sobota, 24 marca 2018 r.

Zdrowie

Tzw. klauzula sumienia. Ile skarg trafiło do biura Rzecznika Praw Pacjenta?

Dodano: 30 kwietnia 2017, 21:55

Rzecznik Praw Pacjenta: Z klauzuli sumienia mogą korzystać lekarze. Uprawnienie to nie dotyczy jednak farmaceutów pracujących w aptekach
Rzecznik Praw Pacjenta: Z klauzuli sumienia mogą korzystać lekarze. Uprawnienie to nie dotyczy jednak farmaceutów pracujących w aptekach

Na tzw. klauzulę sumienia mogą się powoływać zarówno lekarze, którzy pracują w prywatnych, jak i publicznych placówkach medycznych. Ale nie wtedy, kiedy pacjentowi groziłaby utrata życia, ciężkie uszkodzenia ciała lub ciężki rozstrój zdrowia – tak wynika z opinii Rzecznika Praw Pacjenta.

– Lekarz ma prawo do własnego zdania i światopoglądu. Udzielając świadczeń zdrowotnych musi jednak pamiętać o obowiązkach, jakie nakłada na niego m.in. ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty – podkreśla Krystyna Kozłowska, p.o. Rzecznika Praw Pacjenta. – Lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, nie może to jednak dotyczyć przypadków, gdy zwłoka w udzieleniu pomocy lekarskiej mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Kozłowska zaznacza, że lekarz, który powstrzymał się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, ma obowiązek uzasadnić i odnotować to w dokumentacji medycznej. Ma także obowiązek wcześniejszego powiadomienia o tym przełożonego.

RPP informuje też, że na tzw. klauzulę sumienia mogą się powoływać zarówno lekarze, którzy pracują w prywatnych, jak i publicznych placówkach medycznych.

– Zarządzający takimi podmiotami powinni zabezpieczyć pacjentom możliwość uzyskania wszystkich świadczeń zdrowotnych określonych w umowie z NFZ. Jeżeli tak się nie dzieje, Fundusz może nałożyć na podmiot leczniczy karę finansową za nieprzestrzeganie warunków umowy – zaznacza Kozłowska. – Zgłoszenia od pacjentów, które trafiają do biura rzecznika są zawsze rozpatrywane indywidualnie. Każdy pacjent, w którego odczuciu lekarz w sposób niezgodny z prawem powstrzymał się od udzielenia określonego świadczenia zdrowotnego może zwrócić się do rzecznika.

Kozłowska dodaje, że w ubiegłym roku wpłynęło sześć takich skarg, a w pierwszym kwartale tego roku – dwie.

Dyskusja na temat tzw. klauzuli sumienia rozgorzała na nowo po tym, jak organizacja pod nazwą Ogólnopolski Strajku Kobiet opublikowała na Facebooku listę ginekologów z całej Polski, którzy stosują tzw. klauzulę sumienia, m.in. z Lubelskiego (wydarzenie: Precz z klauzulą „sumienia”!).

– Precz z tzw. klauzulą sumienia! Sprzeciwiamy się wykonywaniu zawodu przez lekarzy, którzy ponad dobro pacjentek i pacjentów stawiają prywatne wierzenia religijne! Lekarze do leczenia, religia do kościołów! – nawołują przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Zdaniem Adama Sandauera ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, informacje o poglądach religijnych lekarzy powinny być ogólnie dostępne dla pacjentów. – Nie może dochodzić do sytuacji, kiedy prywatne poglądy zaczną przekładać się na prawo do świadczeń – mówi Sandauer. – Ale to nie lekarz powinien dbać o zabezpieczenie dostępu do leczenia. To obowiązek dyrektorów szpitali, przychodni, państwa. Nie można zmusić lekarza, żeby robił coś wbrew swoim przekonaniom, ale też nie można łamać praw pacjentów.

Użytkownik niezarejestrowany
karol
as
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 maja 2017 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do " św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało " - św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80 " A ty dalej chodzisz po płaskiej ziemi ! Człowiek dostał rozum by go używać !
Rozwiń
karol
karol (1 maja 2017 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Cywilizowany człowiek nie zabija drugiego i tyle w temacie.
 św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało " - św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80
Rozwiń
as
as (1 maja 2017 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Podawać publicznie który się powołuje na tą durną klauzulę. Potem nie chodzić do ich gabinetów. Odechce im się klauzuli jak poczują to w kieszeni. Lekarzu nie bądź chazan, bądź człowiekiem
 Przecież masz wybór możesz iść do innego gabinetu. Nie wolno nikogo zmuszac do tego , aby robił coś niezgdnie ze swoim sumieniem. Nie ta epoka ,tu zasada : "Befel ist Befel" nie zadział
Rozwiń
Gość
Gość (1 maja 2017 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Klauzula sumienia jest używana w innych zawodach i nikt z tego nie robi wielkiego ajwaj. To temat zastępczy opozycji w walce z rządem.
Rozwiń
moja klauzula
moja klauzula (1 maja 2017 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z klauzulą sumienia w innych, ja np. chcę podpisać klauzulę przeciw dawaniu młodym zdrowym jak byk rodzicom za pieprzenie sie i rozmnażanie i dawanie im za darmo 500+
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!