34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Złote Lwy rozdane
Wielką nagrodę 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych \"Złote Lwy” dla najlepszego filmu otrzymał \"Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza.
- 20.09.2009 10:47
\"Rewers\" Borysa Lankosza zgarnął większość nagród, w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu i pięć nagród pozaregularminowych.
Film otrzymał również nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą (Agata Buzek), za najlepszą drugoplanową rolę męską (Marcin Dorociński), najlepsze zdjęcia (Marcin Koszałka), najlepszą muzykę (Włodzimierz Pawlik), najlepszą charakteryzację (Mirosława Wojtczak, Ludmiła Krawczyk, Waldemar Pokromski).
Dodatkowo przyznano filmowi Lankosza nagrodę organizatorów festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą, nagrodę kin studyjnych, nagrodę dyskusyjnych klubów filmowych.
\"Rewers\" otrzymał również nagrodę publiczności i nagrodę dziennikarzy.
Wielki wygrany tegorocznego festiwalu to czarna komedia w socrealistycznym klimacie. Opowiada o życiu trzech kobiet: córki, matki i babci, w których życiu nagle pojawia się przystojny mężczyzna. W roli trzydziestoletniej niezamiężnej Sabiny - Agata Buzek, jej matkę gra Krystyna Janda, ekscentryczną babkę - Anna Polony, tajemniczego mężczyznę - Marcin Dorociński. Premiera filmu 20 listopada.
\"Srebrne Lwy” 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał film \"Wojna polsko-ruska” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Borys Szyc został nagrodzony w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska.
Platynowe Lwy otrzymali Jerzy Hoffman i Kazimierz Kutz. Tym samym zostali uhonorowani za całokształt twórczości.
Katarzyna Rosłaniec, reżyserka głośnej produkcji \"Galerianki\" otrzymała nagrodę za debiut reżyserski.
Reklama
Komentarze