Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 lipca 2016 r.
18:59

Jaka jest najlepsza dieta? Oczyszczanie organizmu - porady

0 14 A A

Latem często wpadamy na pomysł zrzucenia kilku kilogramów poprzez stosowanie szybkich diet. Choć takie jadłospisy czasami nazywane są dietami oczyszczającymi, to nie istnieje nic takiego, jak oczyszczanie organizmu poprzez dietę – tłumaczy naukowiec.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Diety oczyszczające nie istnieją. Naturalne drogi oczyszczania to oddech, skóra, łzy, pot, mocz i kał - podkreśla specjalistka. W ten sposób oczyszczamy organizm w sposób fizjologiczny.

– Kluczem do sukcesu jest równowaga - stan najkorzystniejszy dla każdego żywego organizmu. Wszelkie działania, które zaburzają tę równowagę, zdrowiu nie służą - mówi prof. Kozłowska-Wojciechowska, laureatka konkursu Popularyzator Nauki 2015.

Pani profesor dodaje, że w prawidłowej diecie, nawet podczas odchudzania się, trzeba sobie dostarczać tłuszczów, białek i węglowodanów. Zdaniem specjalistki nie istnieje prawidłowa dieta, która by tych wszystkich składników dostarczała.

– Jeżeli chcę schudnąć, to obcinam widoczne kalorie, przede wszystkim tłuszcz i cukry dodane. To są te puste kalorie, z których mogę zrezygnować. W kolejnym kroku zmniejszam kaloryczność tak, że talerz dzielę na pół. Jem wszystko to, co jadłam do tej pory, tylko w ilościach mniejszych. I to jest prawidłowe podejście - tłumaczy.

Prof. Kozłowska-Wojciechowska zachęca do jedzenia warzyw i owoców, które są niskokaloryczne, ale jednocześnie zastrzega, że błyskawiczne diety owocowo-warzywne powodują utratę kilku centymetrów w talii tylko i wyłącznie wskutek odwodnienia. Białkowe, bezcukrowe i beztłuszczowe diety-cud sprawią, że waga gwałtownie spadnie. Ale wszystko, co utracimy w dwa, trzy tygodnie, odzyskamy z nawiązką w kolejnym miesiącu. Tak - w jej opinii - lepiej nie „chudnąć” w ogóle.
Profesor wyjaśnia, że jeśli ktoś chce zadbać o sylwetkę, musi się też zatroszczyć o zdrowie. Owszem, jeśli ktoś ma do zrzucenia kilogram czy dwa, to nie ma przeciwwskazań, żeby przeszedł na krótką dietę - mówi. Przy kilkunastu kilogramach nadwagi modna dieta jest jednak niewłaściwym sposobem postępowania.

– Najczęściej na takie diety rzucają się młode osoby, szczególnie kobiety, którym wydaje się, że noszą gigantyczny naddatek kilogramów, a w rzeczywistości mają małe, o ile w ogóle, odchylenia od normy - zauważa naukowiec.

Każda dieta redukująca w czterech, pięciu pierwszych dobach powoduje mniejsze lub większe odwodnienie. Prof. Kozłowska-Wojciechowska zwraca też uwagę na efekt jojo: musimy pamiętać, że po zakończeniu diety, która szybko spowoduje utratę kilku kilogramów, istnieje niebezpieczeństwo przybrania kilkunastu kilogramów w kolejnych miesiącach. Tak działa mechanizm rozhuśtania.

Zdaniem profesor kolejne modne diety to po prostu grupy produktów wybierane wciąż z tej samej puli. A powinno się jeść ich po prostu mniej. Musimy kontrolować ilość kalorii i jakość tłuszczy, które spożywamy, oraz ilość dostarczanych witamin. I to jest dieta dla serca, która wraz z aktywnością fizyczną przeciwdziała zawałom serca i udarom mózgu.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gerwazy / 25 stycznia 2018 o 15:23
Z pewnością istnieje wiele powódów, dla których warto stosować suplementy, jednak ja nigdy nie odczuwałem takiej potrzeby. Od kilku tygodni stosuję catering dietetyczny Wygodna Dieta, dzięki czemu nie muszę pilnować kalorii, a mój organizm w pięciu posiłkach każdego dnia otrzymuje wszystko, czego mu potrzeba. Dieta musi być ułożona przez znające się na tym osoby, szczególnie w przypadku osób, które mają jakieś poważniejsze problemy ze zdrowiem.
Avatar
Koteczek / 10 listopada 2017 o 10:14
Podstawa to dobrze ułożona dieta, która uwzględnia zapotrzebowanie kaloryczne i wszystkie potrzebne organizmowi składniki. Druga sprawa to odpowiednia ilość wody, bo to podstawa przy podkręcaniu metabolizmu i odchudzaniu. No i ewentualna suplementacja, jak komuś trzeba. Choć ja ograniczam się jedynie do colonu slim, który pilnuje mi pracy jelit i zmniejsza ochotę na słodkie.
Avatar
zz / 17 września 2017 o 17:10
Dobre efekty jak chcemy schudnąć a jednocześnie nie osłabić organizmu przynosi stosowanie olejku konopnego cbd Pharma.
Avatar
minka / 14 lipca 2017 o 18:07
ja też ćwiczę i dieta. Teraz w końcu kupiłam na galerialucznik.pl porządny blender kielichowy takie smoothie to też świetna sprawa, na oczyszczanie również. Teraz mamy sezonowe owoce trzeba korzystać
Avatar
iza.88 / 27 maja 2017 o 21:54
nie ma czegoś takiego jak najlesza dieta, bo każdy z nas ma inny organizm i inny problem, który sprawia że tyjemy. dla mnie najlepszy okazał się sport w połączeniu z dietą pudełkową. dieta 1500kcal bez laktozy okazała się dla mnie idealna:  ******przelomwodzywianiu.pl/rodzaje-diet/diety-wegetarianskie-bez-laktozy . od pół roku jestem na diecie pudełkowej, trenuję regularnie i udało mi się schudnąć całkiem sporo. wiele jeszcze przede mną, ale polecam chociaż spróbować tego rodzaju żywienia i przede wszsytkim zachęcam do uprawiania sportu:)
Avatar
Kasprzak / 12 kwietnia 2017 o 13:25
potwierdzam nabyłem w sklepie internetowym stosuję od 2 miesięcy ***suplementyodzywki.pl.tl 
Avatar
Ingenio / 11 kwietnia 2017 o 10:39
fibre select to najlepszy błonnik witalny dostępny na rynku. produkt posiada wysokiej jakości wyselekcjonowane składniki, które skutecznie oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają samopoczucie oraz ogólną kondycję zdrowotną. efekty stosowania widoczne są już po kilku dniach. produkt dostępny jest w formie proszku do rozpuszczenia. jego smak jest neutralny, dlatego też można go połączyć z ulubionym napojem niegazowanym, jogurtem bądź wodą. ***nplink.net/sct8qrho więcej na stronie ***suplementyodzywki.pl.tl 
fibre select to najlepszy błonnik witalny dostępny na rynku. produkt posiada wysokiej jakości wyselekcjonowane składniki, które skutecznie oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają samopoczucie oraz ogólną kondycję zdrowotną. efekty stosowania widoczne są już po kilku dniach. produkt dostępny jest w formie proszku do rozpuszczenia. jego smak jest neutralny, dlatego też można go połączyć z ulubionym napojem niegazowanym, jogurtem bądź wodą. ***nplink.net/sct8qrho więcej na stronie ***suplementy... rozwiń
Avatar
JulkaMaj / 9 marca 2017 o 13:34
Dieta sokowa!
Avatar
gucio / 14 lutego 2017 o 20:17
najlepsza dieta oczyszczająca ? tygodniowa głodówka , tylko napoje. krótsza nic nie daje. ja piłem z poczatku soczki owocowe, ale miałem gazowanie w żołądku. gdzieś po 3-4 dniu na języku pojawił się biały gruby nalot , skrobać można było . toksyny chyba wyłaziły. wytrzymałem swobodnie, chodziłęm do pracy , zero zasłabnięć czy zawrotów. potem żołądek kurczy się i połowa jedzenia wystarcza
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 23:24
Ja przede wszystkim zaczelam sama gotowac, zero niezdrowych przekasek, slodyczy i fast foodow, wspomagam sie rowniez suplementem be slim 3 i zacselam chodzic na zumbe.
Avatar
Gerwazy / 25 stycznia 2018 o 15:23
