Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

21 czerwca 2022 r.
6:55

Rząd chce kupić po karetce dla każdej gminy w Polsce. Specjaliści zwracają uwagę na inny problem

23 4 A A
OSP Wojciechów swoją karetkę wykorzystuje do interwencji przy wypadkach drogowych, ale i do zabezpieczania imprez masowych
OSP Wojciechów swoją karetkę wykorzystuje do interwencji przy wypadkach drogowych, ale i do zabezpieczania imprez masowych (fot. OSP Wojciechów)

Karetka pogotowia ma trafić do każdej z blisko 2,5 tysiąca gmin Polski – zakłada projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Samorządowcy z mniejszych miejscowości się cieszą. Ale specjaliści przestrzegają, że to nie karetek potrzeba, a ratowników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Utworzenie Funduszu Ochrony Ludności zapowiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Rocznie ma do niego trafiać 3 miliardy złotych. Pieniądze mają służyć m.in. na wsparcie ofiar klęsk żywiołowych, ale także ratownictwo medyczne. W najbliższych kilku latach rząd ma kupić około 2800 karetek, które trafią do każdej polskiej gminy.

– Rękami i nogami popieram ten pomysł. Kwiaty zawieziemy temu, kto nam da karetkę – mówi Janusz Jankowski, wójt Michowa w powiecie lubartowskim. Najbliższa Michowa karetka pogotowia stacjonuje w oddalonym o 13 km Baranowie (powiat puławski). Jeszcze dalej jest do Kocka (23 km) czy Lubartowa (24 km).

W całym polskim systemie działają 1594 zespoły ratownictwa medycznego, w województwie lubelskim 90.

– Więcej karetek nam nie potrzeba. Największym problemem są kadry. Brakuje specjalistów medycyny ratunkowej, ale liczba samych ratowników medycznych też nie jest satysfakcjonująca – uważa prof. dr hab. n. med. Adam Nogalski, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej. Pomysł na karetkę w każdej gminie nazywa nietrafionym, bo o rozmieszczeniu zespołu w danym miejscu powinno decydować realne zapotrzebowanie.

Zgodnie z projektem ustawy, zaplecze kadrowe karetek mają stanowić strażacy OSP, którzy będą tworzyć 10-tysięczny korpus ratowników medycznych. Szkoleniami ma się zająć Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Ale strażacy już teraz pomagają ratownikom medycznym. Własną karetkę otrzymaną z lubelskiego pogotowia od ubiegłego roku ma OSP Wojciechów (powiat lubelski).

– Kiedy mamy informację o zdarzeniu drogowym, na miejsce jedzie nasz samochód ratowniczo-gaśniczy, ale i zespół medyczny. Czasami jest tak, że zespół ratownictwa przyjeżdża przed nami, a czasami to my jesteśmy pierwsi. Kiedy mamy osobę poszkodowaną, możemy zabrać ją do karetki, a nie udzielać pierwszej pomocy na zewnątrz – mówi Stanisław Kamela, prezes OSP Wojciechów.

Wszystkich 17 aktywnie działających druhów z Wojciechowa ma kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale służą tu także zawodowi ratownicy medyczni. Dzięki temu OSP może zabezpieczać imprezy masowe, takie jak np. pielgrzymki do pobliskiego Kębła, czy Wąwolnicy.

Plusy ze współpracy ze strażakami widzi także dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

– W ratownictwie medycznym jest coś takiego jak łańcuch przeżycia. Pierwsza pomoc to pierwsze jej ogniwo. To pole do działania dla strażaków i innych osób, które przeszły kursy pierwszej pomocy – mówi Zdzisław Kulesza. I dodaje, że nie wszędzie karetka pogotowia jest w stanie dojechać w kilka minut. Tutaj widzi rolę dla strażaków z lokalnych OSP, którzy są niekiedy bliżej miejsc zdarzeń i już teraz udzielają pierwszej pomocy. – Wsparcie w tym zakresie poprawia efektywność działania systemu – uważa.

Z Dariuszem Grudą, przewodniczącym Polskiego Związku Ratowników Medycznych rozmawiam kiedy jego zespół ma chwilę przerwy na tankowanie karetki. – Jest dopiero godzina 10, a już mieliśmy pięć interwencji. Z powodu upałów pojawia się znacznie więcej zasłabnięć – przyznaje Gruda. On również docenia wsparcie strażaków z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Strażacy mogą tamować krwotoki, coraz więcej jednostek OSP ma w swoich zasobach przenośne defibrylatory. – Wystarczy podpiąć taki defibrylator, a następnie rozpocząć reanimację do czasu przyjazdu wykwalifikowanego zespołu. To się sprawdza – uważa Dariusz Gruda.

Jednak dodaje, że pomysł wyposażania każdej gminy w kosztującą setki tysięcy złotych karetkę, niekoniecznie rozwiąże wszystkie problemy. – Bo karetka nie ratuje, tylko ratownik medyczny – podkreśla.

Potwierdzają to statystyki. – Jeśli spojrzeć na liczbę karetek do liczby mieszkańców to jesteśmy na jednym z wyższych miejsc w Europie. Problemem jest lepsze ich dysponowanie i wykorzystywanie do właściwych przypadków. A nasze karetki niestety łatają dziury systemu ochrony zdrowia – dodaje prof. Adam Nogalski. Chodzi mu o sytuacje, w której pacjent w lżejszym stanie zdrowia, ale nie mogąc otrzymać pomocy gdzie indziej, wzywa karetkę.

