Reklama
Trwa Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Rozpoczęła się Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Znakomite filmy wyświetlane będą równolegle
w 6 miejscach. Organizatorzy spodziewają się 35 tysięcy widzów.
- 09.08.2010 10:52
To już 11 edycja Letniej Akademii Filmowej (potrwa od 6 do 15 sierpnia). W tym roku będziemy mogli spotkać się z dziełami dawnych i współczesnych twórców polskiej, ale i światowej kinematografii. Będą to m.in.: Asta Nielsen, Jacques Tati, Victor Erice, Gianni Amelio i Marco Bellocchio.
Asta Nielsen to wielka duńska aktorka epoki kina niemego. Dzisiaj odkrywana na nowo, zwłaszcza poza obszarem duńskiej kinematografii. Z kolei Jacques Tati próbował przenieść do kina dźwiękowego niepowtarzalny styl niemej burleski. Stworzył oryginalną postać pana Hulot, stałego bohatera swoich filmów.
Przypomniana zostanie również twórczość jednego z najbardziej oryginalnych hiszpańskich reżyserów. Victor Erice rzadko staje za kamerą, średnio raz na dziesięć lat, ale za to każdy jego film jest artystycznym wydarzeniem, a pamiętny \"Duch roju” (1973) stał się wręcz obrazem kultowym.
– Zwłaszcza retrospektywa filmów włoskich reżyserów zasługuje na dużą uwagę, bo choć część filmów była pokazywana kiedyś w Polsce, to w tej chwili są one zupełnie nieosiągalne – mówi Joanna Swacha z biura LAF. Zachęca także do wybrania się na cykl \"Urodziny pana Czechowa”, czyli adaptacji dzieł rosyjskiego dramaturga, ale również m.in. \"Elegię dla konia”.
To, oczywiście, nie wszystko. Filmów w Zwierzyńcu będzie mnóstwo. Pokazywane będą w kilku seriach, m.in. \"Kłopoty z Witkacym” oraz \"Polskie kino w perspektywie Szkoły” z okazji jubileuszu 60-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
– W ciągu dziesięciu dni pokażemy ponad 400 filmów. Na każdy dzień zaplanowano od 7 do 10 projekcji, w sześciu kinach: Skarb, Jowita, Dzięcioł, Salto, Ratusz i, oczywiście, nocne projekcje na dziedzińcu browaru. A specjalne pokazy dla dzieci odbędą się w Zwierzynieckim Ośrodku Kultury i Rekreacji – zapowiada Joanna Swacha.
Na projekcje wchodzi się po kupieniu karnetów lub biletów (10 zł). Bezpłatnie można oglądać filmy w kinie Ratusz i na podwórku w browarze.
Jednak LAF to nie tylko projekcje filmowe, bo także liczne koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne. Organizatorzy przewidują, że w tym roku na widowni może znowu zasiąść ponad 35 tys. widzów.
Szczegółowy filmowy rozkład jazdy na www.laf.net.pl.
Reklama













Komentarze