sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Jak zostać krwiodawcą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lipca 2007, 12:12

Dobry stan zdrowia, wiek między 18 a 65 rokiem życia i chęć bezinteresownej pomocy - w skrócie takie są warunki stawiane krwiodawcom.

Ulica I Armii Wojska Polskiego oraz szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie, Lubartów, Łuków, Chełm, Puławy, Tomaszów Lubelski, Zamość, Włodawa - tu są stacje krwiodawstwa, gdzie można oddać krew. Rejestracja jest od 7.30 do 14, we wtorki do 18. Swoich sił na polu krwiodawstwa mogą spróbować osoby które ukończyły 18 rok życia, zdrowe, nie przyjmujące żadnych leków. Osoby przed 18. mogą oddać krew w szczególnych przypadkach - dla kogoś bliskiego z rodziny oraz za zgodą rodziców. Po 65. też - jeśli są stałymi, wieloletnimi dawcami, dobrze znanymi lekarzom stacji.

Beata Krajewska, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Jest cała lista chorób, które na stałe wykluczają oddawanie krwi. To choroby układu krążenia, nawracające choroby skóry, astma oskrzelowa, choroby układu pokarmowego, przebyta żółtaczka, padaczka, choroby neurologiczne, psychiczne, cukrzyca, nowotwór, choroby tarczycy, kolagenozy. A czasowo dyskwalifikują - infekcje, katar, opryszczka, anemia, przebyte szczepienia, np. przeciw grypie, wypity alkohol, zażyte leki, nawet zwykła polopiryna. Kobiety nie powinny się zgłaszać w trakcie miesiączki.

Krok po kroku

1. Zjedz lekkie śniadanie.
2. Zabierz dowód tożsamości.
3. W stacji załóż jednorazowe ochraniacze na buty.
4. Zarejestruj się, odbierz ankietę.
5. Idź do pokoju na badanie hemoglobiny. Czekając na korytarzu na wynik, wypełnij ankietę.
6. Kiedy wyniki badania twojej krwi będą gotowe, zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego. Lekarz osłucha serce, płuca, zmierzy ciśnienie, zajrzy do gardła, zważy cię. Bo cherlaków na dawców nie biorą. Minimalna waga to 50 kg.
7. Po badaniu i zakwalifikowaniu przejdź do barku - dostaniesz dwa kubeczki soku. Są niezbędne.
8. Idź na salę pobrań. Połóż się na leżance. Pielęgniarka, przy użyciu jednorazowych, sterylnych narzędzi, pobierze około 450 mililitrów pełnej krwi. Wszystko potrwa 5-10 minut. Z pobranej krwi kilkumililitrowa próbka jest przekazywana na badania wirusologiczne. Chodzi o to, aby się upewnić, czy nie jesteś zakażony wirusem HIV, żółtaczki typu B lub C.
9. Ponownie odwiedź barek - dostaniesz kawę lub sok. A na odchodne osiem tabliczek czekolady. Jedną najlepiej zjedz od razu, aby wyrównać niedobory powstałe na skutek pobrania. Osoby pracujące dostaną jeden dzień zwolnienia.
10. Do 12 godzin po pobraniu dużo pij, nie pal, odpoczywaj, nie forsuj się. Na następne oddanie krwi możesz się zgłosić co najmniej po 8 tygodniach.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!