niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Zwierzyniec: Coli w wodzie? To naturalne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2008, 17:38

Woda w zalewie Rudka jest mętna i "pływają” w niej bakterie coli. Kąpielisko powinno zostać zamknięte, ale ostrzeżeń nie widać.

Zamojski sanepid zapewnia, że kąpielisko powinno zostać zamknięte. Ludzie jednak nadal się tam chlapią, kajakarze pływają we wszystkich kierunkach, a tabliczek o skażeniu wody jakoś nie widać.

Turyści i miejscowi mają już tego dosyć.

- Przyjechaliśmy do Zwierzyńca na wypoczynek i właśnie wybraliśmy się nad ten zalew - denerwowała się wczoraj pani Emilia z Warszawy. - No i weszliśmy do wody, a mój 1,5 roczny synek się w niej chlapał. Gdybyśmy wiedzieli, że są w niej coli, omijalibyśmy ten zalew szerokim łukiem. Jednak żadnych tabliczek ostrzegawczych nie widać. To nie jest w porządku.

- Władze powinny wreszcie coś z tym skażeniem zrobić - dodaje 19-letnia Ola ze Zwierzyńca.

Żal mieszkańców Zwierzyńca jest uzasadniony. Do skażenia bakteriami coli wody w zwierzynieckim wodociągu doszło w ub. roku. Zamojski sanepid zakazał wówczas mieszkańcom miasta i kilku okolicznych wiosek jej picia. Kłopot miało ponad 5 tys. osób.

Nieskażona woda była wprawdzie dowożona beczkowozami, ale mieszkańcy Zwierzyńca mieli dosyć noszenia wiader i bukłaków. Miejscowi urzędnicy próbowali wytropić w jaki sposób doszło do skażenia. Zarządzono m.in. kontrolę gospodarstw w okolicach ujęć wody.

Do akcji ruszyli także zamojscy prokuratorzy, którzy uznali, że zagrożenie epidemiologiczne, które powstało w wyniku skażenia wodociągu było narażeniem zdrowia i życia wielu osób. Winnych nie znaleziono. Dlaczego?

- Ludzie mają w gospodarstwach nieszczelne szamba, a nieczystości często wylewają na pola - mówi jeden ze zwierzynieckich restauratorów. - Potem deszcze spłukują wszystko do rzeki. Bakterie dostają się tam też ciekami podziemnymi. Żeby temu zapobiec, trzeba sprawdzić wszystkie szamba w okolicy i badać czy ludzie mają jakieś kwity za wywóz nieczystości. To walka z wiatrakami. Co robić? Jest sposób. Władze powinny ludzi edukować. Wtedy coś się zmieni.

Bakterie coli są w Rudce są od kilku tygodni. Stanisław Jaślikowski, dyrektor zamojskiego sanepidu nie ma wątpliwości, że ludzie nie powinni się tam kąpać.

- Skąd te bakterie się wzięły, trudno powiedzieć - zastanawiał się wczoraj. - Jednak ich stężenie nie jest duże. Ludziom nic nie powinno się nic stać, ale naprawdę lepiej dmuchać na zimne. Jeszcze dziś pojedziemy tam i sprawdzimy jak ta sprawa wygląda. Jeśli tablice informacyjne są nieczytelne, postaramy się, aby to zostało zmienione.

Jan Kotwis, inspektor z referatu Planowania Przestrzennego i Gospodarki Komunalnej UM w Zwierzyńcu nie ma sobie nic do zarzucenia. - Nad zalewem były zalecenia sanepidu, ale nie postawimy tam policjanta do pilnowania ludzi - tłumaczy. - Coli w wodzie zawsze pojawia się po ulewnych deszczach. To naturalne. Zwłaszcza, że w okolicy jest dużo chlewni i szamb.

Brzuch boli po coli

Bakterie coli wchodzą w skład flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i wielu zwierząt. Spełniają tam pożyteczną rolę m.in. uczestniczą w rozkładzie pokarmu.

Obecność tych bakterii w wodach powierzchniowych jest często wskaźnikiem ich zanieczyszczenia. Bakterie mogą m.in. "kolonizować” skórę człowieka oraz wywoływać dolegliwości żołądkowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
fero23
zdziwiony
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

fero23
fero23 (1 sierpnia 2008 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rok temu sprawę umorzono i tak będzie tym razem!
Rozwiń
zdziwiony
zdziwiony (1 sierpnia 2008 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a od kiedy zwierzyniec jest w Chełmskim troche to dziwne takie wpadki zdarzają się za często.
Moze warto pomyśleć o wiarygodności????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!