- Czas na zmiany. Trzeba dopuścić młodzież do rządzenia - uśmiecha się Jan Filipczak, wójt gminy Gościeradów, który sprawował tę funkcję przez trzy kadencje.
Wśród trzech kandydatów, którzy chcą go zastąpić jest m.in. zastępca żegnającego się z urzędem wójta. - Merytorycznie jest przygotowany do pracy - zapewnia Filipczak. - Można powiedzieć, że został przeze mnie namaszczony.
Decyzję o niekandydowaniu pod blisko ćwierćwieczu podjął wójt gminy Mełgiew (pow. świdnicki) Wacław Motyl. - To co miałem zrobić, to już zrobiłem. Po 24 latach takiego dużego tempa chcę odpocząć. Podejrzewam, że zatęsknię za ludźmi…
W gminie jest pięciu kandydatów na nowego wójta. - Wśród nich jest mój zastępca - mówi Motyl.
Burmistrzem Piask na pewno nie będzie Ryszard Siczek, który zasiadał w fotelu szefa samorządu przez trzy kadencje. W tej chwili jest na zwolnieniu. - Burmistrz już wcześniej deklarował, że nie będzie kandydować - potwierdza Marcin Najda, sekretarz gminy Piaski. I dodaje: Burmistrz nabył już prawa emerytalne. Postanowił dać sobie czas na odpoczynek.
Wśród potencjalnych jego następców jest wicemarszałek województwa Michał Cholewa, wcześniej zastępcą Siczka.W zbliżających się wyborach startuje rekordzista - wójt gminy Krasnystaw Janusz Korczyński. Prawdopodobnie kieruje swoją gminą najdłużej w Polsce. Stanowisko naczelnika objął 1 marca 1980 r. Przyznaje, że miał bardzo trudny moment podczas sprawowania funkcji. - Wiązał się z oskarżeniem mnie przez wykonawcę jednej z gminnych inwestycji o nieprawidłowości przetargowe - mówi Korczyński. - Sprawa ciągnęła się przez sześć lat, zanim zostałem całkowicie oczyszczony z zarzutów. Charakterystyczne, że ten, który mnie oskarżył, sam miał wówczas kilka spraw karnych.
Rządzący od 24 lat wójt gminy Wola Uhruska (pow. włodawski) także liczy na kolejną kadencję. - Marzy mi się, aby w gminie powstało co najmniej 100 nowych miejsc pracy - mówi Jan Łukasik. - Drugie moje marzenie to doprowadzenie do otwarcia przejścia granicznego z Ukrainą Zbereże-Adamczuki.
Wójt Nowak
Łącznie o fotel wójta ubiega się 4445 osób w Polsce. Najpopularniejsze nazwiska na listach to: Nowak (powtarza się 22 razy) i Woźniak (20). Nie brakuje Kowalskich (15), Nowakowskich (13) i Kwiatkowskich (12). Przeciętny kandydat na wójta ma 49 lat. Statystyczna kandydatka jest młodsza, ma 47,7 lat.
(bar, dudi, eb, toma) (PAP)
Rządzi gminą od 34 lat i nadal chce. Inni rezygnują
Na pewno zmieni się burmistrz Piask. Wyborów nie wygrają też dotychczasowi wójtowie gmin Gościeradów i Mełgiew… bo nie kandydują. Ze startu nie rezygnuje rekordzista - wójt gminy Krasnystaw. Rządzi od 1980 roku.
- 24.10.2014 06:30

Reklama












Komentarze