niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Nauka języka opóźnia chorobę Alzheimera

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2011, 18:32

 (kipcurry / sxc)
(kipcurry / sxc)

Uczeni z uniwersytetu w Toronto – na podstawie badań – doszli do wniosku, że porozumiewanie się przynajmniej w jeszcze jednym językiem, poza ojczystym, ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Pozornie nie jest to sprawa oczywista, ale jeśli przez zdrowie rozumiemy także sprawność intelektualną, psychiczną człowieka, to już można się zastanowić, czy naukowcy nie mają racji.

Zmuszaj mózg do pracy

Struktura i działanie mózgu wciąż są przedmiotem badań i wciąż zaskakują nowe odkrycia, także te dotyczące jego sprawności do późnego wieku. Nie bez przyczyny lekarze zalecają, by starsi ludzie starali się utrzymać aktywność umysłową poprzez czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek.

Badanie przeprowadzone przez specjalistów z York University w Toronto wykazały, że podtrzymaniu takiej sprawności również sprzyja posługiwanie się co najmniej jednym językiem obcym.

Aby tego dowieść, przebadano 450 osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Okazało się, że u poliglotów demencja występuje około 5 lat później niż wśród tych, którzy znają wyłącznie język ojczysty.

– Mamy wielu studentów w wieku 50+ – mówi Mariusz Kobak, współtwórca internetowej szkoły Lingo Lab z Lublina. – To osoby, które nie znają w ogóle obcego języka lub znają słabo jeden.

Po jakimś czasie zauważamy u nich wyraźną poprawę, to znaczy w sposób widoczny zwiększa się ich zdolność zapamiętywania. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale po paru miesiącach nauki.
Języki dodają pewności

Naukowcy z Luksemburga poszli dalej w swoich wnioskach. Stwierdzili, że posługiwanie się więcej niż dwoma językami działa ochronnie na pamięć seniorów, a znajomość co najmniej czterech języków aż pięciokrotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów z pamięcią.

– Ludzie, którzy poznają obcy język, stają się bardziej pewni siebie, ale to można zauważyć u wszystkich kursantów – dodaje Mariusz Kobak.

– To racja, stałam się bardziej pewna siebie, teraz nawet odważam się sama wyjeżdżać za granicę – mówi Anna Jedynak, która ma już niewiele lat do emerytury i jest osobą samotną.

– Dopiero zauważam, że świat jest piękny i przyjazny. Do niedawna wolny czas spędzałam w domu, byłam sfrustrowana i niepewna. Teraz zwiedzam Europę, poznaję nowych ludzi, mam więcej energii i zaczęłam żyć aktywnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Hrynia
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Hrynia
Hrynia (26 kwietnia 2011 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że LingoLab.pl to świetna szkoła, bardzo sobie chwalę i polecam osobom, które chcą się uczyć a brakuje im czasu na dojazdy!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!