Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

21 lipca 2015 r.
13:08

Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu nie na zamówienie. "Decyduje lekarz"

0 17 A A
To od lekarza będzie zależało, czy pacjentka może skorzystać ze znieczulenia (fot. AS / archiwum)
To od lekarza będzie zależało, czy pacjentka może skorzystać ze znieczulenia (fot. AS / archiwum)

Czy w Lublinie i regionie można rodzić bez bólu? – pyta nasza Czytelniczka. NFZ i szpitale odpowiadają: Tak, ale pacjentka nie może tego zażądać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wysłałam zapytanie do lubelskiego NFZ, czy w Lublinie jest wykonywane znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie rodzącej. Z odpowiedzi nie wynika jednak dla mnie jednoznacznie, czy mogę rodzić bez bólu czy nie – denerwuje się pani Agnieszka, nasza Czytelniczka z Lublina.

1 lipca NFZ wprowadził dodatkowe finansowanie takiego znieczulenia. Dzięki temu więcej szpitali będzie mogło stosować tę metodę. Zapytaliśmy w oddziale funduszu, kiedy pacjentka może skorzystać z takiego rodzaju znieczulenia. – Decyzja o jego zastosowaniu zawsze była i jest podejmowana przez lekarza prowadzącego po uwzględnieniu stanu zdrowia pacjentki, wskazań i przeciwwskazań – podkreśla Dorota Blechar, zastępca dyrektora ds. medycznych lubelskiego NFZ.

W ostatnich latach liczba porodów w znieczuleniu zewnątrzoponowym wzrosła o około 40 procent. Niezbędne było więc stworzenie możliwości dodatkowego rozliczenia kosztów znieczulenia. – Efektem zmiany ma być poprawienie komfortu i bezpieczeństwa kobiet rodzących oraz ich dzieci – mówi Blechar.

A jak to wygląda w praktyce? – To lekarz prowadzący podejmuje taką decyzję. Pacjentka nie może tego zażądać. Decyzję musi zaakceptować także lekarz anestezjolog, bo do zastosowania znieczulenia mogą być nie tylko przeciwwskazania ginekologiczne, ale też anestezjologiczne – tłumaczy Marta Podgórska, rzecznik SPSK4 w Lublinie.

Jak dodaje rzeczniczka, pacjentki mogą też skorzystać z innych metod łagodzących ból, które nie są tak inwazyjne.

W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie stosuje się na razie znieczulenia zwenątrzoponowego, ale po wprowadzeniu dodatkowego finansowania ma się to zmienić. – Nasze pacjentki mogły skorzystać z innych metod łagodzenia bólu. Stosowaliśmy podtlenek azotu, czyli tak zwany gaz rozweselający, elektrostymulację, imersję wodną lub leki przeciwbólowe. Umożliwiamy także porody w wodzie – mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej. – Stosowanie znieczulenia zewnąrzoponowego wymaga stałej obecności anestezjologa w trakcie zabiegu. Dzięki dodatkowemu finansowaniu będziemy mogli to realizować. Prawdopodobnie takie znieczulenie będzie dostępne jeszcze w tym roku.

Do wprowadzenia znieczulenia zewnątrzoponowego przygotowuje się także szpital „papieski” w Zamościu. – Chcemy, żeby pacjentki miały taką możliwość przez całą dobę. Powinniśmy z tym ruszyć jeszcze we wrześniu – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik zamojskiego szpitala.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 10:19
Rodziłam na jaczewskiego w marcu.Podczas porodu poprosiłam o znieczulenie zewnatrzoponowe- pani doktor powiedziała mi ze anastezjolog jest zajęty i za godz moze bedzie wolny- pomyslałam ok, jakos wytrzymam.po godz miałam rozwarcie 7 cm- czyli za późno na znieczulenie. Mysle ze tam rzadko komu dają znievzulenie- niby dostępne ale anastezjologa nie ma
Avatar
ols / 26 lipca 2015 o 09:56
Jak da się w łapę to i wskazanie do znieczulenia się znajdzie
Avatar
Fiśka / 23 lipca 2015 o 07:39
Moim zdaniem państwo powinno zapewnić bezwzględnie kobietom możliwość rodzenia w komfortowych warunkach bez bólu. Tak jak to jest w innych krajach europejskim.Tam jest to normą i taki poród uważany jest za naturalny. U nas straszą powikłaniami,usiłują wmawiać ze taki poród jest niekorzystny dla dziecka i matki.Co oczywiście jest totalną bzdurą. Jesteśmy kobietami,ludźmi do cholery!wiec niech traktują nas godnie!Jestem zdania że jeżeli służba zdrowia jest niewydolna finansowo to nie powinno się zakazywać ciężarnym które chca otrzymać znieczulenie dla swojego komfortu psychicznego i fizycznego.Ten proceder nie powinien odbywać się pod tzw stołem,tylko powinny być ustalone stawki. Zapłacić i rodzić bez bólu.
Moim zdaniem państwo powinno zapewnić bezwzględnie kobietom możliwość rodzenia w komfortowych warunkach bez bólu. Tak jak to jest w innych krajach europejskim.Tam jest to normą i taki poród uważany jest za naturalny. U nas straszą powikłaniami,usiłują wmawiać ze taki poród jest niekorzystny dla dziecka i matki.Co oczywiście jest totalną bzdurą. Jesteśmy kobietami,ludźmi do cholery!wiec niech traktują nas godnie!Jestem zdania że jeżeli służba zdrowia jest niewydolna finansowo to nie powinno się zakazywać ciężarnym które chca otrzymać znieczul... rozwiń
Avatar
Eve / 22 lipca 2015 o 15:15

