Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 stycznia 2023 r.
9:42

Lekarze z Ukrainy szkolą się w Lublinie. "Dostęp do wiedzy mamy taki sam. W kwestii sprzętu nie wygląda to podobnie"

0 A A
(fot. DW)

40 lekarzy z Ukrainy zostanie przeszkolonych w Lublinie w zakresie leczenia oparzeń oraz medycyny rekonstrukcyjnej. W zdobyciu wiedzy niezbędnej przy pomocy rannym w wyniku działań wojennych pomogą im specjaliści z Uniwersytetu Medycznego i łęczyńskiej oparzeniówki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie przebywa właśnie pierwsza ośmioosobowa grupa medyków zza wschodniej granicy. W sumie odbędzie się pięć takich dwutygodniowych kursów.

– Są to lekarze różnych specjalności. W pierwszej grupie mamy czterech chirurgów, troje anestezjologów i panią doktor z zakresu fizjoterapii – mówi dr n. med. Tomasz Korzeniowski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego i specjalista chirurgii plastycznej we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Szkolenia to efekt współpracy tych dwóch jednostek. – Głównym celem jest wymiana doświadczeń i pokazanie naszych strategii leczenia oparzeń, szczególnie tych ciężkich. Mamy opracowany program, który przedstawia kompleksowo cały proces, począwszy od leczenia wstrząsu oparzeniowego po najnowsze techniki używane w wycięciu martwicy czy enzymatyczne oczyszczanie ran, które jest zupełną nowością – dodaje Korzeniowski.

– Sytuacja jest trudna. Możecie to zobaczyć w wiadomościach – przyznaje Roman Czornopyszczuk, chirurg ze szpitala w Winnicy. – Dziś leczymy nie tylko cywilów, ale też ofiary poszkodowane w wyniku działań wojennych. To pacjenci trudniejszej kategorii, którzy często potrzebują specjalistycznych preparatów, zaawansowanego sprzętu oraz odpowiednio przygotowanych lekarzy, którzy będą mogli im pomóc i poprowadzić ich leczenie na najwyższym europejskim poziomie. Mamy świadomość, że nasi koledzy z Polski mogą nam w tym pomóc.

Romana Merza pracuje jako anestezjolog w szpitalu we Lwowie. Z frontu trafiają tu ranni z najcięższymi poparzeniami. 

– Miejsca na oddziale oparzeniowym cały czas są obłożone w stu procentach. Średnio raz w tygodniu dostajemy informację, że przyjedzie ewakuacyjny pociąg ze wschodu kraju, którym trafią do nas konkretni pacjenci. Wtedy przygotowujemy się na ich przyjęcie – opowiada lekarka. I dodaje, nawiązując do szkoleń w Lublinie: – Wiedza polskich i ukraińskich lekarzy jest na zbliżonym poziomie, dostęp do informacji mamy taki sam. Ale niestety w kwestii sprzętu nie wygląda to podobnie. Jeśli rozmawiamy tu o enzymatycznym oczyszczaniu ran, to w Ukrainie ten preparat jeszcze nie jest rejestrowany. Mamy nadzieję, że wkrótce takie technologie zostaną wprowadzone, a my będziemy odpowiednio przygotowani do tego, żeby z nich korzystać.

Zajęcia odbywają się w Centrum Symulacji Medycznej lubelskiej uczelni. 

– Od początku konfliktu to miejsce jest platformą pomocy naszym ukraińskim przyjaciołom nie tylko w aspekcie humanitarnym, ale też edukacyjnym. Dzisiaj wymieniamy się doświadczeniami i uczymy, ale mam nadzieję, że niedługo nastanie dobry czas, w którym będziemy mogli rozwijać współpracę akademicką i naukową – podkreśla prof. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zespół Defis dzisiaj po raz kolejny gościł będzie na lubelskich Bronowicach podczas gali organizowanej przez Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina. Wstęp na koncert wolny
Patronat Dziennika Wschodniego

Będą medale i… gwiazdy disco polo. Bronowice świętują 25-lecie Społecznego Komitetu Mieszkańców

Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice to jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście. Dziś z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów zaprasza na VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami, która odbędzie się na terenach zielonych i sportowych Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Pogodnej 19 w Lublinie. Będą medale i wyróżnienia, a także występy artystyczne m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów - Gracjany Górki oraz Maska Belniaka, a także znanych i lubianych w całym kraju gwiazd disco polo, zespołów Playboys i Defis. Wstęp wolny.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po wygraną

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po szóste zwycięstwo

W meczu otwarcia szóstej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się w piątek (godz. 18) w gościach z Fogo Unią Leszno. Celem Bartosza Zmarzlika i spółki jest oczywiście kolejna wygrana i umocnienie się na pierwszymi miejscu w tabeli.

Znalazł niewybuch w szczerym polu
Tomaszów Lubelski

Znalazł niewybuch w szczerym polu

Przedwczoraj mieszkaniec gminy Krynice powiadomił tomaszowską jednostkę policji o tym, że w rowie melioracyjnym w Polanach leży przedmiot przypominający niewybuch. Funkcjonariusze z Tomaszowa Lubelskiego natychmiast zabezpieczali znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

Krystyna Maciąg
Dzień Wschodzi
film

Taniec i medycyna: 45 lat pasji Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dzisiejszy poranek w naszym studio był wyjątkowo barwny i energiczny. Mieliśmy zaszczyt gościć Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który obchodzi swoje 45-lecie.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie Plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

W sobotę dowiemy się czy Wisła Grupa Azoty utrzyma się w II lidze. W ostatniej kolejce puławianie zagrają u siebie z Pogonią Siedlce. Z kolei w niedzielę Motor Lublin zagra na Arenie Lublin z Podbeskidziem. Jeżeli wygra, to przynajmniej jeden mecz barażowy rozegra u siebie.

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia
1 czerwca 2024, 16:00

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie SP nr 2 wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium