wtorek, 20 marca 2018 r.

Zdrowie

Pomagajmy osobom po zawale serca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2011, 19:23

Samorządy powinny otaczać opieką osoby po zawale – apelują specjaliści. Urzędnicy lubelskiego Ratusza, którzy poznali projekt modelowej opieki przyznają, że część rozwiązań można wprowadzić w Lublinie.

– Choroby układu krążenia od lat są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym województwie. Za niepokojące statystyki odpowiadają niestety zawały, często nie pierwsze, a te kolejne – mówi prof. dr hab. Jarosław Wójcik z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Chorzy nie zdają sobie sprawy, jak duże jest ryzyko wystąpienia kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego, często nie wiedzą jak postępować po zawale, czego się wystrzegać, jaką aktywność fizyczną prowadzić. Nierzadko zdarza się, że samowolnie odstawiają leki w okresie lepszego samopoczucia – dodaje.

Specjaliści przyznają, że akcja edukacyjna wśród pacjentów mogłaby zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych zawałem serca.

Program przygotowany przez kilka organizacji pozarządowych jak Stowarzyszenie CEESTAHC zakłada, że pacjent po zawale brałby udział w projekcie edukacyjnym.

– Pacjent dostawałby swojego edukatora, który miałby stały kontakt z pacjentem, byłaby to np. pielęgniarka – wyjaśnia Tomasz Jan Prycel ze stowarzyszenia CEESTAHC. – Pacjenci po zawale powinni mieć specjalną rehabilitację. Edukator wiedziałby jak osoba po zawale powinna się zachowywać, by poprawić swój stan zdrowia.

Pracę edukatorów w projekcie, który poznali urzędnicy opłacałby samorząd. Ratusz pozytywnie ocenia takie działania.

– Jesteśmy w trakcie przygotowania Miejskiego Programu Zdrowotnego, część założeń projektu wspierania osób po przebytym zawale moglibyśmy wpisać w nasze działania – mówi Barbara Danieluk, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Lublin.

– Program powinien być gotowy w przyszłym roku, tak, by w 2013 wprowadzić go w życie. W ramach tych działań prowadzilibyśmy min. kampanie edukacyjne promujące zdrowy tryb życia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!