkoła kończy swoją działakność, niż demograficzny, zbyt mały popyt na wykształcenie rolnicze, i ta odległość od miasta - to nie są atuty sprzyjające rozwojowi a wręcz przeciwnie. Byłam uczennicą tej szkoły w latach 1976-79 i bardzo sentymentalnie podchodzę do tematu. Już w czasie mojej kadencji członka zarządu powiatu przymierzano się do likwidacji szkoły, ale jakoś jeszcze dało się przetrzymać. Dziś pozostają budynki i wspomnienia, miłe wspomnienia. Do zobaczenia w sobotę! Pozdrawiam wszystkich absolwentów. Barbara Pogódz (Sochan)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!