Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

11 października 2021 r.
15:29

Pomysł na biznes. Do ślubu w swetrze

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
6 1 A A
– Ostatnio para młoda zamówiła u mnie dwa swetry, dla niej i dla niego. Tak chcą pójść do ślubu. - mówi Beata Tellos
– Ostatnio para młoda zamówiła u mnie dwa swetry, dla niej i dla niego. Tak chcą pójść do ślubu. - mówi Beata Tellos (fot. NOIZZ)

Tym co zrobiła na drutach lub szydełku bialczanka Beata Tellos obdarowywała początkowo swoich znajomych i rodzinę. Kilka lat temu córka namówiła ją jednak na założenie facebookowej strony. Tak powstała Alchemia Sznurka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chyba nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych do zrobienia. Oprócz swetrów, spódnic czy sukienek wykonuję przedmioty użytkowe, na przykład dywany, podkładki na stół, a nawet firanki – opowiada pani Beata. Jej prace można zobaczyć na Facebooku lub Instagramie wpisując nazwę firmy: „Alchemia Sznurka”.         - Chciałam, żeby było trochę tajemniczo – przyznaje.

Na drutach zaczęła robić jeszcze w liceum.

– Wtedy w sklepach niczego nie było, ale mama zawsze gdzieś włóczkę załatwiła. Zdarzało się, że poszłam do szkoły w jakimś swetrze, a wracałam już bez niego, bo sprzedałam go koleżance – wspomina nasza rozmówczyni. Stąd pomysł na ręcznie robione prezenty dla rodziny i znajomych. Sześć lat temu córka pani Beaty wpadła na pomysł, by mama założyła stronę w mediach społecznościowych.

Artykuł ukazał się w dodatku Złota Setka 2021. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Do pobrania w tym miejscu.

- Tak zaczęłam ten biznes. Moja pierwsza klientka pochodziła z Białej Podlaskiej, ale na stałe mieszkała w Niemczech. Na jej zlecenie przygotowywałam głównie rzeczy do wystroju wnętrz: koszyki czy dywany – wspomina pani Beata i od razu dodaje, że jej firma nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie pomoc jej córki, która jest jej modelką i robi zdjęcia publikowane później na stronie "Alchemii Sznurka".

Dla niej i dla niego

Pani Beata przyznaje, że nie mogłaby rozwijać swojej działalności, gdyby nie zdecydowała się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

– Mogę wystawiać faktury, co stwarza większe możliwości dając np. możliwość współpracy z dużymi firmami – zaznacza i mówi, że współpracuje dziś z dwoma markami: Len & Spółka oraz projektantką Magdą Butryn. – Pierwsza z firm zajmuje się projektami ze sznurka lnianego. Jej właścicielka szyje głównie ubrania z lnu, a u mnie zamawia torby i klapki, które robię z naturalnego sznurka lnianego – opowiada bialczanka.

Ale wyroby pani Beaty spodobały się też polskiej projektantce, Magdzie Butrym.

– Ktoś od niej zadzwonił do mnie z propozycją. Oczywiście się zgodziłam. Dostaję od nich gotowe projekty. Robiłam już dla nich sukienki, spódnice, staniki, torebki. Zarówno na drutach, jak i na szydełku. Teraz mam zamówienie na 16 spódnic. To kolekcja na przyszłoroczne lato – tłumaczy.

Ale zdarzają się też nietypowe zamówienia.

– Ostatnio para młoda zamówiła u mnie dwa swetry, dla niej i dla niego. Tak chcą pójść do ślubu.

Inspiracje

– Zawsze staram się, aby to co robię było oryginalne, nie chcę nikogo kopiować. Nie ukrywam jednak, że chętnie podpatruję, co robią inni twórcy. Obserwuję też serwis Pinterest, gdzie jest cała kopalnia projektów. Mam też sporo książek z wzorami. Jedna jest szczególna: to nagroda, którą dostałam w liceum, i z której się uczyłam. Wówczas nie było jeszcze internetu. Nawet kupić gazetkę z wzorami było trudno. Wracam do tej książki do dzisiaj – zdradza Beata Tellos.

„Alchemia Sznurka” to nie jedyne zajęcie bielczanki, która na co dzień pracuje w spedycji.

– Nie robię na drutach całymi dniami, ale popołudniami. Staram się poświęcać na to około trzech godzin dziennie. Z czasem nie wygram. To pracochłonne zajęcie – przyznaje. – Nie mogłabym mu poświęcić całego dnia, bo ręce bolą i oczy się męczą. To żmudna praca, ale to moja odskocznia. Jak już usiądę z drutami czy z szydełkiem, to się wyciszam, relaksuję.

Na stole pani Beaty leżą piękne podkładki robione na większym szydełku z bawełnianego sznurka. Na podłodze dywan. Także ze sznurka.

– Z tego materiału można też robić poszewki i kapcie. Ludzie teraz chętniej sięgają po takie rękodzieło i naturalne produkty – uważa pani Beata. – Zwłaszcza młodsze osoby zwracają uwagę na jakość włóczki. Nie chcą akrylu, mimo że wtedy cena wyrobu jest wyższa.

Pierś ze sznurka

Czasami trzeba coś spruć.

– Ale mnie to nie denerwuje, jestem cierpliwa. Staram się wszystko robić dokładnie. Nikt jeszcze nie narzekał, że wyszło krzywo czy niechlujnie. Dostaję dużo ciepłych słów od klientów. A poza tym, to dodatkowy zarobek i satysfakcja ogromna – podkreśla.

Bialczanka nie lubi monotonii. – Najchętniej robiłabym ciągle coś innego. Teraz mam do zrobienia oversizowy sweter z zielonej włóczki. A obok leży już miodowa włóczka, też na sweter dla klientki. To są często poważne wyzwania, bo sama muszę rozrysować projekt, kiedy ludzie mają tylko jakąś wizję. Wtedy muszę wyczuć, o co im chodzi – tłumaczy.

Zamówienia najczęsciej przychodzą z odległych rejonów Polski lub zagranicy. Niektóre są bardzo oryginalne.

– Doradczyni laktacyjna zamówiła u mnie model piersi. Zamurowało mnie. Okazało się, że chodzi o cel edukacyjny. Taki model wykorzystywany jest do nauki samobadania piersi – zdradza Beata Tellos. - Później otrzymywałam też kolejne takie zamówienie.

Dziś pani Beata zamówienia przyjmuje dopiero na grudzień. – Chętni czekają. Mam stałych klientów, którzy wracają. Nie narzekam na brak pracy. Marzy mi się taki miesiąc, gdy będę mogła dokończyć swoje projekty – przyznaje. - Ale to zapewne dopiero na emeryturze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!