Z pewnością istnieje wiele powódów, dla których warto stosować suplementy, jednak ja nigdy nie odczuwałem takiej potrzeby. Od kilku tygodni stosuję catering dietetyczny Wygodna Dieta, dzięki czemu nie muszę pilnować kalorii, a mój organizm w pięciu posiłkach każdego dnia otrzymuje wszystko, czego mu potrzeba. Dieta musi być ułożona przez znające się na tym osoby, szczególnie w przypadku osób, które mają jakieś poważniejsze problemy ze zdrowiem.
Avatar
Koteczek / 10 listopada 2017 o 10:14
Podstawa to dobrze ułożona dieta, która uwzględnia zapotrzebowanie kaloryczne i wszystkie potrzebne organizmowi składniki. Druga sprawa to odpowiednia ilość wody, bo to podstawa przy podkręcaniu metabolizmu i odchudzaniu. No i ewentualna suplementacja, jak komuś trzeba. Choć ja ograniczam się jedynie do colonu slim, który pilnuje mi pracy jelit i zmniejsza ochotę na słodkie.
Avatar
zz / 17 września 2017 o 17:10
Dobre efekty jak chcemy schudnąć a jednocześnie nie osłabić organizmu przynosi stosowanie olejku konopnego cbd Pharma.
Avatar
minka / 14 lipca 2017 o 18:07
ja też ćwiczę i dieta. Teraz w końcu kupiłam na galerialucznik.pl porządny blender kielichowy takie smoothie to też świetna sprawa, na oczyszczanie również. Teraz mamy sezonowe owoce trzeba korzystać
Avatar
iza.88 / 27 maja 2017 o 21:54
nie ma czegoś takiego jak najlesza dieta, bo każdy z nas ma inny organizm i inny problem, który sprawia że tyjemy. dla mnie najlepszy okazał się sport w połączeniu z dietą pudełkową. dieta 1500kcal bez laktozy okazała się dla mnie idealna:  ******przelomwodzywianiu.pl/rodzaje-diet/diety-wegetarianskie-bez-laktozy . od pół roku jestem na diecie pudełkowej, trenuję regularnie i udało mi się schudnąć całkiem sporo. wiele jeszcze przede mną, ale polecam chociaż spróbować tego rodzaju żywienia i przede wszsytkim zachęcam do uprawiania sportu:)
Avatar
Kasprzak / 12 kwietnia 2017 o 13:25
potwierdzam nabyłem w sklepie internetowym stosuję od 2 miesięcy ***suplementyodzywki.pl.tl 
Avatar
Ingenio / 11 kwietnia 2017 o 10:39
fibre select to najlepszy błonnik witalny dostępny na rynku. produkt posiada wysokiej jakości wyselekcjonowane składniki, które skutecznie oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają samopoczucie oraz ogólną kondycję zdrowotną. efekty stosowania widoczne są już po kilku dniach. produkt dostępny jest w formie proszku do rozpuszczenia. jego smak jest neutralny, dlatego też można go połączyć z ulubionym napojem niegazowanym, jogurtem bądź wodą. ***nplink.net/sct8qrho więcej na stronie ***suplementyodzywki.pl.tl 
fibre select to najlepszy błonnik witalny dostępny na rynku. produkt posiada wysokiej jakości wyselekcjonowane składniki, które skutecznie oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają samopoczucie oraz ogólną kondycję zdrowotną. efekty stosowania widoczne są już po kilku dniach. produkt dostępny jest w formie proszku do rozpuszczenia. jego smak jest neutralny, dlatego też można go połączyć z ulubionym napojem niegazowanym, jogurtem bądź wodą. ***nplink.net/sct8qrho więcej na stronie ***suplementy... rozwiń
Avatar
JulkaMaj / 9 marca 2017 o 13:34
Dieta sokowa!
Avatar
gucio / 14 lutego 2017 o 20:17
najlepsza dieta oczyszczająca ? tygodniowa głodówka , tylko napoje. krótsza nic nie daje. ja piłem z poczatku soczki owocowe, ale miałem gazowanie w żołądku. gdzieś po 3-4 dniu na języku pojawił się biały gruby nalot , skrobać można było . toksyny chyba wyłaziły. wytrzymałem swobodnie, chodziłęm do pracy , zero zasłabnięć czy zawrotów. potem żołądek kurczy się i połowa jedzenia wystarcza
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 23:24
Ja przede wszystkim zaczelam sama gotowac, zero niezdrowych przekasek, slodyczy i fast foodow, wspomagam sie rowniez suplementem be slim 3 i zacselam chodzic na zumbe.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 3 1

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 2 0

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 20 15

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 15 5

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 200 22

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 1

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 24

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!