Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 kwietnia 2018 r.
21:12

Dostali bransoletki, które będą nosić przez całą dobę. 135 osób przystąpiło do projektu

0 16 A A

Czarna opaska z czerwonym guzikiem. Przyciśniecie tego guzika jest równoznaczne z wezwaniem pomocy. W środę 135 osób z powiatu kraśnickiego otrzymało urządzenia, które mogą uratować im życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy pierwsi w województwie lubelskim i cieszę się, że to może być projekt, który zapoczątkuje nową erę w medycynie. Odciąży nieco szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć, ale da też poczucie bezpieczeństwa seniorom i ich dzieciom. A to dlatego, że dzięki tej opasce, która reaguje na upadki, na utratę przytomności, osoby samotne otrzymają szybko pomoc. I to jest dla nas najważniejsze – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki. Powiat, którym kieruje, wspólnie z dziewięcioma gminami realizuje unijny projekt „Czerwony Guzik Życia”.

– Powiat kraśnicki jest liderem tego projektu – zaznacza Andrzej Kloc z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Po tym, jak powiat złożył wniosek, informacja szybko się rozeszła. O opasce życia była też mowa na konwencie starostów. Inne samorządy też zaczęły składać podobne wnioski.

Seniorzy

W projekcie „Czerwony Guzik Życia” bierze udział 135 osób. Pochodzą praktycznie z całego powiatu kraśnickiego, z wyjątkiem Kraśnika, ponieważ to miasto jako jedyne z powiatu do projektu nie przystąpiło.
Rekrutację do projektu prowadziły ośrodki pomocy społecznej. 

– Projekt zakładał, aby wśród tych osób były osoby niepełnosprawne, niesamodzielne, w większości kobiety – wylicza Katarzyna Michalczewska ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku, kierownik projektu „Czerwony Guzik Życia”. – Większość tych osób, tak jak projekt zakładał, pochodzi z terenów wiejskich.

W środę w Kraśniku oficjalnie rozpoczęto realizację tego 2-letniego projektu. Seniorzy otrzymali urządzenia i dowiedzieli się jak one działają. – Dziś osoby te są o wiele bardziej bezpieczne niż jeszcze wczoraj – podkreśla starosta kraśnicki. – Mam dużą nadzieję, że będziemy dalej rozwijać ten projekt. Liczę też na to, że będziemy udoskonalać urządzenia, które seniorzy otrzymali, że dojdą dodatkowe funkcje jak np. pomiar ciśnienia tętniczego.

Guzik życia

Zestawy, które w środę otrzymali seniorzy z powiatu kraśnickiego składają się ze smartfona i bransoletki, którą nosi się całą dobę. – Te zestawy mają zabezpieczyć osoby starsze przed nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi – wyjaśnia Rafał Kopeć z firmy ZETO-Rzeszów, która dostarczyła urządzenia. – Dzięki tym urządzeniom, zwłaszcza opasce, którą osoby uczestniczące w projekcie będą nosić na nadgarstku, będzie możliwe wezwanie pomocy. Stanie się tak w momencie naciśnięcia przycisku. Telefon tak naprawdę jest potrzebny do tego, aby z taką osobą się skontaktować. Po rozmowie na miejsce jest wysyłana karetka pogotowie lub ewentualnie do seniora udaje się koordynator lokalny, który będzie mógł zareagować w konkretnej sytuacji.

A jeśli nikt telefonu nie odbierze? – Wtedy z automatu jest powiadamiany koordynator bądź wysyłana jest karetka – wyjaśnia Kopeć.

Centrum w Krakowie

Sygnały są odbierane w centrum medycznym w Krakowie. – Te urządzenia są na tyle inteligentne, że są z Krakowa od razu namierzone i natychmiast wiadomo, czyje urządzenie wezwało pomoc – opisuje dr Marek Kos, dyrektor SPZOZ w Kraśniku, pomysłodawca projektu „Czerwony Guzik Życia”. – W centrum pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Osoby te mają non stop podgląd na mapę, na której są wyświetlane zgłoszenia – opisuje Kopeć.

– Osoby, które pracują w centrum w Krakowie kontaktują się z opiekunami tych osób lub rodziną albo z ratownictwem medycznym i tym osobom jest natychmiast wzywana pomoc – dodaje dyrektor Kos. – Dzięki temu osoby starsze czują się bezpieczniej. Wiedzą, że mają takie urządzenie, które w razie pilnej sprawy pomogą im skontaktować się ze służbami medycznymi.

W systemie, do którego mają dostęp zarówno ratownicy z Krakowa, jak też koordynatorzy lokalni mogą znaleźć się informacje dotyczące m.in. stanu zdrowia danej starszej osoby, na co choruje i jakie leki przyjmuje. – Ratownik ma dostęp do takich informacji i może podjąć odpowiednie decyzje – dodaje Kopeć.

Zofia Pawłocka, mieszkanka gminy Dzierzkowice, 78 lat

– O programie dowiedziałam się w ośrodku zdrowia. Spodobała mi się ta propozycja. Mieszkam sama, choć rodzinę mam w pobliżu. Z tym urządzeniem na pewno będę czuła się bezpieczniej. Myślę, że moja rodzina również.

Krzysztof Kołtun, mieszkaniec gminy Wilkołaz, 69 lat

– Moja żona pracowała kiedyś w urzędzie gminy i tam się o tym programie dowiedziała. Ja choruję od wielu lat na serce. Mieszkam razem z żoną. Myślę, że z przyzwyczajeniem się do bransoletki nie będzie problemu. A czy to urządzenie zda egzamin? Zobaczymy.

Zofia Mazurek, mieszkanka gminy Gościeradów, 80 lat

– Kiedy pracowałam w Londynie, spotkałam się z podobnym urządzeniem. Nosiły je starsze osoby. To był telefon z czerwonym guzikiem. Niektórzy mieli też takie wisiorki z guzikiem. Dlatego bardzo się cieszę, że i ja doczekałam się takich czasów, że również w naszym krają są takie urządzenia dostępne.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]
RELACJA NA ŻYWO

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!