Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

8 marca 2023 r.
13:56

Funduszu sołeckiego brak. "Każda wieś powinna mieć jakieś pieniądze"

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
(fot. archiwum)

Sołtysi z 43 sołectw już dostali pisma, z których dowiedzieli się, że w przyszłym roku też nie będzie funduszu sołeckiego. Tak zadecydowali radni, w gronie których są... sołtysi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. Pieniądze wyodrębnione w budżecie gminy, są zagwarantowane dla sołectw na przedsięwzięcia, które mają poprawić warunki ich życia. Na ostatniej sesji radni pojęli uchwałę na mocy której fundusz sołecki na 2024 rok nie zostanie wyodrębniony. To w tej gminie nie jest nowością, bo tworzące ją 43. sołectwa obywają się bez pieniędzy od kilku lat.

Macie lampy i świetlice

– W ramach środków, które miały być przeznaczone na fundusz sołecki w latach poprzednich, w połączeniu z pozyskanym dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych możliwa była kompleksowa wymiana opraw oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Wartość inwestycji to 3 854 500 zł – wyjaśnia burmistrz Opola Lubelskiego, Sławomir Plis, wyliczając zalety takiego rozwiązania.

Gmina „sołeckie” pieniądze przeznacza też na przebudowę wiejskich świetlic, chodzi o kompleksowe remonty w pięciu miejscowościach: Puszno Godowskie, Zadole i Nowe Komaszyce – gdzie prace są w trakcie realizacji oraz w Niezdowie i Kamionce, gdzie prace remontowe zostały już wykonane. To w ramach I naboru do Polskiego Ładu. W II naborze zostaną wyremontowane świetlice w Skokowie, Majdanie Trzebieskim oraz Górach Opolskich. Wśród planowanych przedsięwzięć znalazła się również jedna miejska przy ul. Wiejskiej w Opolu Lubelskim.

Trwa procedura wyłonienia wykonawców zadania.

Integracja jest ważna

– Burmistrz motywował na posiedzeniu komisji, że gmina będzie odnawiała wiejskie świetlice. Tylko, że nie we wszystkich sołectwach świetlice są. I tej reszcie odbieramy szanse postawienia u siebie choćby altany. Poza tym uważam, że likwidując fundusz sołecki tracimy okazję do integracji mieszkańców. Nie będą mieli potrzeby, żeby się spotkać i ustalić na co wydadzą pieniądze. Poza tym sołectwa bardzo dobrze współpracowały ze sobą, bo sąsiednie dogadywały się wspólnie wydając swoje fundusze – tłumaczy Karol Cygan, jeden z dwóch radnych, którzy chcieli, by fundusz sołecki na 2024 rok był wyodrębniony. Jego zdanie podzielał Romuald Śliwa.

– Moje sołectwo jest małe, nie mamy ani świetlicy, ani gminnej działki na której można postawić altanę czy robić spotkania. Jeśli jakieś zebrania są, to u mnie w domu albo na mojej werandzie. Gdyby była świetlica albo działało Koło Gospodyń Wiejskich, może bym był „przeciw” a tak, myślę, że gminne inwestycje to dobry pomysł. Jak jest dobry sołtys, to zadba o mieszkańców i dostanie z gminy co trzeba – uważa radny Waldemar Bryś, który piątą kadencję jest sołtysem we Wrzelowcu-Kierzkach. Dawniej dysponował około 11 tysiącami złotych, które głównie wydawał na tłuczeń, którymi utwardzano i łatano drogi. Teraz ma zapewnienie władz gminy, że gdy zajdzie potrzeba tłuczeń się znajdzie.

Dziesięciu innych radnych też tak zagłosowało i byli w tym gronie także sołtysi.

Gdy się coś wydarzy

– Każda mniejsza czy większa wieś miała do dyspozycji jakieś pieniądze, one były uzależnione od liczby mieszkańców. W naszym przypadku to było około 24 tysiące złotych. Szczerze ubolewam nad brakiem funduszu sołeckiego, bo bardzo się przydawał, gdy się coś we wsi wydarzyło, mostek załamał, ławka zepsuła – mówi Krystyna Małogłowska, sołtys sąsiedniego Wrzelowca. Pytana na co wydawała sołecki fundusz wspomina wymianę pieca w świetlicy. Obiekt był dziesięć lat temu modernizowany, ale został stary piec: gdy mieszkańcy chcieli skorzystać ze świetlicy, dwa dni wcześniej trzeba było o tym pomyśleć i napalić. – Teraz mamy piec na pelet, jestem bardzo zadowolona – dodaje pani sołtys, która sprawuje tę funkcję od 25 lat. W jej sołectwie mieszka około 300 osób.

W Emilcinie, gdzie jest około 70 domów, fundusz sołecki nie był duża kwotą.

– Z tego co pamiętam to było 16 czy 18 tysięcy złotych. Nie wystarczało gdy chcieliśmy zrobić bardzo potrzebny chodnik, żeby dzieci chodzące do szkoły były bezpieczne. Jest duży ruch na drodze przez wieś. Nie udało się, chodnika nie ma do dziś – mówi Renata Pikuła. Prywatnie pani sołtys uważa, że pomysł, by gmina finansowała wymianę świetlenia czy szkołę w Skokowie – a nie sołectwa – jest dobrym pomysłem. Jednak jako sołtys uważa, że wieś powinna mieć jakieś pieniądze, choć był kłopot z ustaleniem na co je wydać, bo mieszkańcy niezbyt chętnie przychodzili na zebrania.

Szkoła wspominana przez panią sołtys, to jedna z największych gminnych inwestycji na terenach wiejskich. Chodzi o budowę sali sportowej przy skokowskiej podstawówce. Łączna powierzchnia budynku z salami i zapleczem wyniesie 930 mkw. Całkowity koszt inwestycji to kwota prawie 7 mln zł.

Ostatni raz fundusz sołecki w Opolu Lubelskim zrealizowano w 2020 roku, była to wówczas kwota ponad 734 tysięcy złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium