niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Zniżki w MZK także dla uczniów spoza miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2010, 15:49

Uczniowie spoza Zamościa również będą mieli ulgę na przejazd autobusami MZK. Radni w ten sposób reagują na liczne protesty i niezadowolenie m.in. mieszkańców powiatu zamojskiego, które wywołała absurdalna poprzednia uchwała.

Radni przywrócą ulgi na przejazdy autobusami MZK dla uczniów spoza Zamościa. W ten sposób zniesiona zostanie absurdalna uchwała, wprowadzona jeszcze przez rajców poprzedniej kadencji. Wywołała ona liczne protesty i niezadowolenie m.in. mieszkańców powiatu zamojskiego.

– Musimy zmienić tę uchwałę – denerwował się na wtorkowej sesji Wiesław Nowakowski, zamojski radny SLD. – Jest ona wstydem dla naszego miasta. W przykry sposób dyskryminuje ona uczniów spoza Zamościa.

– Te zmiany wprowadźmy jak najszybciej – dodał radny Dariusz Zagdański, szef zamojskiego klubu PiS.

O absurdalnych przepisach obowiązujących w zamojskim MZK pisaliśmy wielokrotnie. Są one efektem zamieszania, które przez zamojską radę "przewala się" od ponad roku. Zaczęło się od tego, że miejscowy magistrat opracował projekt bezpłatnych przejazdów dla wszystkich uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich.

To wywoła sprzeciw. Radni PiS wymyślili, że darmowe przejazdy powinny objąć także studentów, a rajcy PO i Lewicy proponowali wprowadzenie dla uczniów 50-procentowych ulg. Wszyscy złożyli własne projekty uchwał. W końcu przyjęto ulgi.

Połowę za bilety MZK teraz płacą uczniowie, korzystają z ulgi także dzieci do 4 roku życia, kombatanci oraz studenci.

– Dzieci i młodzież z Zamościa mają ulgi na przejazd, jednak ich koledzy z okolicznych miejscowości muszą płacić całe bilety – tłumaczyła Wiesława Dubienka na jednej z sesji, szefowa zamojskiego os. Planty. – To trzeba zmienić. Zyskujemy na tym grosze, a kłopotów będzie mnóstwo.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Przekonał się o tym Izydor Wójtowicz, mieszkaniec podzamojskiego Lipska-Kosobud.

Jego 13-letnia wnuczka uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej w Zamościu. Musi płacić całe bilet za przejazd MZK, bo szkołę prowadzi ministerstwo, nie miasto. Pan Izydor poskarżył się radnym. Przyszedł z tym także do nas.

– Wnuczka dojeżdża do szkoły tylko trzy razy w tygodniu – tłumaczy pan Izydor. – Mam jej skasowane bilety ulgowe oraz.. mandaty, w sumie na 300 zł! Jak można?

Sprawę opisaliśmy. Jest efekt. – Dzięki interwencji Dziennika Wschodniego MZK mandaty anulowano – raduje się Izydor Wójtowicz.

Kłopot w tym, że takie sytuacje będą się powtarzać. Nowi radni chcą temu zapobiec. Czy to się uda?
– Tak się stanie – skwitował Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa. – Odpowiedni projekt takiej uchwały jest już przygotowywany.

Prawdopodobnie zmiany zostaną wprowadzone na najbliższej sesji RM. Wtedy z ulg będą mogli w Zamościu korzystać wszyscy uczniowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!