Nie rozumiem, jak leki przeciwbolowe moga zatrzymac bol porodowy. Kobieta ma wrazenie, ze wybuchnie a lekarze beda jej dawac aspiryne? Sadysci! Pozdrawiam z Francji et vive la péridurale! 

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 00:08
Co za średniowiecze... sadystyczni lekarze decydują, a raczej specjalnie odmawiają znieczulenia, bo "przeciwwskazania", czyt. ich widzimisię, gdy mają lepszy dzień, to łaskawie zezwolą, a że zazwyczaj są wściekli na wszystko i wszystkich, to nie zgadzają się, bo "kobieta ma rodzić po BOŻEMU"... ja bym as, kurwy jebane, "katoliccy lekarze", załatwił na amen. Byście sobie pracowali w Iranie, a w Polsce byliby tylko normalni lekarze. I skończyłoby się odmawianie ludziom pomocy, bo "religia nie pozwala". Chuj mnie wasza religia obchodzi, wy macie leczyć i pomagać, a nie zasłaniać się religijnymi wymysłami. Skurwiele, przyjdzie czas i na was, jak na tę całą bandę rządzących, a także sędziów, prokuratorów i urzędników. Wszyscy nam, społeczeństwu, zapłacicie za wasze zbrodnie przeciwko nam i to szybciej, niż się wam wydaje.
Co za średniowiecze... sadystyczni lekarze decydują, a raczej specjalnie odmawiają znieczulenia, bo "przeciwwskazania", czyt. ich widzimisię, gdy mają lepszy dzień, to łaskawie zezwolą, a że zazwyczaj są wściekli na wszystko i wszystkich, to nie zgadzają się, bo "kobieta ma rodzić po BOŻEMU"... ja bym as, kurwy jebane, "katoliccy lekarze", załatwił na amen. Byście sobie pracowali w Iranie, a w Polsce byliby tylko normalni lekarze. I skończyłoby się odmawianie ludziom pomocy, bo "religia nie pozwala". C... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 22:13
Moja znajoma, ztreszta lekarka, rodziła ze znieczuleniem zewnątrzoponowym i zostawili jej w kregosłupie jakąś plastikowa osłonkę, gdyz sie złamała. To jest zabieg inwazyjny i może się zdarzyć powikłanie.
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 18:39
rodzić po ludzku można w szpitalu Jana bożego na ul. lubartowskiej. Urodziłam tam dwoje dzieci. Nie mam żadnych zastrzeżeń.
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 17:22
A ile trzeba zapłacić lekarzowi położnikowi,żeby mu pomóc w podjęciu decyzji?
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 16:20
"Decyzja o jego zastosowaniu zawsze była i jest podejmowana przez lekarza prowadzącego po uwzględnieniu stanu zdrowia pacjentki, wskazań i przeciwwskazań " Skoro nie ma anestezjologów na porodówkach to jak mogą podjąć decyzję o zzo??
Avatar
ciężarówka / 21 lipca 2015 o 16:18

To po co wprowadzać przepisy które nic nie dają?

i po co trąbić o tym w TV że taka zmiana cywilizacyjna w Polsce?

Odprowadzam niemałe składki na NFZ po to żeby rodzić identycznie jak 30 lat temu?

W niektórych szpitalach to nawet sprzęt i mentalność położnych ta sama - leżeć na plecach 12h i się nie drzeć, rodzić.

Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 10:19
Rodziłam na jaczewskiego w marcu.Podczas porodu poprosiłam o znieczulenie zewnatrzoponowe- pani doktor powiedziała mi ze anastezjolog jest zajęty i za godz moze bedzie wolny- pomyslałam ok, jakos wytrzymam.po godz miałam rozwarcie 7 cm- czyli za późno na znieczulenie. Mysle ze tam rzadko komu dają znievzulenie- niby dostępne ale anastezjologa nie ma
Avatar
ols / 26 lipca 2015 o 09:56
Jak da się w łapę to i wskazanie do znieczulenia się znajdzie
Avatar
Fiśka / 23 lipca 2015 o 07:39
Moim zdaniem państwo powinno zapewnić bezwzględnie kobietom możliwość rodzenia w komfortowych warunkach bez bólu. Tak jak to jest w innych krajach europejskim.Tam jest to normą i taki poród uważany jest za naturalny. U nas straszą powikłaniami,usiłują wmawiać ze taki poród jest niekorzystny dla dziecka i matki.Co oczywiście jest totalną bzdurą. Jesteśmy kobietami,ludźmi do cholery!wiec niech traktują nas godnie!Jestem zdania że jeżeli służba zdrowia jest niewydolna finansowo to nie powinno się zakazywać ciężarnym które chca otrzymać znieczulenie dla swojego komfortu psychicznego i fizycznego.Ten proceder nie powinien odbywać się pod tzw stołem,tylko powinny być ustalone stawki. Zapłacić i rodzić bez bólu.
Moim zdaniem państwo powinno zapewnić bezwzględnie kobietom możliwość rodzenia w komfortowych warunkach bez bólu. Tak jak to jest w innych krajach europejskim.Tam jest to normą i taki poród uważany jest za naturalny. U nas straszą powikłaniami,usiłują wmawiać ze taki poród jest niekorzystny dla dziecka i matki.Co oczywiście jest totalną bzdurą. Jesteśmy kobietami,ludźmi do cholery!wiec niech traktują nas godnie!Jestem zdania że jeżeli służba zdrowia jest niewydolna finansowo to nie powinno się zakazywać ciężarnym które chca otrzymać znieczul... rozwiń
Avatar
Eve / 22 lipca 2015 o 15:15

Nie rozumiem, jak leki przeciwbolowe moga zatrzymac bol porodowy. Kobieta ma wrazenie, ze wybuchnie a lekarze beda jej dawac aspiryne? Sadysci! Pozdrawiam z Francji et vive la péridurale! 

Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 00:08
Co za średniowiecze... sadystyczni lekarze decydują, a raczej specjalnie odmawiają znieczulenia, bo "przeciwwskazania", czyt. ich widzimisię, gdy mają lepszy dzień, to łaskawie zezwolą, a że zazwyczaj są wściekli na wszystko i wszystkich, to nie zgadzają się, bo "kobieta ma rodzić po BOŻEMU"... ja bym as, kurwy jebane, "katoliccy lekarze", załatwił na amen. Byście sobie pracowali w Iranie, a w Polsce byliby tylko normalni lekarze. I skończyłoby się odmawianie ludziom pomocy, bo "religia nie pozwala". Chuj mnie wasza religia obchodzi, wy macie leczyć i pomagać, a nie zasłaniać się religijnymi wymysłami. Skurwiele, przyjdzie czas i na was, jak na tę całą bandę rządzących, a także sędziów, prokuratorów i urzędników. Wszyscy nam, społeczeństwu, zapłacicie za wasze zbrodnie przeciwko nam i to szybciej, niż się wam wydaje.
Co za średniowiecze... sadystyczni lekarze decydują, a raczej specjalnie odmawiają znieczulenia, bo "przeciwwskazania", czyt. ich widzimisię, gdy mają lepszy dzień, to łaskawie zezwolą, a że zazwyczaj są wściekli na wszystko i wszystkich, to nie zgadzają się, bo "kobieta ma rodzić po BOŻEMU"... ja bym as, kurwy jebane, "katoliccy lekarze", załatwił na amen. Byście sobie pracowali w Iranie, a w Polsce byliby tylko normalni lekarze. I skończyłoby się odmawianie ludziom pomocy, bo "religia nie pozwala". C... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 22:13
Moja znajoma, ztreszta lekarka, rodziła ze znieczuleniem zewnątrzoponowym i zostawili jej w kregosłupie jakąś plastikowa osłonkę, gdyz sie złamała. To jest zabieg inwazyjny i może się zdarzyć powikłanie.
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 18:39
rodzić po ludzku można w szpitalu Jana bożego na ul. lubartowskiej. Urodziłam tam dwoje dzieci. Nie mam żadnych zastrzeżeń.
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 17:22
A ile trzeba zapłacić lekarzowi położnikowi,żeby mu pomóc w podjęciu decyzji?
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 16:20
"Decyzja o jego zastosowaniu zawsze była i jest podejmowana przez lekarza prowadzącego po uwzględnieniu stanu zdrowia pacjentki, wskazań i przeciwwskazań " Skoro nie ma anestezjologów na porodówkach to jak mogą podjąć decyzję o zzo??
Avatar
ciężarówka / 21 lipca 2015 o 16:18

To po co wprowadzać przepisy które nic nie dają?

i po co trąbić o tym w TV że taka zmiana cywilizacyjna w Polsce?

Odprowadzam niemałe składki na NFZ po to żeby rodzić identycznie jak 30 lat temu?

W niektórych szpitalach to nawet sprzęt i mentalność położnych ta sama - leżeć na plecach 12h i się nie drzeć, rodzić.

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 1

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 10

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 3

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 31 6

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 186 39

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 2 13

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 52 55

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 3

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 17 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 18 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 42 11

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!