Projekt ustawy trafił teraz do prac w Sejmie. Szczegóły mają być znane po wakacjach.

Karetki w województwie lubelskim

Tutaj stacjonują zespoły ratownictwa medycznego: Lublin, Spadochroniarzy (6 zespołów); Lublin, al. Kompozytorów Polskich (3); Lublin, ul. Tetmajera (3), Garbów, Świdnik (2), Piaski, Łęczna (2), Bełżyce (2), Bychawa (2), Wysokie, Siedliszcze, Kraśnik (3), Annopol, Lubartów (2), Kock, Ostrów Lubelski, Opole Lubelskie, Poniatowa, Puławy (2), Nałęczów, Kazimierz Dolny, Baranów, Ryki, Dęblin, Łuków (2), Stoczek Łukowski, Adamów, Janów Lubelski (2), Biała Podlaska (4), Międzyrzec Podlaski (2), Terespol, Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski (2), Komarówka Podlaska, Parczew (2), Chełm (4), Dorohusk, Włodawa (2), Urszulin, Wola Uhruska, Krasnystaw (2), Żółkiewka-Osada, Zamość (5), Krasnobród, Miączyn, Szczebrzeszyn, Biłgoraj (2), Frampol, Tarnogród, Tomaszów Lubelski (2), Łaszczów, Lubycza Królewska, Mircze, Hrubieszów (2), Teratyn.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tajemnice celejowskiego dworu
MAGAZYN

Tajemnice celejowskiego dworu

Wizytował tu car, a przy pełni księżyca mieszkańcy widywali potwornego psa. Czy nad rodem Klemensowskich rzeczywiście ciążyła klątwa?

Wyjazdowe derby ciągle im służą, Świdniczanka lepsza od Orląt Spomlek

Wyjazdowe derby ciągle im służą, Świdniczanka lepsza od Orląt Spomlek

Nie był to zbyt ładny mecz, ale kolejne trzy punkty do swojego konta dopisała w sobotę Świdniczanka. Drużyna Łukasza Gieresza pokonała w Radzyniu Podlaskim tamtejsze Orlęta Spomlek 1:0. To trzecia porażka z rzędu biało-zielonych, która mocno zmniejsza szanse na utrzymanie w III lidze.

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) pomiędzy Łęczną a Turowolą Kolonia prawdopodobnie już działa - poinformowali nas kierowcy. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie do 70 km/h. Lepiej zwolnić, aby nie narazić się na słony mandat.

Koniec tygodnia z trzydziestką
foto
galeria

Koniec tygodnia z trzydziestką

W popularnym lubelskim klubie 30, co weekend organizowane są imprezy z muzyką na żywo. Jak zawsze nie zabrakło muzyki dla każdego oraz dobrej, imprezowej atmosfery. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą
LUBLIN

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą

10 i 11 maja Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie planuje dni otwarte. Zwiedzanie będzie darmowe, a osoby chętne oprowadzać będą przewodnicy.

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!

Do matury zostało 11 dni. W piątek uczniowie klas maturalnych odebrali świadectwa ukończenia szkoły i szykują się do najważniejszego egzaminu w ich życiu.

Śmiertelny wypadek. Ofiarą motocyklista
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek. Ofiarą motocyklista

Około godz. 13:30 w miejscowości Dąbrowa Wronowska w powiecie opolskim doszło do śmiertelnego wypadku. Ofiarą jest motocyklista.

SP 31 zyska nowe oświetlenie boiska. Co czeka na uczniów po zmroku?
LUBLIN

SP 31 zyska nowe oświetlenie boiska. Co czeka na uczniów po zmroku?

Znajdująca się przy ulicy Lotniczej 1 Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich zyska nowe oświetlenie boiska. Ratusz czeka na oferty do 10 maja.

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie dwa dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Widziałeś tego mężczyznę? Natychmiast zgłoś się na policję

Widziałeś tego mężczyznę? Natychmiast zgłoś się na policję

Policjanci z Lubartowa poszukują zaginionego 73-letniego Stanisława Furtaka. Mężczyzna zaginął 18 kwietnia.

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Policjanci z Łukowa wyjaśniają okoliczności zdarzenia z udziałem 18-latki, do którego doszło w piątek wieczorem.

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Od wczoraj środowisko fanów sokołów w Lublinie oraz w Polsce znajduje się w żałobie. Po otruciu Czarta w internecie powstała zbiórka na nagrodę za wskazanie sprawcy tej zbrodni.

 Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego złapali 28-latka, który na strychu swojego domu urządził sobie plantację marihuany. Mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]
foto
galeria

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]

Zapraszamy gorącą fotogalerię z imprezy z zespołem Piękni i Młodzi! Tej nocy były ekscytujące przeboje, niezapomniane wspomnienia i wiele świetnej zabawy. Sprawdźcie sami, jak się bawił Lublin.

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Przed nami długi majowy weekend. Już od środy Polacy będą odpocząć i zrelaksować się. Ale czy zrobią wtedy zakupy? Sprawdzamy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium