sobota, 27 maja 2017 r.

Zdrowie

Pomagajmy osobom po zawale serca

Dodano: 16 grudnia 2011, 19:23

Samorządy powinny otaczać opieką osoby po zawale – apelują specjaliści. Urzędnicy lubelskiego Ratusza, którzy poznali projekt modelowej opieki przyznają, że część rozwiązań można wprowadzić w Lublinie.

– Choroby układu krążenia od lat są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym województwie. Za niepokojące statystyki odpowiadają niestety zawały, często nie pierwsze, a te kolejne – mówi prof. dr hab. Jarosław Wójcik z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Chorzy nie zdają sobie sprawy, jak duże jest ryzyko wystąpienia kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego, często nie wiedzą jak postępować po zawale, czego się wystrzegać, jaką aktywność fizyczną prowadzić. Nierzadko zdarza się, że samowolnie odstawiają leki w okresie lepszego samopoczucia – dodaje.

Specjaliści przyznają, że akcja edukacyjna wśród pacjentów mogłaby zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych zawałem serca.

Program przygotowany przez kilka organizacji pozarządowych jak Stowarzyszenie CEESTAHC zakłada, że pacjent po zawale brałby udział w projekcie edukacyjnym.

– Pacjent dostawałby swojego edukatora, który miałby stały kontakt z pacjentem, byłaby to np. pielęgniarka – wyjaśnia Tomasz Jan Prycel ze stowarzyszenia CEESTAHC. – Pacjenci po zawale powinni mieć specjalną rehabilitację. Edukator wiedziałby jak osoba po zawale powinna się zachowywać, by poprawić swój stan zdrowia.

Pracę edukatorów w projekcie, który poznali urzędnicy opłacałby samorząd. Ratusz pozytywnie ocenia takie działania.

– Jesteśmy w trakcie przygotowania Miejskiego Programu Zdrowotnego, część założeń projektu wspierania osób po przebytym zawale moglibyśmy wpisać w nasze działania – mówi Barbara Danieluk, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Lublin.

– Program powinien być gotowy w przyszłym roku, tak, by w 2013 wprowadzić go w życie. W ramach tych działań prowadzilibyśmy min. kampanie edukacyjne promujące zdrowy tryb życia.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!